Indywidualne porady prawne
Autor: Marta Handzlik
Czy reforma oświaty powodująca wygaszanie gimnazjum, a wprowadzanie 8-letniej szkoły podstawowej, nanosi na szkoły obowiązek podziału klas na grupy językowe na lekcjach języka obcego (ze względu na poziom zaawansowania), niezależnie od tego, czy liczba uczniów przekroczy 24?
Zgodnie z § 7 nowo podpisanego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U., poz. 703). w klasach IV–VIII szkoły podstawowej, branżowej szkole I stopnia, liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkole II stopnia i szkole policealnej podział na grupy jest obowiązkowy na obowiązkowych zajęciach z języków obcych nowożytnych w oddziałach liczących więcej niż 24 uczniów; zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej lub międzyoddziałowej liczącej nie więcej niż 24 uczniów; przy podziale na grupy należy uwzględnić stopień zaawansowania znajomości języka obcego nowożytnego.
„Przepisy rozporządzenia stosuje się:
1) począwszy od roku szkolnego 2017/2018 w:
a) klasach I, IV i VII szkoły podstawowej, a w latach następnych również w kolejnych klasach szkoły podstawowej,
b) branżowej szkole I stopnia dla uczniów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum,
c) szkole specjalnej przysposabiającej do pracy,
d) semestrach I szkoły policealnej, a w latach następnych również w kolejnych semestrach szkoły policealnej”.
Z powyższego wynika, że już od kolejnego roku szkolnego w klasach IV–VIII szkoły podstawowej podział na grupy przy co najmniej 25-osobowej klasie jest obowiązkowy.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne