Dodatek funkcyjny z tytułu zastępstwa pracownika

• Autor: Marta Handzlik

Proszę o pomoc w interpretacji zapisów § 7 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Pracuję w nadleśnictwie jako podleśniczy. W roku bieżącym powierzono mi obowiązki leśniczego (zastępstwo na czas urlopu) na okres 37 dni. Czy dodatek funkcyjny przysługuje mi za okres 37 dni, czy tylko 7?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Dodatek funkcyjny z tytułu zastępstwa pracownika

Zastępowanie innego pracownika powyżej 30 dni kalendarzowych w roku

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z § 7 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe pracownikowi można zwiększyć obowiązki o zadania wynikające z zastępowania innego pracownika na okres nie dłuższy niż łącznie 30 dni kalendarzowych w roku bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia pod warunkiem, że nie spowoduje to przekroczenia obowiązującej normy czasu pracy.

W przypadku zastępowania innego pracownika powyżej 30 dni kalendarzowych w roku, począwszy od 31 dnia, pracownikowi przysługuje podwyższone wynagrodzenie za dodatkowo wykonaną pracę, proporcjonalne do zwiększonych obowiązków, nie mniej jednak niż 25% stawki dziennej za każdy dzień zastępstwa.

Zobacz też: Przerwa obiadowa

Wyższe wynagrodzenie za zastępstwo nieobecnego pracownika

W przypadku powierzenia zastępstwa ponad 30 dni kalendarzowych w roku, począwszy od 31 dnia, na stanowisku, na którym przysługuje dodatek funkcyjny, pracownikowi:

– otrzymującemu także dodatek funkcyjny przysługuje maksymalny dodatek przewidziany dla jego stanowiska,

– nie otrzymującemu dodatku funkcyjnego przysługuje dodatek funkcyjny zastępowanego pracownika.

Podsumowując – ponadzakładowy układ zbiorowy wprost stanowi, że wyższe wynagrodzenie za zastępstwo nieobecnego pracownika, jak i dodatek funkcyjny z tytułu zastępstwa pracownika uprawnionego do tego dodatku przysługują od 31 dnia zastępstwa, a więc w Pana przypadku za 7 dni.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »