• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Jestem pracownikiem samorządowym. Po wypłacie pierwszej w tej pracy nagrody jubileuszowej (20-lecie) udokumentowałem dłuższy o 2 lata staż pracy. Prosiłem o wyrównanie terminu wypłaty „jubileuszówki” zgodnie ze stanem faktycznym. Otrzymałem odpowiedź, że jest to niezgodne z regulaminem i że wypłaty są co 5 lat – tym samym o ponad dwa lata później biorę nagrodę. Obecnie mam ponad 45 lat pracy i planuję wkrótce przejść na emeryturę, a wypłata 45-lecia według kadr nie należy mi się, dopiero w 2025 r. Jak komuś brakuje roku, to mu się dokłada, a jak mam powyżej, to się nie wypłaca, to wydaje się niesprawiedliwe. Czy jest przepis prawny, który zmusi pracodawcę do wypłaty nagrody jubileuszowej zgodnie ze stanem faktycznym, a nie z pierwszą wypłatą?
W okolicznościach sprawy przedstawionych przez Pana powinien Pan mieć wypłaconą różnicę pomiędzy nagrodą należną a nagrodą wypłaconą w momencie, gdy udokumentował Pan należny staż pracy. Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 530): „Nagroda jubileuszowa przysługuje w wysokości:
1) po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego;
2) po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego;
3) po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego;
4) po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego;
5) po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego;
6) po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.
Ponadto zgodnie z ust. 5 niniejszego artykułu do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Zatem jeżeli udokumentował Pan spełnienie wymagań, które są niezbędne do otrzymania nagrody jubileuszowej w danej wysokości, to z dniem udokumentowania należnych okresów powinien mieć Pan wypłacone uzupełnienie nagrody jubileuszowej, gdyż zgodnie z przepisami spełnia Pan warunki do jej nabycia.
W tym miejscu zasadne jest również przywołanie § 8 ust. 1, 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1960), zgodnie z którymi: „Pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe. Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu przez pracownika samorządowego prawa do tej nagrody.
W przypadku gdy uzupełnienie nagrody jubileuszowej nie będzie Panu wypłacone, jest Pan uprawniony do naliczania odsetek od tej kwoty wyrównania od dnia następującego po dniu przekazania do kadr dokumentów potwierdzających odpowiedni staż pracy do dnia zapłaty.
Proszę pamiętać, że roszczenie o wypłatę wyrównania nagrody jubileuszowej ulega przedawnieniu zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 291 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2019 r., poz. 1040) roszczenia ze stosunku pracy – w tym przypadku roszczenia o zapłatę nagrody jubileuszowej przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, kiedy roszczenie to stało się wymagalne, czyli od dnia spełnienia przez pracownika przesłanek do jej nabycia – z chwilą udokumentowania odpowiedniego stażu pracy.
Pracownik Urzędu Gminy
Pani Anna, zatrudniona w Urzędzie Gminy, po wypłacie nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy odnalazła dokumenty potwierdzające dodatkowe 3 lata pracy w latach 80-tych. Złożyła je w kadrach, wnioskując o korektę terminu wypłaty „jubileuszówki”. Ostatecznie otrzymała wyrównanie, gdyż udowodniła, że powinna była otrzymać nagrodę już 3 lata wcześniej.
Pracownik Szkoły Podstawowej
Pan Marek, woźny w szkole, po wypłacie nagrody za 25 lat pracy udokumentował wcześniejsze zatrudnienie w spółdzielni pracy. Dzięki temu staż wzrósł o 2 lata, co oznaczało, że jubileuszówkę powinien dostać 2 lata wcześniej. Po złożeniu wniosku o korektę terminu wypłaty oraz odsetki, kadry przyznały mu wyrównanie.
Pracownik Ośrodka Kultury
Pani Katarzyna, pracownica domu kultury, po wypłacie nagrody za 35 lat pracy przypomniała sobie o kilku latach pracy dorywczej na umowie-zlecenie, które zgodnie z przepisami podlegały wliczeniu do stażu pracy. Po złożeniu dokumentów w kadrach otrzymała wyrównanie oraz odsetki za spóźnioną wypłatę.
Pracownik samorządowy, który po wypłacie nagrody jubileuszowej udokumentuje dodatkowy staż pracy, ma prawo do wyrównania tej nagrody zgodnie z faktycznym terminem nabycia uprawnień. Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty odpowiedniej kwoty wraz z ewentualnymi odsetkami. Warto pamiętać, że roszczenie o wyrównanie nagrody jubileuszowej przedawnia się po trzech latach od dnia, w którym pracownik spełnił warunki do jej nabycia.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące swoich praw pracowniczych, w tym wypłaty nagrody jubileuszowej, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie, analizę dokumentów oraz pomoc w przygotowaniu wniosków i pism urzędowych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych - Dz.U. 2008 nr 223 poz. 1458
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy