Kategoria: Urlop
Baner RODO

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Zasady naliczania składek na ZUS za pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym

Firma zatrudnia 17 pracowników. Jedna z pracownic przebywa na urlopie wychowawczym. Czy składki za nią nalicza ZUS, czy zakład pracy? Jak powinien postępować pracodawca?

więcej ››

Ile wynosi wynagrodzenie za czas urlopu (tzw. wynagrodzenie urlopowe)?

W październiku wypadło tak, że musiałam przepracować o 2 dni więcej, i pracodawca zapłacił 100% za te dni. Jak powinien zapłacić pracodawca za takie dni, jak bym była na urlopie wypoczynkowym?

więcej ››

Rozpoczęcie pracy w październiku – ile dniu urlopu przysługuje do końca roku?

W połowie października rozpocząłem swoją pierwszą w życiu pracę na pełen etat. Czy na koniec grudnia 2011 należą mi się 3 czy 4 dni urlopu?

więcej ››

Zatrudnienie pracownika w ciągu roku a jednorazowy urlop w wymiarze co najmniej 14 dni

Czy pracownik zatrudniony w kwietniu musi mieć jedną z części urlopu w wymiarze przynajmniej 14 dni?

więcej ››

Urlop wychowawczy a podjęcie innego zatrudnienia – czy Kodeks pracy na to pozwala?

Przebywam na urlopie wychowawczym. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Czytałam, że jeśli mam taką umowę, nie mogę podjąć pracy u innego pracodawcy, nie rezygnując z wychowawczego. Czy dotyczy to tylko umowy o pracę, czy również umów o dzieło lub umów-zleceń? Czy muszę powiadamiać pracodawcę o ewentualnym podjęciu innego zatrudnienia?

więcej ››

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?

Dnia 3.10.2011 wygasa mi umowa o pracę, która była zawarta na okres pięciu lat. W tej chwili przebywam na urlopie macierzyńskim, który kończy się 25.10.2011, czyli już po wygaśnięciu umowy. Mam pytanie dotyczące mojego urlopu, który przysługuje mi za bieżący rok w ilości 26 dni. Czy pracodawca jest zobowiązany zapłacić za ten niewykorzystany urlop?

więcej ››

Przerwanie macierzyńskiego i urlop wychowawczy ojca na umowie na czas określony

Od 16 czerwca jestem na urlopie macierzyńskim skróconym, gdyż urodziłam na wychowawczym. Chciałabym po 14 tygodniach przerwać macierzyński i iść do pracy. Czy mąż może przejąć dalszy macierzyński i wychowawczy? Dodam, że mam umowę na czas nieokreślony, a mąż – na określony. Do pracy chciałabym iść gdzie indziej, więc musiałabym złożyć wypowiedzenie. Czy jest taka możliwość na macierzyńskim?

więcej ››

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy – czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

więcej ››

Urlop dla pracownika na umowie na zastępstwo

Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy na umowę zastępstwo za pracownika, który powróci do pracy 1 września. Czy pracodawca może wysłać pracownika na niewykorzystany urlop, aby nie musiał wypłacać mu ekwiwalentu?

więcej ››

Świadczenie urlopowe – kiedy pracodawca musi je wypłacać i w jakiej wysokości?

Bardzo proszę o informację na temat dofinansowania wypoczynku pracowników małej firmy (poniżej 20 osób). Proszę podać także podstawę prawną. Kiedy pracodawca nie ma takiego obowiązku, a kiedy jest zobowiązany do wypłaty świadczeń i w jakiej wysokości?

więcej ››

Urlop wychowawczy a praca na pełen etat u innego pracodawcy

Od maja przebywam na urlopie wychowawczym (mam umowę na czas nieokreślony). Od czerwca będę z kolei pracowała u nowego pracodawcy (umowa na czas określony, 12 miesięcy, cały etat). Dzieckiem zajmie się niania. Czy takie rozwiązanie jest możliwe, bo wiem, że urlop wychowawczy przysługuje wtedy, gdy sprawuje się w pełni opiekę nad dzieckiem, a ja będę pracować? Czy muszę się zwolnić u pierwszego pracodawcy, czy jest jakieś inne rozwiązanie? Czy ponadto u nowego pracodawcy przysługuje mi urlop wypoczynkowy, jeżeli wykorzystałam już u dotychczasowego pracodawcy wszystkie 26 dni urlopu?

więcej ››

Jak napisać wniosek o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Jak napisać wniosek o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Wiem, że od czasu rozwiązania stosunku pracy mam 3 lata, aby ubiegać sie o wypłatę, ale nie wiem, jak napisać taki wniosek.

więcej ››

Termin wykorzystania zaległego urlopu po powrocie do pracy po kilkumiesięcznej chorobie

Od sierpnia zeszłego roku jestem na L4, a od lutego tego roku na świadczeniu rehabilitacyjnym – wszystko to po wypadku w drodze do pracy. Świadczenie kończy mi się w sierpniu i wracam do pracy, ale mam zaległe 19 dni urlopu z 2010 r. (w tym 4 na żądanie) i 26 dni na ten rok. Kiedy mogę wybrać zaległy urlop? Pracodawca poinformował mnie, że dopiero wtedy, gdy on się zgodzi, na pewno nie zaraz po powrocie. Czy jest to zgodne z prawem? Czy podobnie jest z urlopem bieżącym – czy mogę wybrać go zaraz po powrocie i czy pracodawca ma prawo mi tego odmówić?

więcej ››

Dwa dni urlopu okolicznościowego dla ojca z tytułu narodzin dziecka a termin wykorzystania urlopu

Czy te dwa dni z tytułu urodzenia dziecka należące się ojcu musi on odebrać zaraz po urodzeniu się dziecka, czy jest jakiś przedział czasowy, w którym urlop może być wykorzystany?

więcej ››

Staż, umowa-zlecenie a wymiar urlopu – 20 czy 26 dni?

W 2010 r. podjąłem staż organizowany przez PUP, jednak po 2 tygodniach staż został przerwany (bez winy żadnej ze stron). W 2010 r. pracowałem jeszcze miesiąc na umowę-zlecenie w jednej z firm. W 2011 r. podjąłem pierwszą pracę na podstawie umowy o pracę. Czy należy mi się od razu pełny wymiar urlopu, czy może urlop jest naliczany co miesiąc wg zasady 1/12, tak jakby była to pierwsza praca?

więcej ››

W jaki dzień wypłata ekwiwalentu za urlop – czy w dniu rozwiązania umowy?

Kiedy powinnam otrzymać przelew ekwiwalentu za urlop – w dniu wygaśnięcia umowy? Dostałam wypowiedzenie z dniem 23 maja, kadrowa przez telefon mi powiedziała, że ekwiwalent dostanę dopiero 10 czerwca. W jaki sposób mam ją pośpieszyć?

więcej ››

Jak otrzymać dodatkowy urlop macierzyński (dodatkowe 2 tygodnie)?

Czy szef może odmówić dodatkowych 2 tygodni urlopu macierzyńskiego?

więcej ››

Urlop szkoleniowy na pisanie pracy i obronę – wszystko o urlopie szkoleniowym

Czy w przepisach jest unormowana instytucja urlopu na pisanie pracy magisterskiej? Jeżeli tak, to proszę o wskazówki, jak z tego skorzystać.

więcej ››

Premia uznaniowa a ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Czy do podstawy ekwiwalentu za urlop wlicza się premię uznaniową? Zaznaczam, że premia była wypłacana regularnie co miesiąc w takiej samej wysokości. Gdy pracownik był chory lub przebywał na urlopie bezpłatnym, była zmniejszana proporcjonalnie. Według mnie premia ta miała wszelkie podstawy, by uznać ją jako regulaminową.

więcej ››

Jak obliczyć ekwiwalent urlopowy dla pracownika zatrudnionego na pół etatu?

Od 2005 r. do września 2010 r. byłam zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Od września ubiegłego roku pracuję, ze względu na zły stan zdrowia, na 1/2 etatu. Teraz chcę rozwiązać umowę. Mam 40 dni zaległego urlopu. Jak obliczyć ekwiwalent za urlop? Czy do września 2010 brać pod uwagę pełny etat?

więcej ››

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »