Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie za porozumieniem stron, czy z zachowaniem okresu wypowiedzenia?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-11-26

Jestem w trakcie pisania wypowiedzenia. Pracuję na umowę zlecenie. Czy powinnam wpisać za porozumieniem stron, czy z zachowaniem okresu wypowiedzenia?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat
Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że wybór sposobu rozwiązania łączącego strony stosunku zobowiązaniowego, jakim jest umowa zlecenia, należy do strony chcącej zakończyć współpracę.

Wypowiedzenie tym różni się od porozumienia stron, że jest jednostronnym oświadczeniem woli i nie wymaga dla swojej ważności zgody drugiej strony.

Zgodnie z art. 746 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

Umowa zlecenia może zawierać w sobie zapis o długości okresu wypowiedzenia – jeśli tak jest – należy przy wypowiedzeniu stosować się do zapisów umowy.

Porozumienie stron z kolei nie wymaga okresu zwanego wypowiedzeniem. Za porozumieniem stron można rozwiązać umowę nawet z dnia na dzień. Jedyny warunek jaki musi zostać spełniony to to, aby druga strona wyraziła zgodę na porozumienie stron.

Jeśli więc wie Pani, że zlecający nie zgodzi się na porozumienie stron – radzę złożyć wypowiedzenie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jakie informacje powinno zawierać świadectwo pracy?

Mam zamiar złożyć wypowiedzenie tuż po skończeniu urlopu wychowawczego, na którym obecnie przebywam. Czy w świadectwie pracy będzie wpisana informacja o tym,...

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Poprosiłam o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy w okresie wypowiedzenia mogę skorzystać ze zwolnienia lekarskiego?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika będącego na zwolnieniu lekarskim

Obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Mam zwolnienie lekarskie do 28.08.2012 r.*, choruję od kilku miesięcy. Pozostało mi jeszcze 28 dni urlopu do...

Jaki okres wypowiedzenia przy umowie na 5 lat?

Pracuję w firmie od 2014 roku na podstawie umowy o pracę na czas określony (umowa na 5 lat). Chciałbym teraz odejść z tej firmy. Jaki mam okres...

Brak skierowania pracownika na badania wstępne

Czy brak skierowania pracownika na badania wstępne może być traktowany jako ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy i uzasadniać rozwiązanie umowy...

Umowa lojalnościowa a wypowiedzenie z winy pracodawcy

W umowie o pracę mam wpisaną „lojalkę”. Pracodawca od kilku miesięcy wypłaca wynagrodzenie z dużym opóźnieniem. Jeśli w tej...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »