Dodatki do wynagrodzenia a urlop wypoczynkowy

• Autor: Marta Handzlik

Mam wątpliwość w sprawie dodatków funkcyjnych i stanowiskowych, jeżeli chodzi o urlop i inne płatne usprawiedliwione nieobecności (prócz choroby). Wspomniane dodatki są stałym składnikiem wynagrodzenia i powinny być brane do podstawy wynagrodzenia urlopowego. Czy mogę je pomniejszać proporcjonalnie w trakcie nieobecności, np. urlopu i do podstawy brać uzupełnione do pełnej wysokości? Może jest jeszcze jakiś inny sposób, który można zastosować?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Dodatki do wynagrodzenia a urlop wypoczynkowy

Wysokość wypłacanego wynagrodzenia za czas przebywania pracownika na urlopie wypoczynkowym

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik przebywający na urlopie wypoczynkowym nie może stracić na tym finansowo. Oznacza to, że pracownik powinien otrzymać za czas urlopu wypoczynkowego wynagrodzenie w takiej samej wysokości, jak gdyby w tym czasie pracował. Niezbędne w obliczaniu wynagrodzenia za urlop jest ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego wlicza się składniki wynagrodzenia określone stawką miesięczną w stałej wysokości i składniki zmienne zależne od ilości wykonanej pracy, czy przepracowanej liczby godzin w danym miesiącu.

Dodatki do wynagrodzenia a urlop wypoczynkowy

Składniki stałe miesięczne to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, dodatek stażowy, dodatek zmianowy,

dodatek za warunki szkodliwe, premia regulaminowa. Stałe składniki za okresy miesięczne uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu, w którym wykorzystuje urlop. Jeżeli wynagrodzenie pracownika składa się tylko ze składników o charakterze stałym, to nie ustala się podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Pracownik w takiej sytuacji powinien po prostu otrzymać wynagrodzenie w wysokości wyznaczonej przez umowę o pracę.

Jeśli prawo do dodatku funkcyjnego przysługującego pracownikowi wynika z przepisów wewnątrzzakładowych (np. regulamin wynagradzania), a przepisy przewidują możliwość jego pomniejszania w sytuacji, gdy np. pracownik był nieobecny w pracy, wówczas pracodawca może dokonać potrącenia dodatku funkcyjnego za dni takiej nieobecności.

Pracownik jednak nie otrzyma mniejszego wynagrodzenia, a tym samym „nie straci” na korzystaniu z urlopu wypoczynkowego i pomniejszeniu dodatku. Dodatek funkcyjny powinien bowiem zostać wliczony do podstawy wynagrodzenia urlopowego.

Podsumowując – jeśli pracownik otrzymuje stałe dodatki to nie ma potrzeby ustalania podstawy wynagrodzenia urlopowego. Należy po prostu wypłacić mu wynagrodzenie, jak w każdym innym miesiącu. Pomniejszyć dodatki można jedynie wtedy, gdy przewidują to przepisy wewnętrzne.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »