• Autor: Marta Handzlik
Rozwiązano ze mną umowę o pracę. Było to po 182 dniach zasiłku chorobowego (komisja nie przyznała mi rehabilitacyjnego), później 1 dzień urlopu na żądanie, a następnie szpital i nowe zwolnienie na zupełnie inną chorobę. Nie płacono mi za zwolnienia lekarskie, a później zwolniono z art. 53, kiedy byłam na zwolnieniu lekarskim. Po 5 miesiącach od pierwszej choroby i nieprzyznanego zasiłku rehabilitacyjnego stanęłam na komisji w związku z kręgosłupem i tu lekarz przyznał zasiłek, ale ZUS cofnął go do daty urlopu na żądanie. Nie wiem, jak zakład mógł mnie zwolnić na chorobowym, kiedy prawo do zasiłku rehabilitacyjnego otrzymałam dopiero po ponad miesiącu od zwolnienia mnie z pracy. Na dzień rozwiązania umowy o pracę nie miałam przyznanego zasiłku rehabilitacyjnego.
Zakład pracy nie mógł Pani zwolnić, ale niestety – jeśli nie odwołała się Pani w terminie przewidzianym w Kodeksie pracy od tego zwolnienia – teraz nie może już Pani podjąć żadnych kroków w tej sprawie.
Zgodnie z art. 56 ustawy Kodeks pracy „pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy”.
Zgodnie z art. 264 „żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę”.
Tak wiec samo zwolnienie, które było niezgodne z prawem, nie daje Pani żadnych uprawnień, jeśli Pani się od niego nie odwołała do sądu pracy. Miała Pani na to 21 dni. Jeśli termin ten minął – nie może Pani teraz nic już zrobić i zwolnienie, choć niezgodne z prawem, jest skuteczne.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy