Wypadek przy pracy a brak urazu

• Autor: Marta Handzlik

W trakcie dyżury, podczas zapinania pacjenta w pasy, chory kopnął pielęgniarkę w twarz. Nie odniosła widocznych obrażeń (brak siniaków, złamań, otarć naskórka), jedynie połamały się jej okulary. Dla pewności skierowaliśmy ją na badania (fizykalne i TK głowy), które wykluczyły zmiany urazowe. Inne badania – także bez zmian pourazowych. Nie uznano zatem, że był to wypadek przy pracy. Czy słusznie? Czy pracodawca powinien ponieść koszty związane z zakupem nowych okularów?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Wypadek przy pracy a brak urazu

Wypadek przy pracy

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia,
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Zgodnie z art. 2 pkt 13 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673 z późn. zm.) – „uraz” jest uszkodzeniem tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego (czynnika niebezpiecznego).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku pracownika

Jeśli nie wystąpił uraz, to nie można zdarzenia zakwalifikować jako wypadku przy pracy, gdyż definicja wprost wskazuje, że uraz (lub śmierć) musi wystąpić.

Skoro zatem do wypadku przy pracy nie doszło, to nie widzę podstaw, aby z tego tytułu pracownik miał roszczenie o naprawienie szkody. Musiałby bowiem wykazać związek pomiędzy wypadkiem przy pracy a szkodą.

Na mocy Kodeksu pracy pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje od pracodawcy odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy.

Jednak wypadku przy pracy w tej sytuacji nie było, więc moim zdaniem pracownikowi ciężko będzie dochodzić roszczenia (w drodze cywilnej) o uszkodzenie mienia i wykazywać odpowiedzialność pracodawcy w sytuacji, gdy nie doszło do wypadku przy pracy. Pracodawca bowiem nie odpowiada za wszystkie przypadki zniszczenia mienia pracownika, a jednie za te związane z konkretnymi wydarzeniami. A więc pracodawca może, ale nie musi, ponosić kosztów zakupu nowych okularów pracownika.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Podczas transportu pacjenta na łóżku szpitalnym ratownik medyczny został niespodziewanie uderzony przez chorego w bark. Po badaniu nie stwierdzono urazu – brak bólu, obrzęku, ograniczeń ruchomości. Jedyną stratą była zniszczona koszulka służbowa. Zdarzenie nie zostało uznane za wypadek przy pracy.

 

Rejestratorka medyczna potknęła się o próg wchodząc do gabinetu, w którym miała przekazać dokumentację. Upadła, ale nie doznała żadnych obrażeń – jedynie telefon, który miała w kieszeni, roztrzaskał się. Zgłoszono incydent, ale nie uznano go za wypadek z racji braku urazu ciała.

 

Podczas prowadzenia zajęć terapeutycznych pacjent nagle odepchnął terapeutkę, która uderzyła plecami o ścianę. Nie odczuwała bólu ani innych dolegliwości, ale uszkodzeniu uległ jej zegarek. Po konsultacji lekarskiej wykluczono jakikolwiek uraz, więc zdarzenie nie spełniło definicji wypadku przy pracy.

Podsumowanie

Brak widocznych obrażeń u pracownika, mimo nagłego i nieprzewidywalnego zdarzenia związanego z pracą, oznacza, że nie można mówić o wypadku przy pracy w rozumieniu przepisów. Kluczowe jest bowiem wystąpienie urazu – uszkodzenia tkanek lub narządów. W takiej sytuacji pracownik nie ma podstaw do ubiegania się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, a ewentualne roszczenia za zniszczone mienie mogą być dochodzone jedynie na drodze cywilnej, co wymaga wykazania winy lub odpowiedzialności pracodawcy.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawie wypadku przy pracy lub masz wątpliwości, czy przysługuje Ci odszkodowanie? Skorzystaj z naszych porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Przeanalizujemy Twoją sytuację i wskażemy możliwe rozwiązania. Skontaktuj się z nami, a otrzymasz profesjonalne wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info