Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić, jeśli nie znam adresu zamieszkania świadków w sprawie o przywrócenie do pracy

Marek Gola • Opublikowane: 2017-02-17

W pozwie o przywrócenie do pracy podałem świadków, w tym m.in. inspektora PIP i pracowników firmy, w której pracowałem. Obecnie sąd prosi o podanie adresów świadków do doręczeń. Co zrobić, jeśli nie znam adresu zamieszkania świadków? Czy mogę podać adres inspektoratu PIP i mojej byłej firmy?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z treści Pana pytania wynika, że wniósł Pan o przywrócenie do pracy. W odwołaniu wskazał Pan świadków, w tym m.in. inspektora PIP i pracowników firmy, w której Pan pracował. Aktualnie sąd wzywa Pana do podania adresów świadków do doręczeń. Nie zna Pan miejsca zamieszkania tychże.

Zgodnie z art. 258 K.p.c. strona powołująca się na dowód ze świadków obowiązana jest dokładnie oznaczyć fakty, które mają być zeznaniami poszczególnych świadków stwierdzone, i wskazać świadków, tak by wezwanie ich do sądu było możliwe.

Ustawodawca wskazuje nie na miejsce zamieszkania świadka, lecz na miejsce, które pozwoli stawić się tymże do sądu. Co istotne, świadek nie musi wyrażać zgody na występowanie przed sądem w tej roli. Każda osoba, która chce, by ktoś został przesłuchany w charakterze świadka winna go wskazać z imienia i nazwiska, z podaniem adresu, na który możliwe jest doręczenie pisma. Sam osobiście w pismach procesowych wskazuję świadków z miejsca ich zatrudnienia, albowiem moi klienci nie zawsze są w stanie podać miejsce zamieszkania.

W odpowiedzi na wezwanie sądu proszę podać imię, nazwisko i miejsce zatrudnienia świadka, ze wskazaniem, iż przepis art. 258 K.p.c. nie nakłada na Pana obowiązku wskazania świadka z miejsca zamieszkania w rozumieniu art. 25 K.c. (definicja miejsca zamieszkania), lecz w sposób, który umożliwi jego stawiennictwo w sądzie. Innymi słowy, miejsce zatrudnienia to miejsce, w którym świadek może odebrać wezwanie do osobistego stawiennictwa w sądzie. Nadto proszę podać miejsce zatrudnienia poprzez wskazanie dokładnej ulicy i miejscowości, tj. filia lub oddział, w którym praca rzeczywiście jest świadczona przez pracownika. Proszę nie podawać centrali.

Zgodnie z art. 25 K.c. miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Ustawodawca nie wymaga jednak podania miejsca zamieszkania.

Ponadto skoro nie musi Pan dysponować zgodą osoby na występowanie przez niego w charakterze świadka, to tym bardziej nie musi Pan znać miejsca zamieszkania takiej osoby. Podobne stanowisko wyraził Sąd Najwyższy. „Dla powołania osoby trzeciej na świadka nie ma żadnego znaczenia, czy osoba ta wyraziła wcześniej zgodę na składanie zeznań. Złożenie zeznań jest publicznoprawnym obowiązkiem każdego obywatela wezwanego w tym celu przez sąd. Tak samo Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 lutego 1998 r., I PKN 533/97, OSNP 1999, nr 3, poz. 84” (Krzysztof Knoppek, Komentarz do art. 258 Kodeksu postępowania cywilnego, 2013.01.30).

Reasumując, w treści pisma proszę podać (dokładne) miejsce zatrudnienia świadków.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »