Kategoria: Obowiązki i odpowiedzialność pracownika

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Aneks do umowy o pracę z dodatkowymi obowiązkami

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-01-11

Pracodawca bez porozumienia stron daje mi aneks do umowy o prace z dodatkowymi obowiązkami. Ja nie zgadzam się z dodatkowym obowiązkiem: sprawdzaniem delegacji pod względem formalno-rachunkowym. Czy moje stanowisko jest zgodne z prawem? Wcześniej dostałam wypowiedzenie zmieniające, ale nie zgodziłam się na nie, a pracodawca mnie nie zwolnił.

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Napisała Pani, że otrzymała Pani wypowiedzenie warunków umowy o pracę i odmówiła Pani ich przyjęcia. Zgodnie z treścią art. 42 § 3 Kodeksu pracy  w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Zatem Pani umowa o pracę powinna się rozwiązać po upływie 3 miesięcy od dnia wypowiedzenia. Nadal Pani jednak, na prośbę szefa, pracuje, co możemy rozpatrywać albo jako cofnięcie, za Pani zgodę, wypowiedzenia warunków umowy o pracę, albo zawarcie kolejnej umowy o pracę – z tym, że w kontekście zadanego przez Pana pytania nie ma to znaczenia. Istotne jest wyłącznie to, że Pani nadal pracuje, a pracodawca chce Pani poszerzyć zakres obowiązków o sprawdzanie delegacji pod względem formalno-rachunkowym.

Obecnie stara się to zrobić, przedkładając Pani aneks do umowy o pracę. Podpisanie aneksu spowoduje zmianę Pani warunków pracy właśnie za porozumieniem stron. Tylko i wyłącznie od Pani woli zależy, czy zgodzi się Pani na jego podpisanie, a tym samym na rozszerzenie obowiązków. Pracodawca nie może Pani zmusić do podpisania aneksu. Jeśli Pani się nie zgodzi na jego podpisanie, a on nadal będzie trwał przy swojej decyzji, to zgodnie z prawem pozostaje mu ponownie skorzystanie z instytucji wypowiedzenia Pani warunków umowy o pracę. Tak więc, jeśli Pani nie chce się zgodzić na podpisanie aneksu, nie musi Pani tego robić. Prawo nie nakazuje pracownikom podpisywania aneksów przedkładanych przez pracodawcę. Aneks to wynik uzgodnień obu stron stosunku pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »