Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie umowy o pracę po 182 dniach zasiłku chorobowego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-08-26

Rozwiązano ze mną umowę o pracę. Było to po 182 dniach zasiłku chorobowego (komisja nie przyznała mi rehabilitacyjnego), później 1 dzień urlopu na żądanie, a następnie szpital i nowe zwolnienie na zupełnie inną chorobę. Nie płacono mi za zwolnienia lekarskie, a później zwolniono z art. 53, kiedy byłam na zwolnieniu lekarskim. Po 5 miesiącach od pierwszej choroby i nieprzyznanego zasiłku rehabilitacyjnego stanęłam na komisji w związku z kręgosłupem i tu lekarz przyznał zasiłek, ale ZUS cofnął go do daty urlopu na żądanie. Nie wiem, jak zakład mógł mnie zwolnić na chorobowym, kiedy prawo do zasiłku rehabilitacyjnego otrzymałam dopiero po ponad miesiącu od zwolnienia mnie z pracy. Na dzień rozwiązania umowy o pracę nie miałam przyznanego zasiłku rehabilitacyjnego.

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Zakład pracy nie mógł Pani zwolnić, ale niestety – jeśli nie odwołała się Pani w terminie przewidzianym w Kodeksie pracy od tego zwolnienia – teraz nie może już Pani podjąć żadnych kroków w tej sprawie.

Zgodnie z art. 56 ustawy Kodeks pracy „pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy”.

Zgodnie z art. 264 „żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę”.

Tak wiec samo zwolnienie, które było niezgodne z prawem, nie daje Pani żadnych uprawnień, jeśli Pani się od niego nie odwołała do sądu pracy. Miała Pani na to 21 dni. Jeśli termin ten minął – nie może Pani teraz nic już zrobić i zwolnienie, choć niezgodne z prawem, jest skuteczne.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Brak przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

Czy pracodawca może nie podawać powodu zwolnienia pracownika z pracy, dając mu 2 tygodniowe wypowiedzenie?

Wcześniejsze wypowiedzenie umowy a odprawa

Dostałem kilka dni temu wypowiedzenie bez podania przyczyny. Miałem umowę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy. Czy w tej sytuacji należy mi się odprawa?...

Przedłużenie umowy pracownicy w ciąży

Jestem w ciąży, termin porodu mam pod koniec grudnia. Czy jeśli 16 października 2013 r. kończy mi się umowa, to pracodawca będzie zobowiązany do jej...

Zwolnienie bibliotekarza mimo etatu

Jestem dyplomowanym nauczycielem – bibliotekarzem. Nabyłam uprawnienia emerytalne według KN, ale na chwilę obecną nie planuję z nich skorzystać....

Ciąża na umowie o zastępstwo i planowana likwidacja stanowiska

Pracuję w firmie korporacyjnej na umowę o zastępstwo na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika (miała trwać jeszcze półtora roku –...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »