Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprowadzenie zwłok pracownika z zagranicy na koszt pracodawcy

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2015-11-04

Mój teść zmarł w Austrii, był tam oddelegowany do pracy przez firmę mającą siedzibę w Polsce. Czy pracodawca jest zobowiązany do sprowadzenia ciała swojego pracownika do kraju na swój koszt? Czy ma do tego zastosowanie § 19 pkt 4 rozporządzenia o podróżach służbowych?

»Wybrane opinie klientów

Rzetelnie opracowany temat w szerokim aspekcie zagadnienia; szybko i na temat.
Łucja
Bardzo dobra opinia bez wychodzenia z domu.
Tomasz
Jestem bardzo zadowolona z wyczerpującej odpowiedzi, wszystko jasno i zrozumiałe dla laika , chętnie polecę każdemu kto ma problem prawny. Ocena na najwyższa!
Hanna, ekonomista
Bardzo dziękuję za opinię, ogromne zadowolenie klienta, bardzo profesjonalne podejście. Tak trzymać.
Ania
Profesjonalnie i na temat. 
Wojtek
Jestem bardzo zadowolona z porady prawnej. Pani mecenas jasno wyjaśniła mi interpretację przepisów, co zrobiłam nie tak oraz jak naprawić swój błąd w postępowaniu w stosunku do pracodawcy. Ważna była dla mnie szybkość odpowiedzi, możliwość złożenia pytania on-line, a i cena sądzę, że była połowę niższa niż w standardowej poradzie. Poza tym w swojej okolicy nie znalazłabym specjalisty z zakresu oświaty. Bardzo dziękuję za pomoc, dla mnie prawo okazało się przychylne.
Aldona, nauczyciel, 34 lata
Szybka i zrozumiała odpowiedź
Małgorzata, 54 lata
Porada udzielona bardzo sprawnie w dobrej cenie, polecam wszystkim korzystanie z serwisu bo warto.
Bogdan, 63 lata
sprawnie, szybko i bez stresowo :)
Anna, 34 lata, Menadżer
Bardzo serdecznie dziękuję za pozew. Uważam że jest napisany z dużą znajomością prawa , wnikliwie i spełni oczekiwane przeze mnie efekty. Bardzo zadowalająca cena i czas usługi. Na pewno będę polecała państwa znajomym, gdy zajdzie taka potrzeba. 
Ewa, nauczycielka, 60 lat
Otrzymałam satysfakcjonującą odpowiedź na zadane pytanie.
 
Monika, 35 lat
Bardzo rzetelna i profesjonalna porada. Dziękuję za pomoc.
Danuta
Opinia otrzymana bardzo szybko. Treść przedstawiona jasno i zrozumiale ze wskazaniem odniesień do poszczególnych aktów/przepisów regulujących temat. 
Agnieszka, 37 lat
Dzień dobry, bardzo dziękuję za odpowiedź. 
Małgorzata
Bardzo szybka, bardzo pomocna porada, gorąco polecam korzystanie z takiej pomocy prawnej.
Elżbieta
Bardzo szybka i wyczerpująca informacja. Byłem sceptyczny do takich porad ale polecam wszystkim, warto zainwestować parę groszy bez łażenia po kancelariach. Wszystko szybko i sprawnie. Polecam 100% zadowolenia.
Marek, 47 lat
Szybka prawnicza pomoc ,bardzo rzetelna bez wychodzenia z domu, Udzielanie dodatkowych odpowiedzi które powstały po wyjaśnieniu sprawy, a budziły nowe wątpliwości.
Małgorzata, kierowca, 58 lat
Dziękuję bardzo za rzetelną, profesjonalną i zrozumiałą odpowiedź na wszystkie (a było ich sporo) pytania. Serdecznie polecam!!!
Justyna
Bez wątpliwości oceniam odpowiedź na 5. Odpowiedź udzielona wyczerpująco pozwoliła mi właściwie zinterpretować problem, którego nie mogłam rozwiązać za pomocą braku wymaganej czytelności przepisów.
Pelagia
Otrzymałem wyczerpujące i profesjonalne odpowiedzi na wszystkie pytania, nawet na pytanie dodatkowe, które jak się okazało, wykraczało poza wycenę, o czym nie wiedziałem.
Zbigniew, emeryt, 70 lat
Polecam usługi, szybko, na temat, profesjonalnie.
Justyna, 40 lat
Szybko , sprawnie, rzeczowo. 
Andrzej
Dziękuję za poradę. Porada sprecyzowała moją wiedzę i pozwoliła upewnić się w sposobie poradzenia sobie z podmiotami, które lekceważą moje prawa.
Andrzej, 51 lat
Bardzo rzetelna i szybka odpowiedź, pomocna w podjęciu dalszych działań polecam
Katarzyna
Bardzo dziękuję za profesjonalne podejście do problemu natury prawnej, wobec którego nawet radca prawny mojej instytucji miał wątpliwości. Zaproponowane rozwiązanie (przygotowanie pisma) okazało się niezwykle skuteczne.Bardzo dziękuję za wsparcie i jeśli będę potrzebować pomocy prawnej, to z pewnością skorzystam z Państwa Kancelarii.Serdecznie pozdrawiamJanusz
Janusz
Szybka odpowiedź
Marek, 60 lat, Przedsiębiorca
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, nawet nie wiedziałem jakimi pytaniami dodatkowymi mam jeszcze Państwa męczyć :D Teoretycznie znałem te odpowiedzi z Internetu, ale nie miałem pewności, czy właściwie je interpretuje. 
Maciej, mediator, 39 lat
Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. 
Jerzy
Oceniam porady bardzo dobrze. Kolejny raz korzystałem z portalu i za każdym razem dostawałem tak wyczerpujące odpowiedzi, że nie musiałem przesyłać kolejnych pytań. Szybkość i profesjonalizm.
Marek, biolog, 51 lat
Dziękuję! Bardzo szybka i wyczerpująca odpowiedź!
Dorota, 47 lat
Przejrzysta i klarowna odpowiedz, bardzo rzetelna, napisana prostym i zrozumiałym jeżykiem w pełni uwzględniająca przytoczona przeze mnie sytuacje.
Monika
Bardzo dokładna i konkretna porada, jako klient jestem mile zaskoczony, naprawdę niewiele jest firm świadczących usługi na tak wysokim poziomie
Paweł, 21 lat
Otrzymałam Odpowiedz wyczerpująca. Polecam jak najbardziej
Katarzyna, 37 lat
Dziękuje bardzo wyczerpująca i dokładna opinia, polecam.
Daniel
Dziękuję za odpowiedz. Była bardzo przydatna.
Justyna
Szybka, dobra porada
Celina, 64 lata, emerytka
super współpraca
Elżbieta, ekonomistka
Bardzo dziękuje za profesjonalne podejście do człowieka i wyczerpującą odpowiedz. 
Bogusława
Bardzo pomocne porady. Można zadać parę pytań w sprawie i wszystkie są traktowane jak z należytą starannością. Nie chciałbym więcej zaciągać tu porad, ale jeśli będę zmuszony, to chętnie skorzystam.
Kamil, własna działalność, 45 lat
Dziękuję. Bardzo wyczerpująca odpowiedź, w dużym stopniu wyjaśniła mój problem związany z pracą. Szczerze polecam
Cezary, urzędnik, 54 lata
Jestem bardzo zadowolona z szybkiej i precyzyjnej odpowiedzi. Na pewno warto skorzystać.
Magdalena, 32 lata
Witam. Byłem zrozpaczony a nawet zdesperowany, że przez jeden błąd życiowy mogłem stracić tak wiele. Po przeczytaniu odpowiedzi na moje pytanie spadł mi wielki kamień z serca i choć dowódca jeszcze nie podjął decyzji jak mnie ukarać, to wiem, że zgodnie z prawem nie może mnie zwolnić ze służby wojskowej. A to jest dla mnie najważniejsze. 
Zdzisław
Pan Marek Gola przedstawił klarownie, kompetentnie i wyczerpująco wykładnię prawną, jednocześnie zachował dużą dozę cierpliwości w udzielaniu odpowiedzi na postawione pytania dodatkowe. 
Paweł, nauczyciel akademicki, ponad 60 lat
Po raz kolejny korzystam z usług biura i po raz kolejny jestem bardzo zadowolona. Profesjonalna, suuuuuperrrrr obsługa. Odpowiedź szybka, zrozumiała i na temat. Szkoda, że nie ma ocen bo postawiła bym 6:) 
Maria
Pierwszy raz korzystam z tego typu poradą i jestem bardzo bardzo mile zaskoczona. Profesjonalizm i bardzo wyczerpująca pomoc. Współpracowałam z Panią Mecenas Moniką Wycykał i jest to odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu. Nie omieszkam pochwalić się ,że póki co wygrywamy !!!!!
Katarzyna
Odpowiedź konkretna i na temat. 
Mirek
Dziękuję za odpowiedź, która była szybka, zwięzła, jasna i zadowalająca. Warto korzystać z Państwa usług.
Mieczysław, inż. budownictwa
Zaskoczyło mnie, że to.... działa. Jak na mój wiek - trochę za dużo cudowania z informacją, zwłaszcza tą otrzymaną po wysłaniu pytania. Jeśli będę mieć dłuższą chwilę - ocenię bardziej szczegółowiej, ponieważ tym się zajmuję zawodowo.
Marek, trener - szkolenia z obsługi klienta, 63 lata
Szanowni Państwo. Dziękuję za poradę, która wyjaśnia wątpliwości. Troszkę musiałam przepracować wyrok NSA pisany (dla mnie laika) \"nieludzkim językiem\" ale po kilkukrotnym przeczytaniu udało się. Ostatnie zdanie wyjaśniające, że zniesienie współwłasności nie zmienia daty nabycia jest kropką nad i. 
Danuta
Usługa profesjonalna, w Toruniu kilku prawników nie dało mi jednoznacznej odpowiedzi. Będę Państwa polecał. 
Stefan, współwłaściciel firmy, 65 lat
Powiem tak , niby człowiek taki jak ja czyta rozumie , ale prawo to prawo i od dobrej i prawdziwej interpretacji niech będą ci którzy to rozumieją. Tak dziś będę spać i nie będę bić się z myślami. Rzeczywiście tak jak świadczą o tym wpisy innych użytkowników jestem bardzo zadowolona , nikt nie odniósł się do tego tak konkretnie i rzeczowo .
Aneta, sprzedawca, 44 lata
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Urząd podszedł do sprawy tak jak sugerował doradca p. dr Słysz, dzięki czemu nie było zaskoczenia.
Bożena, inżynier, 55 lat
Bardzo dziękuję za poradę. Opinia prawna jest wyczerpująca i uzasadniona w sposób przejrzysty.
Stanisław, biegły sądowy / biegły rewident, 51 lat
Satysfakcjonująca odpowiedź , napisana bardzo przystępnym zrozumiałym językiem , pomimo,że było to pierwsze pytanie. Widać fachowość i doświadczenie osób udzielających porad elektronicznie. Chociaż początkowo nie byłam przekonana do tego typu porad . Odpowiedź udzielona b. szybko.Jestem zadowolona . Polecam
LUCYNA, 52 lata
Sprawnie, wyczerpująco. Satysfakcja w 100%. Dziękuję bardzo.
Elżbieta
Odpowiedź dobra, w miarę opisu. Ale to trzeba być osobiście i wyjaśnić wiele innych rzeczy.
Radek
Kompleksowo, dogłębnie i profesjonalnie. Polecam
Jacek
Pomoc prawna na najwyższym z możliwych poziomie.
Paweł
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, sprawa dla mnie trudna, ale dzięki rzeczowej i profesjonalnej opinii, wiem na czym stoję i jak dalej postąpić.
Dorota
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Była bardzo rzeczowa i profesjonalna. Jeśli jeszcze kiedyś będę miała problem prawny (oby nie) na pewno skorzystam z tego portalu.
Alps
Dzięki waszemu portalowi zrozumiałem , że muszę "grać innymi kartami" w rozmowach spadkowych z rodzinką i być ostrożny w żądaniach.
Irek
Bardzo dziękuje za wyczerpująca informacje .W przyszłości gdy będę miała pytania natury prawnej na pewno skorzystam z usług. 
Maria, emerytka
Pełny profesjonalizm, fachowa obsluga swietna Forma przekazu. jestem zadowolony na 150 %. czas odpowiedzi wszystko zgodnie z umowa. zyczliwosc i wysoka kultura osobista Adwokata. Swietna przejrzystosc strony, i zarzadzanie panelem klijenta. Absolutnie daje 6 .
Kamil
Bardzo polecam. Szczególnie nieskończoną cierpliwość w odpowiedzi na kolejne pytania dodatkowe :-) Doskonały kontakt, błyskawiczna reakcja na wszelkie wątpliwości, bardzo obszerna analiza zagadnienia. Takie porady pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze.
Magdalena, 44 lata
Bardzo łatwy i miły kontakt. Błyskawiczna wycena i natychmiastowa, wyczerpująca odpowiedź. Bardzo dziękuję za profesjonalizm.
Grażyna, nauczyciel, 56 lat
Wszystko ok, wyjaśnienie konkretne i przystępne. Polecam w 100%
Michał
Duże uznanie za opinię napisaną językiem zrozumiałym dla osób nie zajmujących się prawem. Podkreślić należy również bardzo szybki czas odpowiedzi( praktycznie 24 godz). Duża zaleta to możliwość dodatkowych pytań i niemal odręczne odpowiedzi. Ważnym argumentem jest również bardzo przystępna cena w porównaniu z innymi kancelariami.
Janusz, księgowy, 66 lat
Porada w pełni satysfakcjonująca, polecam
Wiesława
Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Jasne odpowiedzi. Szybka odpowiedź na zadane pytanie.
Justyna
Dziękuję bardzo za szybkie i wyczerpujące informacje. Gdybym w trakcie załatwiania sprawy miała jeszcze pytania to zwrócę się do Pani. 
Anna, nauczyciel, 69 lat
Informacje udzielone były bardzo konkretnie na moje zapytania, a co najważniejsze  językiem zrozumiałym dla mnie
Bożena
Witam. Odpowiedź otrzymałem zdecydowanie bardzo konkretna i rzeczowa. Jeżeli w przyszłości będę potrzebować pomocy na pewno skorzystam z Państwa porady. 
Krzysztof
Pani Marta Handzlik, w mojej opinii wykazała duże zaangażowanie i starała się udzielić w miarę prostej rzeczowej odpowiedzi za przystępną cenę. 
Wiola
Dziękuję. Przekazana odpowiedź jest zgodna z oczekiwaniami i potwierdza moją znajomość zagadnień w tym temacie. 
Narcyza
Polecam, bardzo wyczerpujące odpowiedzi, ze zrozumieniem dla zwykłych ludzi.
Izabela, 25 lat, Handlowiec
Pomoc prawna więcej niż zgodna z oczekiwaniami! Dziękuje i pozdrawiam.
Jan
Sprawnie i szybko odpowiedź zawierała przepisy i komentarz do nich była wyczerpująca pozwoliła na podjęcie decyzji.
Marzena, specjalista HR

Irek
Bardzo dziękuję za pomoc. Wszystko przebiega zgodnie z w/w przepisami i sprawiło, że mogę spokojniej spać :).
Barbara
Super expresowa konkretna odpowiedź satysfakcjonująca mnie i wyczerpująca jednocześnie. 
Janusz, menadżer, 40 lat
Dzień dobry Moje pytanie dotyczyło problemu zawodowego w oświacie. Już podziękowałam Pani M. Handzlik za wyczerpującą odpowiedź, a teraz dodam, iż rozwiało wiele moich wątpliwości. Odpowiedź ta była dla mnie bardzo przydatna i satysfakcjonująca. Jeszcze raz dziękuję, ebooka na pewno wybiorę. 
Marta, nauczyciel, 56 lat
Temat trudny i zawiły, niejasny i skomplikowany ale jak zawsze "nie wychodzę z tego biura" z pustymi rękoma. 
Iwona, magento developer, 32 lata
Witam, opinia bardzo szybka. Sprawnie.
Grazyna
Bardzo rzetelna i wyczerpującą odpowiedź.
Rafał
Od pytania ogólnego, z prośbą o pomoc, do rozwiązania problemu minęło trochę czasu, ze względu na całą otoczkę. Każdy problem, wokoło wątku głównego, był sukcesywnie rozwiązywany, i w każdej kwestii można było liczyć na pomoc/podpowiedź od prawnika. Zależało mnie na czasie - odpowiedzi były szybkie i precyzyjne. Po całej konwersacji czułem, że Pani prawnik naprawdę chce pomóc, była przy tym życzliwa i odpowiadała na wszystkie pytania. Jestem w 100% zadowolony z Państwa serwisu, uważam że powierzając pomoc Państwu bardzo dobrze \"zainwestowałem\" swoje pieniądze.
Dominik, programista, 29 lat
 Profesjonalna i wspaniała obsługa, porada bardzo mi pomogła i ukierunkowała moje działania, polecam każdemu potrzebującemu.Oszczędzając koszty związane z wyjazdem, nie wychodząc z domu można skorzystać z profesjonalnego i szybkiego poradnictwa prawnego.
Katarzyna
Bardzo fachowa i rzetelna pomoc na najwyższym poziomie. Serdecznie polecam.
Beata
Bardzo dokładna i wyczerpująca informacja. Jestem bardzo zadowolony.
Marek
Wystawiam Pani Annie Sufin ocenę najwyższą.
Irena
Odpowiedź wyczerpująca. Nie wiedzieliśmy, że można nasz problem podpiąć aż do tylu paragrafów. Dało nam to do myślenia. 
Robert, technik, 47 lat
Odpowiedź na moje pytanie jest cząstkowa, niewyczerpująca. Liczyłem na dokładniejsze przeanalizowanie problemu.
Zbigniew, emeryt, 79 lat
Odpowiedz na pytanie była szybka, jasna, ogólnie jestem zadowolona.
Bożena
Wasza opinia pozwoliła mi utwierdzić się w przekonaniu, że istnieje możliwość ze skorzystania z prawa dla swoich potrzeb w trudnych sprawach. Inna rzeczą jest kto zwykłemu obywatelowi w tym pomoże, bo takich prawników jak wy macie trudno znaleźć.
Marzena, inżynier, 68 lat
Szybka, rewelacyjna, bardzo pomocna. Na pewno będę Państwa polecać i jeśli zajdzie taka potrzeba ma pewno to do Was wrócę. 
Anna
Bardzo dziękuję za fachową i wyczerpującą poradę, która pomogła w rozwiązaniu kłopotliwego problemu. Zaoszczędziłam czas i nerwy. Już wiem jak postąpić, jestem za to bardzo wdzięczna.
Anna, Emeryt, 70 lat
Jestem zadowolona z porady, mam nadzieje że suma pieniężna nie jest zbyt wygórowana, też wiem na czym stoję - pozdrawiam wszystkich prawników którzy pomagają ludziom nie znających przepisów i praw im dostępnych z poważaniem. 
Grażyna, fotograf, 58 lat
Serdecznie dziękuję Pani Monice Wycykał za napisaną "ludzkim językiem" i bardzo wyczerpującą poradę prawną. Jestem bardzo wdzięczna, gdyż dzięki niej obędzie się bez kłótni rodzinnej, a wszyscy krewni będą rozumieli właściwie swe prawa do grobu. Zawsze będę korzystała z Państwa prawnego wsparcia. Życzę licznych sukcesów zawodowych. 
Elżbieta, nauczycielka, 58 lat
Jak najbardziej polecam eporady24.pl. Pani radca Anna Sufin udziela profesjonalnych i rzetelnych porad. Porady s udzielane w terminie i na wysokim poziomie.
Ela
Najlepszą opinią niech będzie taka, że w razie problemów prawnych będę je rozwiązywał korzystając z eporady24.pl
Paweł
Usługa wykonana zdecydowanie, polecam jak najbardziej pomocne informacje i odpowiedzi udzielone klientowi.
Magdalena, 23 lata
Kolejny raz korzystałam z serwisu. Zawsze bardzo szybko, niemal ekspresowo otrzymywałam wyczerpujące odpowiedzi poparte odpowiednimi przepisami. 
Alina, emeryt, 65 lat
Z największą przyjemnością bardzo wysoko oceniam pomoc Pani Marty Handzlik. Panią Handzlik cechuje profesjonalne podejście do sprawy i człowieka. Wykazuje wiele cierpliwości, zaangażowania i zrozumienia dla osoby oczekującej wsparcia. Bardzo szybko udziela porady, która zawsze jest fachowa i bardzo konkretna. Z pełną odpowiedzialnością polecam Panią Martę Handzlik. 
Bożena, 51 lat
Odpowiedź jaką uzyskałam wyjaśnia wyczerpująco moją sytuację prawną. Gdybym znała ją wcześniej uniknęła bym niepotrzebnych dodatkowych kosztów. Dziękuję za szczegółowe objaśnienie zawiłości prawa dot. uzyskania renty rodzinnej dla dzieci.
Marian, 38 lat
Ja korzystałem 4x razy .Zawsze odpowiedź profesjonalna. PS. Dziś również zamówiłem odpowiedź na pytanie.
Stefan z Tarnowa, przedsiębiorca, 60 lat
Bardzo rzeczowa, wyczerpująca odpowiedź, bardzo polecam Pana Janusza Polanowskiego!!!
Monika
Usługę wykonano w sposób profesjonalny i kompleksowy. Wskazuję, że sporządzone przez mec. Annę Sufin pismo procesowe oraz pozyskana od niej wiedza pozwoliły nam uniknąć wysokich kosztów adwokackich w naszej sprawie, które zapewne musielibyśmy ponieść, gdybyśmy nie skorzystali z usług portalu ePorady24. 
Kazimierz, emeryt, 66 lat
Bardzo dziękuję za rzetelne potraktowanie mnie jako klienta i mojej sprawy. Uzyskanie odpowiedzi w ciągu kilkunastu godzin to niebywała rzecz, zwłaszcza gdy na wszystko brakuje nam czasu, a ten jest najcenniejszy. Wiem ,że zwracając się do Państwa Firmy mogę liczyć na pomoc, dlatego tez będę chętnie polecać Waszą Firmę wszystkim zainteresowanym i znajomym. 
Elżbieta, księgowa, 57 lat
Profesjonalna porada prawna, udzielona na najwyższym poziomie. Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź na pytania. Polecam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion. 
Bożena, 51 lat
Bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Przyznam, że pozwoli mi to na spokojniejszy sen.
Waldemar
Profesjonalne podejście do problemu. Dzięki temu uniknęłam poważniejszych kłopotów. Dziękuję za pomoc i polecam wszystkim, którzy mają jakikolwiek problem.
Ilona
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Jak zwykle super.
Emilia
Byłam dość sceptyczna do porad przez internet ,to pierwsza firma ,której zaufałam... Nie będę się rozpisywać, krótko i na temat... polecam, polecam, polecam, polecam!!!!!!!!! Dziękuję bardzo :-) 
Beata, analityk bankowy, 45 lat
Szybko i profesjonalnie. Pomoc na gruncie prawa cywilnego. Dzięki pomocy Pani Katarzyny problem został‚ rozwiązany w satysfakcjonujący mnie sposób.
Jarosław, 50 lat
Bardzo profesjonalnie. Zawsze na czas i konkretnie. Bez dwóch zdań strona przeciwna w świetle argumentów zaproponowała ugodowe rozwiązanie.
Mateusz, 38 lat
W bardzo krótkim czasie uzyskałam profesjonalną poradę prawną.
Barbara, agent nieruchomości, 52 lata
Konkretnie i na temat.
Andrzej
Pani odpowiedź jest dokładna i pomocna w konkretnej sprawie.
Bożena
Dziękuję za szybką fachową i rzeczową poradę i konsultacje w sprawie. Serwis godny polecenia. Bardzo uniwersalny i kompleksowy. Dużo lepszy kontakt i efekty niż rozmowy z moimi kolegami z których jeden jest SSO a drugi radcą prawnym. Zależność jest prosta i efektywna w postaci opłaty i pełnej usługi. 
Marcin, rzeczoznawca majątkowy, 39 lat
Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź. Dziękuję. Złożyłam odwołanie do ubezpieczyciela i czekam na wynik sprawy.
Danuta
Serdecznie Państwu dziękuję!!! Porada prawnicza została udzielona profesjonalnie przez Prawnika. Jestem zadowolona i polecam Was wśród swoich znajomych. 
Danuta, emerytka, 64 lata
Jestem zadowolona z odpowiedzi na zadane pytania.
Danuta
Odpowiedź na zadane pytania była bardzo zadowalająca wykonana w właściwym terminie, polecam innym do korzystania z tych usług.
Kazimierz, emeryt, 71 lat
Fachowa i szybka pomoc :) 
Anna
Już nie pierwszy raz korzystam z usług i zawsze jestem bardzo zadowolona.
Aneta, własna firma, 49 lat
W skali do 5 daje państwu 5, bez komentarza.
Krystyna
Odpowiedź szybka i wyczerpująca. Pełen profesjonalizm.
Wojciech
Skorzystałam z porady Pana Marka Goli w sprawach spadkowych. Sprawa była totalnie zakręcona. Fachowość, przystępny język, cierpliwość w odpowiadaniu na kolejne pytania to bardzo cenne cechy. Polecam wszystkim którzy szukają pomocy.
Jola, pielęgniarka, 41 lat
Szybka odpowiedź i bardzo rzeczowa opinia w mojej sprawie.
Ewa, specjalista ds finansów, 42 lata
Udzielona porada była świetna, bardzo mi pomogła. Jestem bardzo zadowolona z Państwa usług i zawsze jeśli będę miała problem, to napiszę do Państwa, bo porady w tradycyjnych kancelariach nie mogą się równać z Państwa usługami.
Zofia, 59 lat
Porada przydatna, skorzystałem. Opinia wystawiona szybko. Bardzo sprawna obsługa.
Józef, inżynier budownictwa, 55 lat
Bardzo szybko - co miało znaczenie i w sposób zrozumiały.
Stanisław, przedsiębiorca, 56 lat
Dziękuję za rzeczową, szczegółową, a przy tym szybką poradę. W rzeczy samej, skorzystałem również z możliwości zadania pytań uzupełniających bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Również i na te otrzymałem satysfakcjonujące mnie odpowiedzi. Usługa warta jest polecania. Dodam, że moja sprawę interpretował Pan Krupiński.
Michał, 33 lata
Na zadane pytanie otrzymałem profesjonalną i wyczerpującą odpowiedź która mnie satysfakcjonowała .Bez dodatkowych opłat otrzymałem również wyjaśnienie na dodatkowe pytania. Polecam korzystanie z portalu eporady24 jako profesjonalnego serwisu. Ja w przyszłości na pewno będę korzystał.
Bogusław, inżynier, 65 lat
Dziękuję. Odpowiedź na moje pytania łącznie z pytaniami dodatkowymi była krótka, konkretna i szybka. Dała zrozumienie i wyjaśniła moje wątpliwości. Ogólnie jestem zadowolony z porady i jeśli będę w przyszłości potrzebował skorzystać z porady prawnej nie omieszkam wybrać serwis ePorady24.pl
Janusz, ponad 50 lat
Pani Mecenas, Bardzo dziękuję. Doskonała analiza.
Dariusz
Bardzo szybka i fachowa porada. Bardzo dziękuję teraz już wiem do kogo się zwrócić w razie potrzeby.
Zenon
Dziękuję za zrozumiałe, rzetelne wytłumaczenie mojej sytuacji i sporządzenie pisma!
Zofia
Jak dotychczas jestem usatysfakcjonowany obsługą. Poprzednie pomogły mi w wygraniu sprawy. Mam wiarę, że obecna też będzie pożyteczna.
Zbigniew
Jestem super zadowolona.
Honorata, nauczyciel, 38 lat
Błyskawiczna, wyczerpująca i profesjonalna odpowiedź. Jestem w pełni usatysfakcjonowany
Marian, 70 lat
Odpowiedź wyczerpująca temat, szczegółowa i rozbudowana... aż za bardzo rozbudowana. Nie wiem czy to można traktować jako minus, ale dowiedziałem się aż za dużo - nie każdy kto pisze o taką poradę jest prawnikiem, miałem problemy ze zrozumieniem kilku elementów odpowiedzi. Całokształtowo jednak odczucia miałem wyjątkowo pozytywne.
Arkadiusz, Kierownik sklepu, 26 lat
Jestem zadowolony z jakości świadczonych usług, chociaż, opinie nie są po mojej myśli ale portal wyjaśnia a nie zmiana prawo. Opinie odstałem szybko ,chociaż był weekend ,bardzo wnikliwa analiza sytuacji. Oszczędność czasu, nie musze szukać kancelarii "na mieście przyjeżdżać na dogodną dla drugiej strony godzinę szukać miejsca na zaparkowanie samochodu. A opłaty są porównywalne . To już trzecia porada i zawsze bylem zadowolony.
Marcin, inżynier mechanik, 64 lata
Polecam serdecznie wszystkim ten rodzaj pomocy prawnej. Szczególnie jak ktoś się nie orientuje w jakie drzwi ma uderzyć. Pomagają na prawdę profesjonalnie i nazywają rzeczy po imieniu. Funkcja dodatkowych pytań pomaga wyczerpać temat tak że człowiek wie co, gdzie i jak. Często nawet sobie nie zdajemy sprawy z zawiłości naszego problemu a tu mamy na piśmie odpowiedz do której zawsze możemy wrócić i krok po kroku rozwiązać problem. Na prawdę polecam. Skorzystałam i teraz przynajmniej wiem, ze nie powinnam absolutnie bagatelizować swojej sprawy bo się mogę obudzić z ręką w nocniku.
Anna, dział ksiegowości, 38 lat
Szanowny Panie Polanowski Dziękuję za jasną i wyczerpującą odpowiedź. Nie mam żadnych dalszych pytań. Jestem z Pana porady zadowolona. 
Ilona z Kolonii, 71 lat
Witam. Wyrażam swoja opinie na temat porady jaką otrzymałem za pośrednictwem serwisu eporady24. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi Państwa prawnika p. Marka Goli, odpowiedź była bardzo konkretna szybka i widać było ze nie chodzi tu o odfajkowanie problemu ale o rzeczywistą pomoc. Wcześniej byłem u prawnika w kancelarii zapłaciłem co prawda mniej ale nie dowiedziałem się tyle co u Państwa. Szczególnie podoba mi się to że można w tym samym temacie pytać kilkakrotnie bez dodatkowych opłat. 
Wojtek, mistrz, 57 lat
Jestem zadowolona. Dziękuję za cierpliwość i bezstronność.
Lutosława
Super fachowa pomoc. Dziękuję Pani Agacie za cierpliwość ))). Opinie Pani Agaty są rzeczowe i profesjonalne. Polecam 100 %.
Michał
Bardzo fachowa merytoryczna porada .
Mieczysław
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Jest ona bardzo wyczerpująca, profesjonalna a równocześnie przekazana w sposób zrozumiały dla osoby nie będącej z zawodu prawnikiem. Na dzień dzisiejszy w pełni odpowiada na zadane przeze mnie pytanie.
Danuta, inżynier, 57 lat
Dziękuję bardzo.
Magdalena, pielęgniarka
Otrzymana porada była bardzo rzeczowa i określiła sposób postępowania /szczególnie jasno określiła posiadanie ruchomości w dobrej wierze/
Jan, 55 lat
Witam Początkowo miałam pewne obawy czy skorzystać z internetowej pomocy prawnej. Sprawa dopiero trafiła na wokandę sądową, a że nasze sądownictwo jest nieprzewidywalne więc finału nie sposób przewidzieć. Natomiast co do porady prawnej jestem usatysfakcjonowana. Wszystko odbywało się sprawnie, w mej ocenie fachowo. Koszty nie za wysokie, raczej przystępne dla normalnego człowieka, który potrzebuje takiej pomocy. Jak do tej pory, żaden adwokat z którym rozmawiałam, w różnych sprawach, nie zachował się tak przyzwoicie jak pracownicy z eporady24. Dlatego też zdecydowanie polecam tę formę porad prawnych.
Ala, pracownik umysłowy, 54 lata
Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie chociaż nie była ona taka jaka bym sobie życzyła. Bardzo dziękuję za rade i przedstawienie możliwości prawnych by załatwić mój problem.
Teresa, emerytka, 67 lat
Usługa szybka, rzeczowa, jasno czytelna.
Jerzy
Bardzo dobra podpowiedź w mojej sytuacji. Mogłem sprzeciwić się potwierdzając konkretnymi artykułami co wprawiło komisję do spraw alkoholowych w duże zakłopotanie, że bez wywiadu środowiskowego a tylko na podstawie pomówienia zrobił ze mnie alkoholika. Teraz mają ciepło bo wytaczam najcięższe działa i idę o krok dalej i szykuję pozew. Dziękuję bardzo za poradę była na tyle wyczerpująca, że nie wiedzieli co odpowiedzieć.
Przemysław
Chciałabym polecić portal: eporady24.pl. Uzyskałam w bardzo krótkim czasie odpowiedź, która była bardzo rzetelna i pomogła rozwiązać mój problem. Serdecznie Państwu dziękuję za pomoc.
Urszula
Pięknie dziękuję za odpowiedź. Pełna satysfakcja.
Leszek, marynarz, 64 lata
Jak zwykle jestem bardzo zadowolona, nie pierwszy raz otrzymałam rzetelną i szybką odpowiedz. Nie pierwszy raz zaoszczędziliście mi Państwo zdrowia i nerwów. Nie musiałam czekać i żyć w niepewności co do prawidłowości swoich decyzji.
Małgorzata, zarządca nieruchomości
Dziękuję za udzielenie bardzo wyczerpującej odpowiedzi. Mam nadzieję że po powyższej lekturze, bogatszy o wiedzę, spokojnie będę mógł dochodzić swoich praw. Sprawa na pewno będzie się ciągnęła jeszcze długo z zachowaniem wszystkich terminów. Jeżeli będę potrzebował pomocy na pewno odezwę się do Państwa.
Krzysztof, 41 lat
Po raz drugi skorzystałam z usług serwisu eporady24 i mogę go polecić wszystkim osobom, które nie są z zawodu prawnikami, jako serwis działający perfekcyjnie. Kompetentni i odpowiedzialni prawnicy, którzy udzielają błyskawicznych odpowiedzi nawet w dni wolne od pracy. Uważam, że ceny są b. przystępne i adekwatne do świadczonych usług. Dziękuję serdecznie Panu Mirosławowi Kielarowi - właścicielowi serwisu i Pani Agacie Alberskiej - prawnikowi, za nieprawdopodobnie szybką realizację tego samego dnia, mojego zlecenia przesłanego w niedzielę. Pozdrawiam serdecznie.
Krystyna, ekonomista
Trafiłem na ten portal przez przypadek i na początku miałem pewne wątpliwości, czy skorzystać z usługi prawniczej online. Pomyślałem, że spróbuję i nie zawiodłem się. Już na następny dzień była rzetelna i fachowa odpowiedź od prawnika. Nie było tez problemów, żeby doprecyzować później pewne dodatkowe kwestie. Pomoc pomogła mi szybko załatwić temat, z którym na początku sam spróbowałem się zmierzyć, dzwoniąc do różnych urzędów. Bardzo dogodny jest tez sposób komunikacji przez internet - odpowiedz mogę dostać nawet w sobotę wieczorem jak i niedziele rano. Polecam wszystkim, którzy się jeszcze zastanawiają.
Rafal, przedsiębiorca, 32 lata
Serdecznie dziękuję panu Markowi Goli za to iż w sposób zrozumiały rozwiał moje wątpliwości. Pozdrawiam i szczerze polecam.
Ela
Polecę każdemu, wszystko czarne na białym szybka odp. tanio bez umawiania i wychodzenia z domu, jestem mile zaskoczony.
Wojtek, stolarz, 35 lat
Jestem zadowolona z szybkiej i konkretnej porady.
Danuta, inż. elektryk
Doskonała porada, wyczerpujące wyjaśnienia, Wiem co mam robić a na co uważać. Nie ma ludzi nieomylnych, są tylko tacy, którzy nie wiedzą jak wyjść na prostą, kiedy zbłądzą i dlatego Wasz zespół jest tak bardzo potrzebny.
Dorota, handlowiec, 48 lat
Pięknie dziękuję, jest odpowiedź bardzo zrozumiała wyczerpująca, będę korzystać nadal z waszych porad ślicznie dziękuję i pozdrawiam.
Irena, emerytka, 67 lat
Bardzo szybka i profesjonalna odpowiedź na zadawane pytania ,polecam wszystkim.
Maria, ekonomista, 52 lata
Bardzo dobra fachowa strona , jeśli ktoś potrzebuje pomocy prawnej polecam ta stronę. Szybka konkretna i wyczerpująca odpowiedz. Dziękuje za pomoc.
Ania
Dziękuję za cenne porady i bardzo szczegółowe omówienie tematu spółki zagranicznej. Pan Jakub Bonowicz wykazał się ogromną wiedzą z zakresu podwójnego opodatkowania. Jestem pod wrażeniem i polecam!
Karol
Bardzo cenię porady i pisma procesowe przygotowane przez pana Janusza Polanowskiego, polecam!
Andrzej
Odpowiedzi zwięzłe, szybkie, a jednocześnie zrozumiałe i wyczerpujące. W jednych przypadkach potwierdziły moje rozumienie, w innych rozszerzyły moją wiedzę w potrzebnym mi temacie służebności gruntowej na gruntach Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym PKP SA. Jestem przekonany, że pomogą mi w pozytywnym rozstrzygnięciu.
Marian, inż. elektryk, 78 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi zorientowany radca prawny, bardzo pomaga mi w odpowiedziach w związku z tym mogę podejmować ważne decyzje oraz uzyskuje dodatkowe odpowiedzi a sprawa jest nie standardowa.
Dariusz
Odpowiedź otrzymałam bardzo szybko, była wyczerpująca, miałam również możliwość zadawania dodatkowych pytań, z czego skorzystałam koszt nie należy do niskich, ale wygoda jest w cenie:) jestem zadowolona.
Brygida
Fachowe i szybkie doradztwo.
Zbigniew
Bardzo profesjonalna pomoc, odpowiedź poparta nie tylko wskazaniem paragrafów i ustaw, ale orzecznictwem, praktyką sądową i przykładami, bardzo polecam i jednocześnie serdecznie dziękuję.
Marta
W pełni kompleksowa i profesjonalna obsługa prawna- chapeau bas! Jestem godna podziwu za cierpliwość i wyczerpującą odpowiedź. Być może dla niektórych zabrzmi to groteskowo, lecz jestem pracownikiem biurowym w kancelarii prawnej a dopiero na EPORADY24 uzyskałam pomoc i odpowiedź na nurtujące mnie pytania… Wyrazy szacunku i podziękowania dla Pana Mecenasa Tomasza Wójta.
Hanna
Dziękuję bardzo za profesjonalną odpowiedź.
Anna
Czytałam Państwa opinie które wysoko oceniam.Cena niewygórowana.Wasza odpowiedź pozwoliła mi  trochę  ochłonąć z emocji,spojrzeć na sprawę chłodnym okiem i nie "kombinować"
Małgorzata, 68 lat, radca prawny (emerytka)
Bardzo jestem zadowolona z odpowiedzi, chociaż sprawa była bardzo trudna. Byłam u kilku prawników w mieście ale nie bardzo chcieli się tą sprawą zająć. Tutaj kiedy tylko potrzebowałam odpowiedzi na dodatkowe pytanie bo sytuacja się zmieniła otrzymywałam ją nie omal od razu lub w ciągu kilku godzin bez względu na to czy to była niedziela, czy też późny wieczór. Bardzo jestem zadowolona. Dzięki, że taki portal istnieje.
Maria, księgowa 62 lata
Dziękuję bardzo za udzielone odpowiedzi i informacje, dzięki którym zostałam na tyle "oświecona", że wiem jak powinnam dalej postępować w rozwiązaniu mojego problemu. Przyznaję, że zanim wysłałam zapytanie długo się wahałam, ale teraz nie żałuję.
Bronisława
Dziękuję za porady. Były bardzo profesjonalne i wyczerpujące. Na pewno jeszcze skorzystam.
Zbigniew, przedsiębiorca, 51 lat
I teraz świat wygląda znacznie lepiej...... Bardzo profesjonalne działanie firmy.
Małgorzata
Udzielona odpowiedź na moje zapytanie była bardzo precyzyjna i zawierała zrozumiałe dla mnie wyjaśnienie. Jestem bardzo zadowolona z nawiązanej współpracy z firmą EPORADY24 i z pewnością w razie potrzeby skorzystam jeszcze z fachowej porady jej prawników.
Maria
Witam wszystkich. Muszę przyznać że miałem obawy by skorzystać z porady przez internet ale po przeczytaniu tylu pozytywnych opinii postanowiłem wysłać zapytanie i jestem mile zaskoczony, szybka i profesjonalna pomoc, dużo cierpliwości w udzielaniu odpowiedzi na dodatkowe pytania. Gdyby w przyszłości pojawiła się potrzeba skorzystania z porady prawnika to tylko w EPORADY24.PL
Krzysztof
Podstawową zaletą serwisu jest profesjonalizm i szybkość uzyskania odpowiedzi, przy wyważonych opłatach za porady. Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi udzielonych przez Panią Izabela Nowacka-Marzeion. Wyjaśniły one faktyczny status prawny drogi koniecznej i pokazały możliwości rozwiązania sporu w kwestii tej nieruchomości. Bardzo sobie cenię możliwość zadania dodatkowych pytań, bo umożliwia to wyjaśnienie niuansów legislacyjnych, co w przypadku nieruchomości, których status władności zmieniał akt AWZ (Akt Własności Ziemi) jest wyjątkowo niejednoznaczne. Bardzo korzystna jest możliwość kilkukrotnego zadawania pytań, co pozwala doprecyzować zawiłe szczegóły. Serwis posiada cenną opcję reprezentacji. Dzięki Państwa rekomendacji mogę zwrócić się o prowadzenie sprawy przez prawnika z mojego miasta. Mam nadzieję, że rekomendują Państwo równie profesjonalną osobę jak Pani Izabela Nowacka-Marzeion. Z porady osoby rekomendowanej jeszcze nie skorzystałam, więc nie zamieszczam swojej opinii w tej kwestii.
Teresa, geolog, 58 lat
Bardzo szybka odpowiedź z portalu ePorady24 (pomimo przerwy świątecznej!), szybkie załatwienie sprawy (około tygodnia, ze względu na konieczność odebrania, podpisania i odesłania podpisanych dokumentów pocztą), cena w granicach zdrowego rozsądku. Jestem pozytywnie zaskoczony. Podobnie jak w poprzednim przypadku, panowie z portalu ePorady24 reagują szybko i fachowo.
Piotr
Moja opinia jak najbardziej pozytywna. Odpowiedź na pytanie szybka i konkretna za rozsądną cenę. Polecam w 100%.
Iwona, pracownik biurowy, 43 lata
Błyskawiczna (mimo, że pytanie zadałem w środku weekendu), kompetentna opinia. Mam pewne doświadczenia z prawnikami i mogę spokojnie powiedzieć, że tym razem pieniądze wydałem bardzo sensownie. Dziękuję i polecam.
Marek, inżynier, 58 lat
Bardzo rzeczowa wyczerpująca odpowiedź. Pomogła mi w ocenie stanu prawnego i możliwych wydarzeń w przyszłości. Dziękuję, pozdrawiam Wacław.
Emeryt, 60 lat
Polecam skorzystanie z serwisu. Szybka i wyczerpująca porada. Możliwość zadania dodatkowych pytań, gdy coś jest niejasne.
Anita
Porada została opracowana i przedstawiona w sposób profesjonalny, wyjaśnienia są wyczerpujące, dokładne i zrozumiałe. Pełny profesjonalizm, doskonały kontakt oraz miła i szybka obsługa.Szczególne podziękowanie dla Pani Marty Handzlik za odpowiedzi na moje dodatkowe pytania.Bardzo gorąco polecam wszystkim ePorady24.pl – taki profesjonalizm to rzadkość!!!!!!!!!
Małgosia
Dziękuję, jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi porady. Otrzymałam nie tylko niezbędną w mojej sytuacji PODSTAWĘ PRAWNĄ, ale i interpretację JAK POSTĄPIĆ W KONKRETNEJ ŻYCIOWEJ SYTUACJI. Pozdrawiam.
Aneta
Odpowiedz, jaką dostałam, w pełni mnie satysfakcjonuje, jesli chodzi o przedstawienie stanu prawnego i pokazanie mozliwosci rozwiązania problemu. Dziekuje.
Magdalena, manager, 49 lat
Opinia prawna na zadany temat rzeczowa i wyczerpująca, a także szybka. Polecam.
Jan, emeryt, 68 lat
Jestem bardzo zadowolona z porady, bardzo mi pomogła. Polecam w 100%.
Irena
Świetny serwis. Zleciłem stworzenie wzoru umowy i otrzymałem dokładnie to, co chciałem. Bardzo szybko i na wysokim poziomie. Na każdym etapie konsultowałem przebieg i zgłaszałem poprawki.Ale to jeszcze nic. Gdy po kilku miesiącach chciałem zmienić w umowie kilka rzeczy i dopisać nowe, zrobiono to natychmiast i NIEODPŁATNIE. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Polecam!
Bartłomiej, menadżer firmy, 25 lat
Jestem bardzo zadowolona z udzielonej opinii. Wykorzystałam treść opinii i złożyłam sprawę do sądu o unieważnienie darowizny. Jak będę miała jakąś informację, to się odezwę do Państwa. Pozdrawiam.
Elżbieta, 60 lat
Szanowna Pani, bardzo dziękuje za szybką odpowiedź i za uspokojenie, że mogę wszystko sprawdzić bez stresu.
Anna, lat 40
Chciałam podziękować za porady, które od Państwa dostałam.Bardzo rzetelnie i fachowo odpowiedzieli mi Państwo na moje pytania.Sprawa, o którą pytałam, stała się przez to dla mnie bardziej przejrzysta i rozwianych zostało wiele moich dylematów.
Anetta
Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi p. Tomasza Krupińskiego.
Roman
Bardzo się zastanawiałem nad odpowiedzią, jaką otrzymam, poniewaz pierwszy raz korzystam z takiej porady. Jestem mile zaskoczony Waszą poradą prawną, jest fachowa, dokładna, a przede wszystkim wyczerpująca. Bardzo dziekuje, będę korzystał z Waszych kolejnych porad.
Andrzej, 50 lat
Szybka, rzeczowa odpowiedź. Dziękuję, polecam ePorady24.pl wszystkim zamiast szukania odpowiedniego prawnika w terenie, który nie zawsze jest tak przyjazny, jak ten z sieci.
Renata
Jestem zadowolony z odpowiedzi prawnika na zadane pytania.Udzielone wyjaśnienia wykorzystamy przy transakcji zakupu mieszkania.Dużym plusem serwisu jest możliwosć zadawania pytań dodatkowych.
Janusz
Bardzo dziękuję za szybką i profesjonalną pomoc. Jestem pełna uznania dla wiedzy i doświadczenia zawodowego Pana Radcy Jakuba Bonowicza. Serdecznie dziękuję za możliwość korzystania z serwisu i dotychczasową efektywną współpracę.
Maria
Wszystko przebieglo bezkolizyjnie, szybko i fachowo.
Kazimierz
Jestem bardzo zadowolona z mojej współpracy z serwisem. Opinię prawną otrzymałam z dnia na dzień i nie były to dwa zdania na krzyż, lecz wyczerpująca interesujący mnie temat odpowiedź. Zadałam też dodatkowe pytania, na które równie szybko otrzymałam odpowiedź. W mojej ocenie, dobrze zainwestowane pieniądze. Dziękuję serdecznie i polecam.
Katarzyna, księgowa, 31 lat
Opinię otrzymałam bardzo szybko. Jest rzeczowa, konkretna, oparta o konkretne przepisy prawa i orzecznictwo sądowe. Szczerze polecam.
Małgorzata
Bardzo dziękuję. Pomoc Państwa okazała się bardzo pomocna i przede wszystkim zrozumiała. Sprawa została już sfinalizowana, również dzięki informacjom jakie od Państwa otrzymałam. Jestem w 100% zadowolona. Jeszcze raz bardzo dziękuję.
Małgorzata, 55 lat
Po uzyskaniu opinii rozumiem ilość pozytywnych komentarzy. Opinia jest bardzo, ale to bardzo szybko. Do błyskawicznego zasięgnięcia fachowej wiedzy nie ma lepszego rozwiązania jak ten portal. Szczerze polecam wszystkim. PS Możliwość zadawania dodatkowych pytań działa w 100%!
Jakub, 30 lat
Jestem bardzo zadowolony z kolejnej porady. Jak zwykle profesjonalna i wyczerpująca odpowiedź. Do tego można zadać pytania uzupełniające. Dziękuję.
Sławek, 40 lat
Polecam wszystkim usługi oferowane przez serwis. Profesjonalna obsługa, niemal natychmiastowa. Warto zaufać. Ja się nie zwiodłam i jestem pod wrażeniem. Cena usług zapewne nie przewyższa cen innych kancelarii prawnych, a wszechstronność fachowców w różnych dziedzinach prawa w jednym miejscu jest nieoceniona. Serdecznie polecam.
Iwona, psycholog, 55 lat
Otrzymałem rzetelną i szczegółową i szybką odpowiedz. Jestem mile zaskoczony. Dziekuje.
Tomasz
Opinia o usłudze prawnej, wykonanej dla mnie przez Serwis Prawny ePorady24.pl. Opinie i porady prawne, udzielone mi przez prawników serwisu ePorady24.pl, były konkretne i wyczerpujące. W przypadku niejasności uzyskiwałem dodatkowe wyjaśnienia i uzasadnienia. Pozwoliły mi one na wyrobienie sobie jasnego poglądu na ograniczenia i możliwości w sprawie i na zadecydowanie o sposobie dalszego postępowania.Za szczególnie cenne uważam zwrócenie mi przez prawnika uwagi na dodatkowe aspekty i możliwości, o których nie wiedziałem, albo ich nie doceniałem. Godne podkreślenia jest też widoczne w opracowanych opiniach i odpowiedziach poważne traktowanie klienta i jego problemów, oraz zaangażowanie prawnika. Z przytoczonych względów jakość wykonanej dla mnie usługi prawnej oceniam wysoko.
Andrzej
Z udzielonej pomocy prawnej jestem zadowolony. Szczególnie przydatne były dodatkowe konsultacje, na które otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi.
Jerzy
W maju korzystałem z usług firmy ePorady24.pl. Pani Prawnik udzieliła mi wyczerpującej porady, postąpiłem dokładnie tak,jak doradziła specjalistka i to był przysłowiowy "strzał w dziesiątkę", dziś moje problemy prawie nie istnieją. Bardzo dziękuję i polecam. Firma działa szybko i profesjonalnie. Na pewno skorzystam ponownie, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Pozdrawiam.
Ryszard, 50 lat
Pan adwokat Tomasz Wójt jest bardzo kompetentną osobą. Udzielił mi odpowiedzi i informacji na wszystkie zadane pytania. Informacje były podane w sposób przejrzysty, dostępny, jak również obiektywny. Nie musiałam czekać długo na odpowiedzi, jestem bardzo zadowolona z usług Pana adwokata. Polecam.
Maja, 28 lat
Po raz pierwszy w zyciu musiałem skorzystac z porady prawnej, trafiłem na ten portal i jestem pod wielkim wrażeniem. Na pytania zasadnicze oraz na wiele dodatkowych pytań otrzymalem bardzo szybko wyczerpujące odpowiedzi, dokładne analizy prawne i porady. Wszystkie odpowiedzi i porady były napisane prosto i zrozumiale. Portal ePorady24.pl zasługuje na najwyższe słowa uznania, POLECAM WSZYSTKIM.
Andrzej, emeryt, 60 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam.
Grzegorz, 48 lat
Chcialbym serdecznie podziękować Panu Tomaszowi Krupińskiemu za wyczerpującą i profesjonalną poradę. Jestem mile zaskoczony językiem wypowiedzi, tekst prawniczy jest zrozumiały. Poza tym opinia jest tak wyczerpująca, że śmiało można tu powiedzieć o paru kartkach. Zawiera ona wszelkie niezbędne paragrafy, opłaty, które będę musiał uiścić u notariusza. Oprócz tego porady, co należy robić w różnych sytuacjach, które ewentualnie mogłyby zaistnieć. Nie sposób wymienić tu zalet tej usługi. Jestem bardzo zadowolony i polecam Pana Tomasza oraz cały portal.
Jan, 66 lat
Porada wnikliwa i niezwykle profesjonalna. Otrzymałam bardzo obszerne wskazówki, ułatwiające wybór postepowania w zmaganiach z trudnym przeciwnikiem i niestety złym prawem stanowionym. Bardzo ważne było też dla mnie, że mogłam liczyć na natychmiastową odpowiedź na moje pytania i cierpliwe wyjaśnianie mi zawiłości prawnych, mających istotne znaczenie dla przebiegu sprawy. Cenna też była wymiana uwag na tematy związane z działaniem prawa i najzwyczajniej w świecie mogłam się wypowiedzieć i wiedziałam, że zostałam dobrze zrozumiana. Dziękuję.
Agnieszka
Wystarczą dwa słowa – miód, malina. Profesjonalne doradztwo za rozsądną cenę. Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
Marcin, kierowca, 38 lat
Niezwykle pomocni fachowcy. Nie zawsze można się spodziewać natychmiastowych wyników, ale takie są terminy Sądów. Dla mnie wszystko skończyło się pozytywnie dzięki poradom Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Do walki z ZUS-em nie można iść samemu, trzeba skorzystać z porad prawdziwych fachowców.
Paweł, 54 lata
Opinia przygotowana bardzo szybko, w fachowy sposób, i przede wszystkim w taki sposób, że osoba niebędąca prawnikiem na pewno zrozumie wszystko. Jestem bardzo zadowolona, super, że można zadawać dodatkowe pytania i szybciutko zostają rozwiane wszelkie wątpliwości. W przyszłości, jeśli będę miała jakiś problem, na pewno skorzystam. Dziękuję.
Ewelina, księgowa
Dziękuję bardzo za udzieloną odpowiedź. Postaram się wykorzystać wiedzę, którą dzięki Panu uzyskałam do polubownego rozwiązania sprawy. W przyszłości chętnie korzystać będę z Państwa uslug i polecę Was znajomym. Z poważaniem.
Krystyna, 63 lata
Bardzo dziękuję za rzetelną i bezstronną opinię, która wyjaśniła kilka moich wątpliwości. Wszystkich zainteresowanych gorąco zachęcam do skorzystania z usług serwisu ePorady24.pl.
Krystyna, emerytka
Gdy jeszcze raz będę musiał skorzystać – to z przyjemnością!
Szymon, home manager, 34 lata
Uffff. Było ciężko, Pan Marek Gola się ze mną namęczył. Jednak jego profesjonalizm, zaangażowanie i ogromna wiedza, ale również życzliwość i sympatia sprawiły, że problem mój rozwiązał i przedstawił w perfekcyjny sposób. Panie Marku, dziękuję za poświęcony czas. Bardzo dziękuję!!! Podkreślę po raz kolejny: nie spotkałem się nigdzie z tak rzetelną i fachową obsługą prawną.
Tomek, 38 lat
Współpraca z Panią adwokat rewelacyjna – składam pozew i mam nadzieję zakończyć wszystko na jednej rozprawie. Profesjonalnie, rzetelnie i rewelacyjnie. Szybko, mimo wielu informacji, które musiałam uzupełnić. Szczerze polecam!
Magdalena, ekonomista, 42 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpującą informację dotyczącą mojej sprawy. Bardzo mi pomogła. Odpowiedź była szybka, fachowa i tania. Polecam.
Henryk, emeryt, 65 lat
Dziękuję za szybką i wyczerpującą poradę.
Ryszard, rolnik, 48 lat
Jestem zadowolona ze współpracy. Z porad korzystałam już dwukrotnie i jestem pod wrażeniem fachowości – terminowości i profesjonalizmu. Polecam.
Elżbieta
Chciałam podziękować za odpowiedź dotyczącą sprawy zasiedzenia, która była wyczerpująca, napisana językiem zrozumiałym dla ludzi niebędących prawnikami, a zarazem poparta przepisami, które dotyczyły sprawy. Dzięki serwisowi ePorady24.pl nie zmarnowałam czasu na jeżdżenie i szukanie prawnika, a odpowiedź przyszła szybko, bez zbędnego zwlekania. Polecam wszystkim tę formę konsultacji. Pozdrawiam.
Katarzyna, urzędnik, 47 lat
Skorzystałam z usług tego serwisu ponownie i tak jak za pierwszym razem jestem bardzo zadowolona. Porada kompetentna, konkretna i na temat. Polecam wszystkim mającym problemy, może nie z naszym prawem, ale z bezdusznością i biurokracją urzędników w różnych instytucjach, którzy nie do końca posiadają odpowiednie kompetencje. Polecam gorąco ten serwis również ze względu na cenę usług. Podpisuję się z czystym sumieniem pod powyższą opinią.
Jolanta, księgowa, 50 lat
Szczerze polecam ePorady24.pl. Porada fachowa, wyczerpująca, udzielona w bardzo szybkim tempie. Odpowiedź jak najbardziej pomogła mi w podjęciu decyzji.
Jan, dyrektor, 50 lat
Serdecznie dziękuję za bardzo wyczerpującą poradę, udzieloną w błyskawicznym tempie. Zdecydowanie warta swojej ceny, a osoba odpowiadająca na pytanie bardzo kompetentna i zorientowana w temacie. Na wszystkie pytania dodatkowe uzyskałam szczegółowe odpowiedzi. Polecam gorąco wszystkim potrzebującym!
Laura
Bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Byłam zdenerwowana, pisząc prośbę o poradę, przedstawiłam sprawę chaotycznie, a w odpowiedzi otrzymałam i uporządkowanie moich wątpliwości, i przepisy prawne, i jasne wskazówki, jak napisać pismo do sądu. Zadałam też dodatkowe pytania, na które otrzymałam odpowiedź w ramach jednorazowej wpłaty. Polecam! Nie trzeba szukać prawnika, czekać na wizytę – odpowiedzi na pytania otrzymuje się na maila – pełne, jasne, pomocne. Pozdrawiam.
Barbara, 60 lat
Dziękuję za odpowiedź, która w pełni udziela mi informacji na zadane pytanie. Pozdrawiam.
Bogumiła, nauczyciel, 50 lat
Dziękuję, więcej pytań nie mam, teraz wszystko już jasne jak słońce. Przepraszam, ale muszę to napisać –apomniałem, że żyję w bardzo ciekawym kraju, w którym prawo działa wstecz.
Jan
Bardzo profesjonalna i pełna analiza problemu wraz z orzecznictwem i wyrokiem Sądu Najwyższego w podobnej sprawie. W mojej sprawie z Kodeksu spółek handlowych polecam Pana Radcę Prawnego Bogusława Nowakowskiego.
Marcin
Pragnę podziękować za udzielelenie cennych wskazówek, które okazały się bardzo pomocne. Temat z ZUS zakończył się pomyślnie. Polecam ten portal!
Beata, właściciel, 45 lat
Jestem bardzo zadowolony z tej części mojego pytania. Dostałem wyczerpująca odpowiedź i dalsze moje postępowanie jest dla mnie jasne.
Cezariusz
Profesjonalna i szybka pomoc. Miło korzystać. Polecam.
Henryk
Dziękuję bardzo za jasną i kompetentną odpowiedź.
Wojtek, nauczyciel, 31 lat
Bardzo rzeczowa i profesjonalna odpowiedź.Polecam
Michał
Serdecznie dziękuję za bardzo szybką i rzetelną odpowiedź. Objaśnienia bardzo fachowe i starannie wytłumaczone. W dalszym ciągu będę korzystać z pomocy prawników ePorady24. Polecam wszystkim. Jestem usatysfakcjonowana. Wiem, że jeszcze trochę czasu potrwa załatwienie mojej sprawy do końca, ale teraz spokojniej podchodzę do problemu. Gorąco pozdrawiam Pana Marka Golę i cały zespół.
Marianna, sekretarka, 58 lat
Profesjonalna, szybka i wygodna (bez wychodzenia z domu) pomoc w trudnych sprawach – polecam wszystkim, naprawdę warto! Dziękuję serdecznie.
Katarzyna, nauczyciel, 45 lat
Szybka i rzeczowa odpowiedź. Polecam!
Włodzimierz, inżynier elektronik, 57 lat
Bardzo wygodny sposób uzyskania porady. W moim przypadku dwa pytania, dwie odpowiedzi i mogę nareszcie spać spokojnie. Szkoda, że wcześniej nie wpadłam na pomysł szukania porady w internecie. Co do ceny, nie wiem, ile kosztuje porada w kancelarii w gabinecie prawnika, ale ta była dla mnie przystępna. Polecam. Dziękuję.
Marzena, 52 lata
Bardzo dziękuję za szybką, obszerną i jasną odpowiedź na moje pytanie. Polecam wszystkim mającym problemy natury prawnej. Z pozdrowieniami.
Elżbieta
Jestem bardzo zadowolona z szybkiej i wyczerpującej odpowiedzi. Mam nadzieję, że już nie będę miała więcej problemów tego typu, ale jeżeli tak się zdarzy, zwrócę się na pewno po poradę do Państwa.
Irena, 50 lat
Zachęcam każdego, kto potrzebuje fachowej pomocy prawniczej, do skorzystania z serwisu ePorady24! Przystępna cena, a do tego odpowiedź w mgnieniu oka!!! Na pewno, jeśli kiedykolwiek będę potrzebowała pomocy prawnej, skorzystam raz jeszcze z ePorady24.pl!!!
Sylwia
Dziękuję za konkretne, szybkie i zrozumiałe odpowiedzi. Również na pytania dodatkowe. Polecam!!!
Zofia, 60 lat
Poradę otrzymałam w zadowalającym mnie terminie, wyczerpującą, cena bardzo przystępna, adekwatna do udzielonej porady. Efekt współpracy oceniam zdecydowanie wyżej niż wizytę w przypadkowej kancelarii prawnej, w której pracuje jeden lub dwóch prawników i zajmują się każdą dziedziną prawa.
Bożena, księgowa, 44 lata
Porada spełniła me oczekiwania. Przedstawiona w sposób zrozumiały dla laika. Polecam :)
Sławomir, monter instalacji, 45 lat
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony szybkością realizacji, zaangażowaniem doradców oraz wnikliwym wyjaśnieniem problemu.
Marian, 51 lat
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Polecam Wszystkim skorzystać z porad prawnych. Porady konkretne i profesjonalne, a przy tym w dostępnych, niewygórowanych cenach!
Krzysztof, 58 lat
Bardzo przystępnym językiem udzielane są tu porady prawne. Cena jest również odpowiednia, porada rzeczowa.
Dariusz, 30 lat
Wyczerpująca i zrozumiała odpowiedź dla mnie, jaką dostałem od pani Elzbiety, zupelnie mnie usatysfakcjonowała.
Robert, elektromonter
Uzyskałem błyskawiczną i wyczerpującą odpowiedź na zadane pytanie, jak również kilka dodatkowych moich wątpliwości. Odpowiedzi poparte przepisami bardzo pomogły mi rozwiązać problem. Z czystym sumieniem polecam porady portalu ePorady24.pl.
Jerzy
Porada ekspresowa i wyczerpująca moje oczekiwania. Całkowicie przekonałem sie o wartości porad w formie elektronicznej.
Kamil
Rzeczowa, profesjonalna opinia. Ogromne słowa uznania dla Pani Izy Nowackiej-Marzeion. Dziękuję za wszystko i pozdrawiam cały zespół prawników.
Michał, 31 lat
Serdecznie dziękuję. Odpowiedź była szybka, profesjonalna i klarowna, no i jest to wygodny sposób dla zapracowanych. Polecam.
Mariola, 39 lat
Jest w porządku. Dziękuję.
Tadeusz, emeryt, 54 lata
Szybka i niezwykle pomocna opinia. Gorąco polecam!
Marcinen, 36 lat
Od lat prowadzę profesjonalną kancelarię radcy prawnego. Temat, który interesował moją klientkę, opracowałam w oparciu o obowiązujace przepisy, ale nie do końca byłam pewna, czy udało mi sie dotrzeć do wszelkich wiadomosci, jakie powinnam zawrzeć w opinii, bo na co dzień takie sprawy do mnie nie trafiają. Być może zauważył Pan bądź osoba, która opracowała opinię, że przepisy chronią przede wszystkim pracownika, natomiast nie mówią, co ma zrobić pracodawca, jeśli widzi, że wychowawca nie zachowuje się normalnie i przedstawia kilkudniowe zwolnienie lekarskie od psychiatry. Stąd też pojawiła się moja prośba do Waszej Firmy. Opracowanie oceniłam dobrze, choć nie wniosło ono nic nowego, poza tym, co sama znalazłam. Oczywiście nie mam o to pretensji. Dziękuję za sprawne załatwienie sprawy.
Barbara
Bardzo dobra i konkretna odpowiedź.
Tomasz, aparatowy rozlewu piwa, 21 lat
Polecam, bardzo wyczerpujące odpowiedzi.
Dariusz
Witam, jestem bardzo zadowolony z otrzymanej odpowiedzi. Szczególnie moje uznanie zyskało jasne, przejrzyste i logiczne uzasadnienie, bez zawiłości prawniczych. Duży profesjonalizm. Polecam wszystkim ten portal.
Paweł, technik, 37 lat
Szybka i profesionalna obsługa, spełniająca moje oczekiwania. W przyszłości w razie potrzeby mam zamiar skorzystać ponownie z usług portalu oraz polecić go znajomym.
Barbara
PROFESJONALNIE, SZYBKO – POLECAM!
Elżbieta, ekonomista, 59 lat
Bardzo fachowa pomoc.
Aleksandra
Dziekuje za podane rozwiazania, jak najbardziej byly one przydatne choc niestety, osoba ktora powinna wprowadzic je w zycie uparcie trwa przy swoim, nie slychajac glosu rozsadku oraz zadnych porad, w tym prawnych. Jakosc samej uslugi jednakze na wysokim poziomie. Dziekuje jeszcze raz!
Agnieszka, Customer Support Representative, 29 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Gorąco polecam ePorady24. Pozdrawiam.
Dorota
Witam. Bardzo dziękuję za obszerne informacje. Chociaż dla mnie niekorzystne, ale konkretne, rzeczowe i związane dokładnie z moim zainteresowaniem sprawą. Za niewielkie pieniądze, nie ruszając się z domu, uzyskałam niezbędne wiadomości. Polecam ten portal wszystkim poszukującym porad prawniczych. Dziękuję.
Ewa
Bardzo rzetelna, profesjonalna i szybka obsługa, co świadczy o fachowości i odpowiedzialności firmy. Moja ocena to najwyższa nota A+++++. Bardzo polecam.
Maria
Pięknie dziękuję za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Zrozumiały język porady, kilka wariantów rozwiązania sprawy dały mi poczucie pewności siebie i spokój – teraz sobie poradzę.
Agnieszka, nauczyciel, 37 lat
Bardzo rzetelna i fachowa pomoc. Korzystałem kilka razy i zawsze byłem zadowolony. Bardzo wygodna forma porady prawnej. Dziękuję.
Jacek, biznesman, 50 lat
Wystawiona opinia prawna została sporządzona rzetelnie, fachowo i szybko. Dziękuję.
Tadeusz, inż. budownictwa, 42 lata
Polecam. Szybko wystawiona opinia, która nie pozostawiła wątpliwości co do planowanych przeze mnie działań. Nie było problemów z dopytaniem i doprecyzowaniem.
Anna

Sprawa jest o tyle skomplikowana, że najpierw należy ustalić, czy wyjazd Pańskiego teścia miał charakter podróży służbowej czy też oddelegowania.

Zgodnie z art. 77 zn. 5 Kodeksu pracy:

„§ 1. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

§ 2. Minister właściwy do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia, wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Rozporządzenie powinno w szczególności określać wysokość diet, z uwzględnieniem czasu trwania podróży, a w przypadku podróży poza granicami kraju – walutę, w jakiej będzie ustalana dieta i limit na nocleg w poszczególnych państwach, a także warunki zwrotu kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków.

§ 3. Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u innego pracodawcy niż wymieniony w § 2 określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

§ 4. Postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika, o którym mowa w § 2.

§ 5. W przypadku gdy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawiera postanowień, o których mowa w § 3, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej odpowiednio według przepisów, o których mowa w § 2.

Zgodnie więc z powyższym pracownik ma prawo do należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową, co oznacza, że jeżeli jakieś koszty związane z taką podróżą poniósł, to pracodawca powinien je pokryć (zwrócić). Problemem jest jednak określenie tego, co składa się na koszty związane z podróżą służbową oraz to, w jakim zakresie mają one być pokrywane przez pracodawcę.

Ogólną regułą jest, że rozporządzenie wydawane na podstawie art. 77 zn. 5 § 2 ma zastosowanie tylko do pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej. Oznacza to, że zasadniczo nie stosuje się go nie tylko do jednostek nienależących do sfery jednostek państwowych i samorządowych (a więc w sektorze niepublicznym), ale także do jednostek państwowych i samorządowych, które nie należą do sfery budżetowej, takich np. jak przedsiębiorstwa państwowe i komunalne, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej. W przypadku gdy pracodawca nie należy do kategorii podmiotów publicznej sfery budżetowej, to warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej zasadniczo powinny być określone w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę, z tym wszakże, że określenie ich w umowie o pracę może nastąpić tylko o tyle, o ile pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania. W umowie o pracę kwestię tę może więc unormować pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników i nie jest objęty układem zbiorowym pracy. Dotyczy to także przypadku, w którym do pracodawcy wprawdzie ma zastosowanie pewien układ zbiorowy pracy (ponadzakładowy lub zakładowy), ale w jego treści nie ma postanowień dotyczących należności z tytułu podróży służbowych.

Z wyroku SN z 30 maja 2001 r., I PKN 424/2000, LexPolonica nr 352775 (OSNP 2003, nr 7, poz. 172), wynika, że podróżą służbową poza granice kraju jest wykonywanie zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika. Tak więc pracodawca, który wysyła pracownika do wykonywania pracy w innym mieście lub kraju, musi przede wszystkim ustalić, czy będzie to podróż służbowa, czy oddelegowanie.

Jeszcze raz zaznaczę, że podróż służbowa oznacza sytuację, w której pracownik wykonuje na polecenie szefa zadania służbowe poza miejscem swojej stałej pracy lub siedzibą pracodawcy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r. (sygn. akt II PZP 11/08) taka podróż powinna mieć charakter incydentalny.

Z kolei wykonywanie w innej miejscowości pracy wynikającej z charakteru zatrudnienia nie jest podróżą służbową i ewentualnie może być traktowane jako oddelegowanie. Różnice te wyjaśnił 9 stycznia 2014 r. wiceminister pracy Marek Bucior w odpowiedzi na interpelację nr 23188. Stwierdził on, że problematyka stosowania art. 77 zn. 5 Kodeksu pracy jest przedmiotem wielu orzeczeń sądowych.

W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 10 października 2013 r., sygn. akt II UK 104/13 (LEX nr 1380937) oraz uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 2008 r., sygn. akt II PZP 11/08 (OSNP 2009, nr 13-14, poz. 166) orzeczono, że z art. 77 zn. 5 § 1 K.p. wynika wprost, że podróż służbowa, która jest swoistą konstrukcją prawa pracy, ma charakter incydentalny. Jej podstawę formalną stanowi polecenie wyjazdu służbowego, które powinno określać zadanie oraz termin i miejsce jego realizacji. Zadanie musi być skonkretyzowane i nie może mieć charakteru generalnego. Nie jest zatem podróżą służbową wykonywanie pracy (zadań) w różnych miejscowościach, gdy przedmiotem zobowiązania pracownika jest stałe wykonywanie pracy (zadań) w tych miejscowościach. W konsekwencji wykonywaniem zadania służbowego w rozumieniu art. 77 zn. 5 § 1 K.p. nie jest wykonywanie pracy określonego rodzaju wynikającej z charakteru zatrudnienia. Taka praca bowiem nigdy nie jest incydentalna, ale permanentna.

Z powołanych przepisów regulujących podróż służbową nie wynika natomiast zakaz delegowania pracownika niemającego charakteru podróży służbowej. W szczególności takim niebędącym podróżą służbową delegowaniem jest podjęcie się przez pracownika odbycia podróży połączonej z wykonaniem określonej pracy na podstawie porozumienia zawartego z pracodawcą. W takim przypadku nie znajdą zastosowania przepisy określające należności przysługujące pracownikowi z tytułu podróży służbowej. Dotyczą one bowiem jedynie delegowania mającego charakter podróży służbowej, tj. delegowania „narzuconego” pracownikowi w drodze polecenia zobowiązującego go do odbycia takiej podróży.

Powyższe także znajduje uzasadnienie w wyrokach Sądu Najwyższego. W wyroku z dnia 20 lutego 2007 r. (sygn. akt II PK 165/06, OSNP 2008/7-8/97) Sąd Najwyższy orzekł, iż podjęcie się przez pracownika podróży połączonej z wykonaniem określonej pracy na podstawie porozumienia zawartego z pracodawcą nie jest podróżą służbową w rozumieniu art. 77 zn. 5 § 1 K.p.

W uzasadnieniu do powyższego wyroku Sąd Najwyższy stwierdził, że: w świetle art. 77 zn. 5 § 1 K.p. podróżą służbową poza granicami kraju jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza stałym miejscem pracy, w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę. Odbywanie podróży na polecenie pracodawcy przesądza o charakterze tej formy delegowania i stanowi uzasadnienie dla określania jej mianem podróży „służbowej”. Zważywszy na charakter polecenia pracodawcy jako aktu konkretyzującego obowiązki pracownika, nie może ono, w odróżnieniu od wypowiedzenia i porozumienia zmieniającego, prowadzić do zmiany istotnych warunków pracy lub płacy. W rezultacie pracodawca nie może na tej drodze zmienić rodzaju pracy uzgodnionego w umowie o pracę ani zmienić uzgodnionego stałego miejsca pracy. Zadanie służbowe wyznaczone poleceniem podróży służbowej musi się zatem mieścić w uzgodnionym rodzaju pracy pracownika, chyba że pracodawca jednocześnie powierza pracownikowi na okres nieprzekraczający trzech miesięcy wykonywanie innej pracy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy.

Należy podkreślić, że pojęcia delegowania pracowników w ramach swobody świadczenia usług nie należy utożsamiać z pojęciem podróży służbowej.

Instytucja delegowania pracowników ma swoje podstawy w unijnych regulacjach dotyczących swobody świadczenia usług. Przedsiębiorstwa świadczące usługi na terytorium innego państwa członkowskiego mają w określonych okolicznościach możliwość korzystania z własnego personelu. Kwestia ta została uregulowana w dyrektywie 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach swobody świadczenia usług. Wspomniana dyrektywa przewiduje trzy przypadki delegowania pracowników (art. 1 ust. 3 dyrektywy):

  • przedsiębiorstwo deleguje pracowników na własny rachunek i pod swoim kierownictwem na terytorium państwa członkowskiego, w ramach umowy zawartej między przedsiębiorstwem delegującym a odbiorcą usług, działającym w danym państwie członkowskim, o ile istnieje stosunek pracy pomiędzy przedsiębiorstwem delegującym a pracownikiem w ciągu okresu delegowania;
  • przedsiębiorstwo deleguje pracowników do zakładu albo przedsiębiorstwa należącego do grupy przedsiębiorców na terytorium państwa członkowskiego, o ile istnieje stosunek pracy między przedsiębiorstwem delegującym a pracownikiem w ciągu okresu delegowania;
  • przedsiębiorstwo, jako przedsiębiorstwo pracy tymczasowej lub agencja wynajmująca personel, wynajmuje pracownika przedsiębiorstwu prowadzącemu działalność gospodarczą lub działającemu na terytorium państwa członkowskiego, o ile przez cały okres delegowania istnieje stosunek pracy pomiędzy przedsiębiorstwem pracy tymczasowej lub agencją wynajmującą a pracownikiem.

Dyrektywa jest aktem prawnym skierowanym do poszczególnych państw (obszaru Unii Europejskiej, jak i ewentualnie Europejskiego Obszaru Gospodarczego) i to od ich działań uzależnione jest jej skuteczne wdrożenie. Wobec pracowników delegowanych z Polski do innych państw członkowskich co do zasady zastosowanie mają wciąż polskie regulacje.

Wyjątki od tej zasady przewiduje art. 3 ust. 1 dyrektywy 96/71/WE, zgodnie z którym pracodawca delegujący pracowników na terytorium innego państwa członkowskiego zobowiązany jest do zapewnienia im warunków zatrudnienia obowiązujących na terytorium tego państwa m.in. w zakresie maksymalnych norm czasu pracy, minimalnej stawki płacy, wraz ze stawką za nadgodziny, czy też warunków ochrony zdrowia i higieny w miejscu pracy.

Należy zaznaczyć, że polskie przepisy nie przesądzają o formie delegowania pracowników w ramach swobody świadczenia usług. Ze względu na specyfikę takiego delegowania często zachodzi konieczności dokonania zmiany niektórych warunków pracy i płacy, w tym zmiany dotychczasowego miejsca pracy. W przypadku zmiany określonego w umowie miejsca wykonywania pracy na okres oddelegowania do pracy w innym państwie członkowskim delegowanie takie nie będzie miało charakteru zagranicznej podróży służbowej.

W praktyce więc pracownik, który w umowie o pracę ma wskazane jako miejsce jej wykonywania np. Warszawę i zostanie wysłany na tydzień do Berlina w celu wykonania określonego zadania, jest w podróży służbowej. Gdy jednak jego pracodawca otworzy nowy oddział w Berlinie i jako nowe miejsce wykonywania zadań określi pracownikowi w umowie to miasto, to dojdzie do oddelegowania.

Ponadto, jeśli pracownik wykonuje swoją stałą pracę na wyjeździe, to nie można uznać, że znajduje się w podróży służbowej, a tym samym pracodawca nie ma obowiązku wypłaty diet i innych należności z tego tytułu.

Tak więc podróż służbowa ma charakter tymczasowy i krótkotrwały i ma stanowić coś wyjątkowego w całokształcie obowiązków danego pracownika i sprowadzać się do wykonania określonego przez pracodawcę zadania.

Celem podróży służbowej jest dotarcie do miejsca wykonywania zadania zleconego przez pracodawcę, które znajduje się poza wynikającym z umowy o pracę miejscem stałego świadczenia pracy. Nie jest jej celem stałe wykonywanie pracy w tej miejscowości, lecz jedynie czasowe wykonanie zleconego zadania służbowego. Zadanie to musi być przy tym skonkretyzowane przez pracodawcę i nie może mieć charakteru generalnego.

Zatem wykonywanie stałej pracy, określonej w umowie o pracę nie może odbywać się w ramach podróży służbowej. W takim przypadku nie znajdują zastosowania przepisy określające należności przysługujące pracownikowi z tytułu tej podróży.

Istotne jest, że strony umowy o pracę nie mogą poprzez wzajemne porozumienie przyjąć, iż określone oddelegowanie (wyjazd) pracownika stanowiło podróż służbową, o której mowa w art. 77 zn. 5 § 1 K.p., gdyż takie porozumienie stron byłoby nieważne, co także stwierdzał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu powołanego wyżej wyroku z dnia 7 lutego 2012 r.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego rozważano w szczególności sytuację pracownika wykonującego pracę na budowie za granicą, stwierdzając, że taki pracownik może być zatrudniony w różnych miejscach. Miejsce pracy określone w umowie powinno odpowiadać wówczas rzeczywistemu stanowi rzeczy. Powinno ono być przez strony określone w treści umowy o pracę. Jednakże dokument umowy nie musi mieć przesądzającego znaczenia, ponieważ inne ustalenia w tym zakresie mogą wynikać z faktycznego porozumienia stron. Przy czym strony umowy o pracę mogą nawet w sposób dorozumiany ustalić inne miejsce pracy pracownika niż wpisane do umowy o pracę.

Oznacza to, że nawet jeśli w treści umowy o pracę było zapisane, że miejscem pracy pracownika jest siedziba pracodawcy, a w rzeczywistości strony umowy zgodnie ustaliły, że pracownik będzie pracował np. za granicą, to można przyjąć, że poprzez takie porozumienie strony w istocie dokonały zmiany treści umowy o pracę w części dotyczącej miejsca pracy. Do podobnych wniosków doszedł Sąd Najwyższy w uzasadnieniach wyroków z dnia 11 października 2005 r. (sygn. akt I PK 67/05, OSNP 2006/17-18/268) oraz z dnia 5 grudnia 2002 r. (sygn. akt I PKN 575/01). Takie porozumienie zmieniające miejsce pracy jest wiążące dla obu stron i żadna z nich nie może swobodnie (jednostronnie) się z niego wycofać.

Tak więc powinien Pan rozpoznać najpierw, czy praca zmarłego teścia miała charakter podróży służbowej czy oddelegowania. Jeżeli oddelegowania, to rozporządzenia dotyczącego podróży służbowych i świadczeń z niego wynikających nie stosuje się.

Jeżeli okaże się, że była to podróż służbowa, to w następnej kolejności należy przeanalizować przepisy dotyczące takiej podróży.

Wysokość oraz warunki ustalania należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową, przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej określa Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Do 28 lutego 2013 r. obowiązywały w tym zakresie dwa rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej:

  • na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 z późn. zm.),
  • poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 z późn. zm.).

Z dniem 1 marca 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167), dalej rozporządzenie, regulując w jednym akcie prawnym zarówno podróże krajowe, jak i zagraniczne. Jak już wspomniałem – warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikom spoza sektora budżetowego pracodawca określa w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania, a w przypadku ich braku – w umowach o pracę. Postanowienia w tej sprawie nie mogą przy tym ustalać diety za dobę podróży zarówno krajowej, jak i zagranicznej na poziomie niższym niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika zatrudnionego w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej.

Jeżeli pracodawca spoza sfery budżetowej nie uregulował kwestii związanych z podróżami służbowymi w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę, pracownikom przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej określone rozporządzeniem.

W praktyce większość pracodawców stosuje przepisy rozporządzenia.

Zgodnie z § 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej:

  1. W przypadku choroby powstałej podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot udokumentowanych niezbędnych kosztów leczenia za granicą.
  2. Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje ze środków pracodawcy, z wyjątkiem świadczeń gwarantowanych udzielonych zgodnie z przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej, o których mowa w art. 5 pkt 32 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.).
  3. Nie podlegają zwrotowi koszty zakupu leków, których nabycie za granicą nie było konieczne, koszty zabiegów chirurgii plastycznej i kosmetycznych oraz koszty nabycia protez ortopedycznych, dentystycznych lub okularów.
  4. W razie zgonu pracownika za granicą, pracodawca pokrywa koszty transportu zwłok do kraju.

Jak z tego wynika, jeżeli Pana teść był w podróży służbowej w Austrii i zmarł tam, to moim zdaniem niezależnie czy zmarł w pracy, czy poza nią, na pracodawcy ciąży obowiązek pokrycia kosztów sprowadzenia jego zwłok do Polski. Nie ma bowiem moim zdaniem żadnego powodu, aby ust. 4 tego paragrafu interpretować w związku z ust. 1 i przyjąć, że zgon musiał nastąpić w związku z chorobą powstałą podczas podróży zagranicznej pracownika.

Reasumując, jeżeli Pana teść odbywał podróż służbową według kryteriów, które przedstawiłem powyżej, to moim zdaniem polski pracodawca ma obowiązek pokryć koszty sprowadzenia jego zwłok do kraju, nawet jeżeli zgon nie nastąpił w związku z wykonywaną pracą, chyba że co innego wynika z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub z umowy o pracę (w przypadku gdy pracodawca nie należy do kategorii podmiotów publicznej sfery budżetowej).

Jeżeli jednak Pana teść był jedynie oddelegowany do pracy w Austrii (nie odbywał podróży służbowej) na warunkach, o których również wspominałem, jego pracodawca nie ma obowiązku pokrycia kosztów sprowadzenia jego zwłok, ale może to być jego dobra wola.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Oddelegowanie pracownika do innej pracy a wynagrodzenie

Zostałam oddelegowana do pracy w innej komórce z zachowaniem dotychczasowych obowiązków, które muszę wykonać w określonym terminie. W związku z tym wykonuję pracę na dwóch etatach (dwóch stanowiskach), a otrzymuję wynagrodzenie za jedno stanowisko. Tak jest już od 5 miesięcy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi należy się dodatkowe wynagrodzenie?

Dodatek motywacyjny dla nauczyciela

Czy po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia nie przysługuje dodatek motywacyjny? Przed urlopem wynosił 20%, a po urlopie 0%.

Czy umowa-zlecenie ma znaczenie przy ustalaniu okresu wypowiedzenia?

Od 3,5 roku pracuję w jednej firmie, ale pierwszy rok pracowałam na umowę-zlecenie, mimo że mój zakres obowiązków był taki sam jak pracowników etatowych. Niedługo odchodzę  z firmy i zastanawiam się, czy umowa-zlecenie ma znaczenie przy ustalaniu okresu wypowiedzenia?

Praca na czarno ? konsekwencje

Pracowałam w pewnej firmie przez 3 lata z niewielkimi przerwami, gdy brakło zamówień – cały czas na czarno. Zdarzało się, że ściągano mnie do pracy nawet w niedzielę. Chciałabym, żeby firma poniosła konsekwencje działania wbrew prawu i zapłaciła składki ZUS, wyrównując je do tyłu, żebym miała ciągłość pracy. Chciałabym również, aby zapłacono mi za przepracowany okres zgodnie z wysokością przeciętnej płacy krajowej. Jak dotąd pracodawca wypłacał kwoty znacznie niższe i z opóźnieniem.

Służba przygotowawcza a praca

Jestem zatrudniony w zakładzie pracy od 3 miesięcy na czas określony do końca stycznia br. i zostałem powołany do służby przygotowawczej, którą odbywam od 7 stycznia do końca kwietnia. Czy moja umowa o pracę wygasa z końcem stycznia, czy przekształca się w umowę na czas nieokreślony? Czy mam prawo wrócić do zakładu pracy po skończeniu służby w ciągu 30 dni? Czy należy mi się 2-tygodniowa odprawa pieniężna od pracodawcy z tytułu odbywania służby przygotowawczej? Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale mój zakład jest w upadłości.

Czy mogę przejść na emeryturę nauczycielską na starych zasadach?

Jestem nauczycielką, 16 marca roku kończę 60 lat. Chciałabym skorzystać z prawa przejścia na emeryturę nauczycielską na starych zasadach (spełniam warunki). Czy muszę złożyć wniosek o emeryturę przed sięgnięciem wieku emerytalnego? Czy zgodnie z obecnie obowiązującym prawem przed 16 sierpnia 2018 r.? A co będzie, gdy wiek emerytalny zostanie cofnięty do 60 lat?Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »