• Autor: Marta Handzlik
Jestem nauczycielem dyplomowanym z kilkunastoletnim stażem. Od 5 lat pracuję jako nauczyciel zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w wymiarze 18 godzin lekcyjnych (cały etat). Po wprowadzeniu nowego rozporządzenia w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach z dnia 30 kwietnia 2013 r. nowo przyjęci nauczyciele otrzymywali umowę o pracę jako terapeuci zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w wymiarze 20 godzin zegarowych (cały etat). Od września 2015 r. władze gminy wprowadzą zwiększenie etatu do 22 godzin zegarowych. Moje pytanie dotyczy liczby godzin mojego etatu: czy od września mam pracować 22 godziny zegarowe, czy 18 godzin lekcyjnych, czy nadal jestem nauczycielem, czy teraz terapeutą? Zastanawiam się, czy moja umowa o pracę będzie zmieniona i czy zmieni się nazewnictwo. To bardzo ważne, ponieważ jako nauczycielkę obowiązuje mnie Karta Nauczyciela, terapeuty nie musi obowiązywać karta.
Zgodnie z § 5 rozporządzenia o pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu, szkole i placówce udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści wykonujący w przedszkolu, szkole i placówce zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi i terapeuci pedagogiczni.
W szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz w formie:
Zgodnie z art. 42 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2014, poz. 191) organ prowadzący szkołę lub placówkę określa tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli szkół niewymienionych w ust. 3, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, nauczycieli kolegiów, pracowników służb społecznych, nauczycieli kształcenia na odległość, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość.
Podsumowując, art. 42 KN nie zawiera określenia stanowiska, jakim jest nauczyciel zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Dlatego też pensum dla Pani określa organ prowadzący zgodnie z przytoczonym wyżej przepisem. Jeśli zdecyduje się więc na zmianę Pani pensum – nie będzie to traktowane jako wypowiedzenie zmieniające.
Wypowiedzenie zmieniające ma miejsce, gdy pracodawca jednostronnie zmienia warunki pracy lub płacy. W Pani przypadku, w mojej opinii, taka zmiana nie ma miejsca, gdyż zgodnie z art. 42 ust. 7 KN wymiar pensum powinien ustalać dla Pani organ prowadzący.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy