Zatrudnienie u dwóch pracodawców jednocześnie a urlop wypoczynkowy

Do końca kwietnia br. byłem zatrudniony u jednego pracodawcy i w tym czasie wykorzystałem u niego 9 dni urlopu wypoczynkowego, co zostało uwzględnione na świadectwie pracy. U nowego pracodawcy rozpocząłem pracę równolegle – 19 kwietnia. Kadry u nowy pracodawca na początku wyliczyły mi 20 dni urlopu wypoczynkowego, jednak po przedłożeniu świadectwa pracy od poprzedniego pracodawcy obniżyły ten wymiar do 17 dni. Uważam, że to niepoprawne i proszę o rozstrzygnięcie tej kwestii. Skoro w kwietniu byłem zatrudniony na obu etatach jednocześnie (zatrudnienie u nowego pracodawcy podczas urlopu u poprzedniego), czy nie powinno się traktować tego zatrudnienia jako zatrudnienie równoległe i naliczyć mimo wszystko 20 dni urlopu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zatrudnienie u dwóch pracodawców jednocześnie a urlop wypoczynkowy

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Za każdy z okresów zatrudnienia na podstawie dwóch stosunków pracy należy ustalić pracownikowi odrębne wymiary urlopu. Zgodnie art. 154 (1) § 2 Kodeksu pracy (K.p.) pracownikowi pozostającemu jednocześnie w dwóch lub więcej stosunkach pracy, do okresu zatrudnienia, od którego uzależnione jest prawo do urlopu wypoczynkowego, wlicza się także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia, w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.

Zatrudnienie u dwóch pracodawców jednocześnie może spowodować sytuację, w której pracownik w okresie wykorzystywania urlopu wypoczynkowego u jednego pracodawcy będzie świadczył pracę u drugiego. Nie jest to naruszenie prawa, jest to poprawne i przesądza o tym Kodeks pracy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Proporcjonalny wymiar urlopu wypoczynkowego

Jeśli nawiązanie kolejnego stosunku pracy następuje w trakcie roku kalendarzowego, wówczas wymiar urlopu wypoczynkowego ustala się zgodnie z art. 155 (1) § 1 K.p. Nie ma podstaw prawnych, by przy równoległym zatrudnieniu obniżać wymiar urlopu o urlop wykorzystany u jednego z pracodawców.

Jedynie art. 155 z indeksem 2a w § 3 wskazuje, że: „Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca”. Natomiast to nie dotyczy równoległego zatrudnienia, które u Pana miało miejsce, bowiem wymieniony przepis dotyczy sytuacji, gdy w tym samym miesiącu się zwalniamy i zatrudniamy, nie zaś gdy świadczymy pracę równolegle.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zatrudnienie równoległe a wymiar urlopu

Ogólnie przy zatrudnieniu równoległym nabywa się urlop odrębnie dla każdego zatrudnienia. A zatem:

Na start przyjmuje się 26 dni.

26 dni dzielimy na 12 miesięcy to daje nam 2,16667 dnia

2,16667 razy 9 – 19, 50003 dnia, czyli po zaokrągleniu jest 20 dni.

Uważam zatem, że pracodawca winien Panu przyznać 20 dni urlopu wypoczynkowego. Nadto należy pamiętać, że jeśli jest wątpliwość, to prawo pracy stosuje się i interpretuje na korzyść pracownika.

Jeśli pracodawca, wbrew przepisom, nie przyzna urlopu w wysokości 20 dni, to pozostaje zgłosić sprawę do PIP, która rozstrzygnie, czy pracodawca łamie prawo pracy (może nawet nałożyć grzywnę, jeśli uzna, że bezprawnie obniżono urlop, a na pewno zobowiąże do prawidłowego przyznania urlopu).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Anna pracuje równocześnie w dwóch firmach – jednej na pół etatu, a drugiej na pełny etat. W każdej z tych firm nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego. U pracodawcy, u którego pracuje na pół etatu, wykorzystała już część urlopu, ale u pracodawcy na pełny etat nie miała jeszcze okazji skorzystać z wolnych dni. Ostatecznie Anna skorzystała z urlopu w obydwu miejscach pracy, co jest zgodne z przepisami, ponieważ każde z zatrudnień liczone jest osobno.


Tomasz rozpoczął równoczesną pracę u dwóch pracodawców na początku roku. W obu miejscach pracy nabył prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Gdy wykorzystał 10 dni urlopu u jednego z pracodawców, u drugiego pracodawcy wciąż miał pełne prawo do 20 dni. Nie miało znaczenia, że już skorzystał z urlopu u pierwszego pracodawcy – każdemu z nich przysługuje niezależny wymiar urlopu.


Maria miała zatrudnienie u dwóch pracodawców równocześnie przez cały rok. W pierwszej firmie pracowała od stycznia do września i wykorzystała 15 dni urlopu, a w drugiej firmie zaczęła pracować od czerwca, gdzie przyznano jej 13 dni urlopu. Po zakończeniu roku Maria zauważyła, że każdemu pracodawcy przysługiwał osobny wymiar urlopu, co wynikało z jej równoczesnego zatrudnienia w dwóch miejscach.

Podsumowanie

Zatrudnienie u dwóch pracodawców jednocześnie nie powoduje utraty prawa do urlopu wypoczynkowego u żadnego z nich. Każdy stosunek pracy jest traktowany odrębnie, co oznacza, że pracownik nabywa prawo do urlopu niezależnie w każdej firmie. Warto pamiętać, że przepisy prawa pracy chronią pracownika, a wymiar urlopu powinien być obliczany zgodnie z zasadami proporcjonalności i oddzielnym naliczaniem dla każdego zatrudnienia.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w sporządzeniu pisma? Skorzystaj z naszych usług online, gdzie szybko i profesjonalnie pomożemy rozwiązać Twoje problemy prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »