Wypowiedzenie za porozumieniem stron, czy z zachowaniem okresu wypowiedzenia?

• Autor: Marta Handzlik

Jestem w trakcie pisania wypowiedzenia. Pracuję na umowę zlecenie. Czy powinnam wpisać za porozumieniem stron, czy z zachowaniem okresu wypowiedzenia?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że wybór sposobu rozwiązania łączącego strony stosunku zobowiązaniowego, jakim jest umowa zlecenia, należy do strony chcącej zakończyć współpracę.

Wypowiedzenie tym różni się od porozumienia stron, że jest jednostronnym oświadczeniem woli i nie wymaga dla swojej ważności zgody drugiej strony.

Zgodnie z art. 746 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

Umowa zlecenia może zawierać w sobie zapis o długości okresu wypowiedzenia – jeśli tak jest – należy przy wypowiedzeniu stosować się do zapisów umowy.

Porozumienie stron z kolei nie wymaga okresu zwanego wypowiedzeniem. Za porozumieniem stron można rozwiązać umowę nawet z dnia na dzień. Jedyny warunek jaki musi zostać spełniony to to, aby druga strona wyraziła zgodę na porozumienie stron.

Jeśli więc wie Pani, że zlecający nie zgodzi się na porozumienie stron – radzę złożyć wypowiedzenie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »