Aneks do umowy o pracę z dodatkowymi obowiązkami

• Autor: Katarzyna Siwiec

Pracodawca bez porozumienia stron daje mi aneks do umowy o prace z dodatkowymi obowiązkami. Ja nie zgadzam się z dodatkowym obowiązkiem: sprawdzaniem delegacji pod względem formalno-rachunkowym. Czy moje stanowisko jest zgodne z prawem? Wcześniej dostałam wypowiedzenie zmieniające, ale nie zgodziłam się na nie, a pracodawca mnie nie zwolnił.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Napisała Pani, że otrzymała Pani wypowiedzenie warunków umowy o pracę i odmówiła Pani ich przyjęcia. Zgodnie z treścią art. 42 § 3 Kodeksu pracy w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Zatem Pani umowa o pracę powinna się rozwiązać po upływie 3 miesięcy od dnia wypowiedzenia. Nadal Pani jednak, na prośbę szefa, pracuje, co możemy rozpatrywać albo jako cofnięcie, za Pani zgodę, wypowiedzenia warunków umowy o pracę, albo zawarcie kolejnej umowy o pracę – z tym, że w kontekście zadanego przez Pana pytania nie ma to znaczenia. Istotne jest wyłącznie to, że Pani nadal pracuje, a pracodawca chce Pani poszerzyć zakres obowiązków o sprawdzanie delegacji pod względem formalno-rachunkowym.

Obecnie stara się to zrobić, przedkładając Pani aneks do umowy o pracę. Podpisanie aneksu spowoduje zmianę Pani warunków pracy właśnie za porozumieniem stron. Tylko i wyłącznie od Pani woli zależy, czy zgodzi się Pani na jego podpisanie, a tym samym na rozszerzenie obowiązków. Pracodawca nie może Pani zmusić do podpisania aneksu. Jeśli Pani się nie zgodzi na jego podpisanie, a on nadal będzie trwał przy swojej decyzji, to zgodnie z prawem pozostaje mu ponownie skorzystanie z instytucji wypowiedzenia Pani warunków umowy o pracę. Tak więc, jeśli Pani nie chce się zgodzić na podpisanie aneksu, nie musi Pani tego robić. Prawo nie nakazuje pracownikom podpisywania aneksów przedkładanych przez pracodawcę. Aneks to wynik uzgodnień obu stron stosunku pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »