• Autor: Marta Handzlik
Rok temu, w związku ze zmianami organizacyjnymi w szkole uniemożliwiającymi dalsze zatrudnianie mnie w pełnym wymiarze godzin, otrzymałem od dyrektora szkoły propozycję zatrudnienia na 1/2 etatu. Propozycję przyjąłem. W roku bieżącym dyrektor znowu zaproponował mi zatrudnienie na kolejny rok szkolny tylko na 1/2 etatu. Pytanie dotyczy wysokości (podstawy) przysługującej mi odprawy emerytalnej po 2 latach zatrudnienie na 1/2 etatu: czy podstawą będzie pełny etat, czy 1/2? Jestem nauczycielem mianowanym. Mam 63 lata.
Zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.
Pragnę podkreślić, że dyrektor, proponując Panu po raz kolejny ograniczenie etatu, złamał prawo. Ograniczenie etatu jest bowiem instytucją, która przez rok ma zabezpieczyć nauczyciela przed zwolnieniem w sytuacji, gdy nie ma dla niego pełnego etatu, ale jeśli etat ten się nie znajdzie, należy nauczyciela mianowanego zwolnić i podpisać z nim umowę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy, gdyż warunkiem mianowania jest zatrudnienie na cały etat. Działanie dyrektora zmierza do obejścia przepisów prawa o zatrudnieniu poprzez mianowanie i może zostać zakwestionowane przez organ prowadzący przy wypłacaniu późniejszej odprawy (choć nie musi tak być). Niestety dyrektorzy nagminnie w ten sposób łamią prawo, a organy prowadzące rzadko takie działania kwestionują.
Nauczyciel, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, otrzymuje odprawę, której wysokość zależy od okresu przepracowanego w szkole. Jeżeli zatem nauczyciel posiada staż pracy:
Wysokość odprawy obliczana jest według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Szczegółowe zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, poz. 737 i z 2004 r. Nr 264, poz. 2633 – dalej r.u.w.e.).
Zgodnie z § 1 r.u.w.e. do wynagrodzenia urlopowego wlicza się następujące składniki:
Przepisy o odprawie emerytalnej stanowią, że wynosi ona wielokrotność ostatnio pobieranego wynagrodzenia, natomiast podczas ograniczenia etatu otrzymuje Pan proporcjonalnie zmniejszone wynagrodzenie (wraz ze zmniejszonym etatem), więc nie otrzyma Pan odprawy w wysokości wynagrodzenia za pełny etat, tylko za pół.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy