Umowa zlecenie - brak wynagrodzenia

• Autor: Łukasz Obrał

Wzięłam udział w 2-dniowej akcji promocyjnej zatrudniona formalnie na umowę zlecenie. Przed podjęciem tej pracy podpisałam umowę, z której wynikało, że pieniądze dostanę przelewem do 2 tygodni od dnia przedłożenia numeru konta, na który zapłata miała zostać wysłana. Termin ten upłynął już tydzień temu. Upominałam się o swoje, ale usłyszałam tylko, że: „pieniądze niebawem będą na moim koncie”. Uważam, że to niepoważne, bo termin został ustalony, aby go przestrzegać, a ustaleń zawartych w umowie nie powinno się naruszać. Jak mogę wyegzekwować swoją zapłatę i odszkodowanie? Kiedy należy upomnieć się o odsetki? Gdzie się należy udać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Umowa zlecenie - brak wynagrodzenia

Czy w razie zwłoki z zapłatą za wykonanie zlecenia można domagać się odsetek?

Na wstępie potwierdzam, że w sytuacji opóźnienia z zapłatą za wykonane zlecenie, można domagać się odsetek.

Zgodnie z art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego: „Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi”. Według § 2 powyższego artykułu: „jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe”.

Zobacz też: Kary w umowie zlecenie

Zleceniodawca nie zapłacił w terminie - co zrobić?

Jeżeli więc zleceniodawca nie zapłacił w terminie określonym w umowie, może Pani żądać odsetek za okres od dnia następnego po dniu, w którym upłynęło 2 tygodnie od przedłożenia przez Panią numeru konta do dnia zapłaty. Obecnie odsetki ustawowe wynoszą 11,5% w skali roku.

O odsetki powinna się Pani upomnieć po zapłacie wynagrodzenia za wykonane zlecenie – wówczas bowiem będzie już wiadomo, za jaki okres należy je obliczyć (od dnia ustalonego w umowie do dnia zapłaty).

Jeżeli zleceniodawca nadal się będzie ociągał z zapłatą wynagrodzenia lub nie zapłaci w ogóle, można wystąpić do sądu o zapłatę. Wcześniej może Pani wezwać zleceniodawcę do zapłaty zaległego wynagrodzenia za zlecenie, wraz z odsetkami, w formie pisemnej – w postaci listu poleconego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Obrał

Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »