Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-04-02
W trakcie dyżury, podczas zapinania pacjenta w pasy, chory kopnął pielęgniarkę w twarz. Nie odniosła widocznych obrażeń (brak siniaków, złamań, otarć naskórka), jedynie połamały się jej okulary. Dla pewności skierowaliśmy ją na badania (fizykalne i TK głowy), które wykluczyły zmiany urazowe. Inne badania – także bez zmian pourazowych. Nie uznano zatem, że był to wypadek przy pracy. Czy słusznie? Czy pracodawca powinien ponieść koszty związane z zakupem nowych okularów?
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
Zgodnie z art. 2 pkt 13 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673 z późn. zm.) – „uraz” jest uszkodzeniem tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego (czynnika niebezpiecznego).
Jeśli nie wystąpił uraz, to nie można zdarzenia zakwalifikować jako wypadku przy pracy, gdyż definicja wprost wskazuje, że uraz (lub śmierć) musi wystąpić.
Skoro zatem do wypadku przy pracy nie doszło, to nie widzę podstaw, aby z tego tytułu pracownik miał roszczenie o naprawienie szkody. Musiałby bowiem wykazać związek pomiędzy wypadkiem przy pracy a szkodą.
Na mocy Kodeksu pracy pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje od pracodawcy odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy.
Jednak wypadku przy pracy w tej sytuacji nie było, więc moim zdaniem pracownikowi ciężko będzie dochodzić roszczenia (w drodze cywilnej) o uszkodzenie mienia i wykazywać odpowiedzialność pracodawcy w sytuacji, gdy nie doszło do wypadku przy pracy. Pracodawca bowiem nie odpowiada za wszystkie przypadki zniszczenia mienia pracownika, a jednie za te związane z konkretnymi wydarzeniami. A więc pracodawca może, ale nie musi, ponosić kosztów zakupu nowych okularów pracownika.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane
Kodeks pracy
[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.
[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.