Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko po powrocie z urlopu wychowawczego

• Autor: Dorota Kriger

Czy po przepracowaniu 2 tygodni po powrocie z urlopu wychowawczego i pójściu na opiekę nad chorym dzieckiem będę miała tę opiekę płatną normalnie, czyli w wysokości 80%?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko po powrocie z urlopu wychowawczego

Świadczenia do jakich ma prawo pracownik

Prawo do zasiłku zależy przede wszystkim od faktu podlegania ubezpieczeniom społecznym, a dokładnie ubezpieczeniu chorobowemu. Pracownicy ubezpieczeniu temu – zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych* – podlegają obowiązkowo. Pracownik ma prawo – wedle treści art. 2 ustawy zasiłkowej* – do następujących świadczeń:

  • zasiłku chorobowego,
  • świadczenia rehabilitacyjnego,
  • zasiłku wyrównawczego,
  • zasiłku macierzyńskiego
  • i zasiłku opiekuńczego.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z at. 32 ust. 1 ustawy zasiłkowej zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad chorym dzieckiem do ukończenia przez nie 14 lat.

Na prawo do zasiłku opiekuńczego nie wpływa wcześniejsza przerwa w świadczeniu pracy, taka jak urlop bezpłatny czy wychowawczy – pracownik, który powraca do pracy po dłuższym urlopie wychowawczym i musi skorzystać ze zwolnienia od pracy, gdyż zachorowało mu dziecko, nadal ma prawo do zasiłku opiekuńczego, pod warunkiem spełnienia innych warunków, określonych w ustawie zasiłkowej.

Jednym z nich jest warunek określony w art. 34 ustawy zasiłkowej, mówiący o tym, że nie może być w tym czasie innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę (wyjątek: konieczność sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2). Drugim jest maksymalny czas trwania zwolnienia – zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy zasiłkowej jest to łącznie 60 dni w roku kalendarzowym na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny. Po przekroczeniu tego czasu zasiłek nie będzie przysługiwał.

Wysokość zasiłku opiekuńczego

To, że pracownik wcześniej, przed chorobą dziecka, przebywał na urlopie wychowawczym, może jedynie wpłynąć na wysokość świadczenia. Nie uwzględnia się bowiem w podstawie świadczenia zarobków z okresu urlopu wychowawczego, gdyż zarobki w tym czasie nie wystąpiły. Podstawą świadczenia są wynagrodzenia uzyskiwane przez pracownika w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających chorobę pracownika lub dziecka, po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika, tj. 13,71% (art. 36 i art. 45 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeśli pracownik przebywał na urlopie wychowawczym przez okres dłuższy niż 12 miesięcy, to podstawę świadczenia stanowić będzie wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy, w wysokości wynagrodzenia określonego w umowie (jeśli jest określone w stałej kwocie) lub przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy – jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zmienne.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy zaś – zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy zasiłkowej – wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Reasumując, korzystając ze zwolnienia od pracy w związku z chorobą dziecka, zachowuje Pani prawo do zasiłku opiekuńczego w wysokości 80% podstawy, pomimo że niedawno wróciła Pani z urlopu wychowawczego. Prawo takie nie przysługiwałoby, gdyby w tym czasie ktoś inny mógł zaopiekować się dzieckiem (o ile jest starsze niż w wieku 2 lata) lub gdyby przekroczyła Pani limit dni zwolnienia w ciągu roku.

* Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz. U. z dnia 4 grudnia 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

** Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z dnia 10 maja 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.).

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »