Dodatek funkcyjny z tytułu zastępstwa pracownika

• Autor: Marta Handzlik

Proszę o pomoc w interpretacji zapisów § 7 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Pracuję w nadleśnictwie jako podleśniczy. W roku bieżącym powierzono mi obowiązki leśniczego (zastępstwo na czas urlopu) na okres 37 dni. Czy dodatek funkcyjny przysługuje mi za okres 37 dni, czy tylko 7?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Dodatek funkcyjny z tytułu zastępstwa pracownika

Zastępowanie innego pracownika powyżej 30 dni kalendarzowych w roku

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z § 7 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe pracownikowi można zwiększyć obowiązki o zadania wynikające z zastępowania innego pracownika na okres nie dłuższy niż łącznie 30 dni kalendarzowych w roku bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia pod warunkiem, że nie spowoduje to przekroczenia obowiązującej normy czasu pracy.

W przypadku zastępowania innego pracownika powyżej 30 dni kalendarzowych w roku, począwszy od 31 dnia, pracownikowi przysługuje podwyższone wynagrodzenie za dodatkowo wykonaną pracę, proporcjonalne do zwiększonych obowiązków, nie mniej jednak niż 25% stawki dziennej za każdy dzień zastępstwa.

Zobacz też: Przerwa obiadowa

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wyższe wynagrodzenie za zastępstwo nieobecnego pracownika

W przypadku powierzenia zastępstwa ponad 30 dni kalendarzowych w roku, począwszy od 31 dnia, na stanowisku, na którym przysługuje dodatek funkcyjny, pracownikowi:

– otrzymującemu także dodatek funkcyjny przysługuje maksymalny dodatek przewidziany dla jego stanowiska,

– nie otrzymującemu dodatku funkcyjnego przysługuje dodatek funkcyjny zastępowanego pracownika.

Podsumowując – ponadzakładowy układ zbiorowy wprost stanowi, że wyższe wynagrodzenie za zastępstwo nieobecnego pracownika, jak i dodatek funkcyjny z tytułu zastępstwa pracownika uprawnionego do tego dodatku przysługują od 31 dnia zastępstwa, a więc w Pana przypadku za 7 dni.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Leśniczy na urlopie, a Janek wchodzi do gry

W czerwcu leśniczy Michał z nadleśnictwa wziął miesięczny urlop. Jego obowiązki przejął podleśniczy Janek, który codziennie zajmował się dokumentacją, obchodził rewiry i prowadził nadzór nad robotami leśnymi. Gdy zastępstwo przeciągnęło się do 37 dni, Janek otrzymał dodatek funkcyjny za 7 dni – od 31 do 37 dnia – zgodnie z zapisami układu zbiorowego.

 

Krystyna i pilna delegacja

Krystyna, specjalistka ds. ochrony lasu, przez cały maj pełniła obowiązki kierownika działu, który wyjechał na długą delegację połączoną z urlopem. Przez pierwsze 30 dni nie otrzymała żadnego dodatku – dopiero za ostatnie 10 dni pracy w zastępstwie przyznano jej wyrównanie oraz dodatek funkcyjny kierownika.

 

Wojtek nie dopytał – i stracił

Podleśniczy Wojtek zastępował swojego przełożonego przez 35 dni. Nie zgłosił jednak tego formalnie, nie udokumentowano zakresu obowiązków, a kierownictwo nie wypłaciło mu dodatku funkcyjnego. Dopiero po czasie dowiedział się, że od 31 dnia przysługiwał mu dodatek – niestety bez odpowiedniego zgłoszenia nie miał podstaw do roszczenia.

Podsumowanie

Zgodnie z § 7 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Lasów Państwowych, zastępstwo innego pracownika do 30 dni kalendarzowych w roku nie wiąże się z dodatkowymi świadczeniami finansowymi, o ile nie przekracza norm czasu pracy. Dopiero od 31 dnia pracownikowi przysługuje podwyższone wynagrodzenie oraz, w przypadku zastępowania osoby otrzymującej dodatek funkcyjny, również ten dodatek – proporcjonalnie do liczby dni przekraczających 30. Praktyka ta ma na celu zapewnienie sprawiedliwego wynagrodzenia za istotnie zwiększony zakres obowiązków w przypadku dłuższych zastępstw.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej? Skorzystaj z naszych usług online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy udzielają rzetelnych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy oraz innych dziedzin, pomagając rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane sytuacje. Wejdź na naszą stronę, opisz swój problem i otrzymaj profesjonalną pomoc prawną dostosowaną do Twojej sprawy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info