Wypowiedzenie umowy podczas urlopu wychowawczego

• Autor: Dorota Kriger

Przebywam na urlopie wychowawczym do kwietnia 2011 r. Wiem już, że nie będę wracała do obecnego pracodawcy. Córeczka od września idzie do przedszkola, więc mogę przerwać wychowawczy. Czy jeśli złożę wypowiedzenie, to będzie mi przysługiwał mi 3-miesięczny okres wypowiedzenia? Jestem zatrudniona w firmie od 2005 r. na czas nieokreślony.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pracownik, który przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo w każdej chwili złożyć oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę. Na długość okresu wypowiedzenia nie wpływa fakt, że pracownik przebywa w momencie składania oświadczenia woli, np. na urlopie wychowawczym, urlopie macierzyńskim czy w trakcie choroby na zwolnieniu lekarskim.

Zgodnie z art. 36 § 1 pkt 3 K.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. Okres ten nie ulega skróceniu, gdyż czas urlopu wychowawczego wliczany jest w okres zatrudnienia, od którego zależna jest długość wypowiedzenia.

Urlop wychowawczy ulegnie przerwaniu z dniem rozwiązania umowy o pracę bądź – jeśli pracownik zgodnie z art. 1863 K.p. złoży wcześniej stosowne oświadczenie – zakończy się w terminach wskazanych w Kodeksie pracy:

  • za zgodą pracodawcy – w każdym czasie,
  • przy braku uzgodnień między stronami – w terminie 30 dni od złożenia oświadczenia woli.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »