Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa o dzieło na zorganizowanie eventu reklamowego

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-03-07

Czy mogę zawrzeć umowę o dzieło z osobą fizyczną na przygotowanie i zorganizowanie eventu reklamowego na terenie centrum handlowego? Jakie konkretnie zapisy powinna zawierać, aby spełniała warunki umowy o dzieło?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat
Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel

Tak, może Pani zawrzeć umowę z osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Umowa o dzieło nie jest bowiem umową zawieraną z profesjonalistą jak np. umowa agencyjna. Tak więc nie ma w tym względzie żadnych przeszkód do zawarcia umowy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Natomiast jeżeli chodzi o to, co należy zawrzeć w umowie, aby była ona uznana za umowę o dzieło, to wyjaśniam, że jej przedmiotem winien być określony rezultat, osiągnięcie tego rezultatu, nie zaś staranne działanie osoby przygotowującej wydarzenie. Zgodnie bowiem z treścią art. 627 Kodeksu cywilnego przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Ważne jest zatem wskazanie w umowie, że przyjmujący zamówienie (tak nazywa się tego kto dzieło wykonywa) jest zobowiązany do zorganizowania określonego wydarzenia okolicznościowego, wg opracowanej przez siebie koncepcji, która tylko podlegać będzie akceptacji zamawiającego. Warto zastrzec, że plan eventu będzie odpowiadał Pani wytycznym określonym przed dniem zawarcia umowy czy np. w załączeniu do umowy, chodzi o to, żeby podkreślić, że dzieło jest dostosowane do Pani konkretnej potrzeby.

Jeżeli jest konieczność zawarcia umów z kimś, należy to scedować na przyjmującego zamówienie, jeżeli konieczność reklamy – również. Przedmiot umowy powinien być w miarę szczegółowo opisany i ważne, aby wynikało wyraźnie, że przyjmujący zamówienie jest odpowiedzialny za jej zorganizowanie i poprawny przebieg.

Idąc tym tokiem rozumowania, w zależności od tego, jaki to rodzaj imprezy, jeżeli trzeba jakoś zaaranżować powierzchnię w budynku centrum, należy wyraźnie wskazać, że prace montażowe, aranżacyjne itp. leżą po stronie przyjmującego zamówienie, ewentualnie, że Pani ma dostarczyć materiały – ale to, kto dostarcza materiały, nie jest ważne w kontekście oceny charakteru umowy. Należy też zastrzec, że przyjmujący zamówienie odpowiada w pełni za szkody wyrządzone osobom trzecim podczas trwania imprezy. Co więcej, przyjmujący zamówienie odpowiada wobec Pani za wady dzieła. Nadto, że organizacja imprezy odbywać się będzie w oparciu o ewentualne uzgodnienia, których zapewnienie leży w całości po stronie przyjmującego zamówienie.

Należałoby też zastrzec Pani prawo do odstąpienia od umowy w sytuacji, gdy np.  przyjmujący zamówienie będzie się opóźniał z rozpoczęciem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym (jest to charakterystyczny zapis dla umowy o dzieło).

Uważam, że bardzo dobrym zapisem byłoby powtórzenie w umowie treści art. 636 Kodeksu cywilnego w brzmieniu „jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie”.

Są to charakterystyczne zapisy dla umów o dzieło, proszę jednak mieć na uwadze, że ZUS zawsze ma prawo do oceny umowy i czasem dokonuje własnych interpretacji umów uważając, że umowa o dzieło jest tylko umową z nazwy, a w rezultacie jest to umowa zlecenie np. co kwalifikuje ją do składkowania. W każdym razie wszystkie proponowane przeze mnie wyżej postanowienia umowy są typowymi dla tej właśnie umowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »