Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypadek na stażu z PUP

Wioletta Dyl • Opublikowane: 2015-04-14

Mam 32-lat pracy, od dwóch lat jestem zarejestrowana w PUP. Trzy miesiące temu, będąc na stażu w urzędzie miasta (pracownik gospodarczy) uległam wypadkowi na terenie zakładu: kilka minut po piętnastej, na śliskiej powierzchni upadłam i poważnie złamałam nogę. Dodam, że chodzi o staż unijny 50 plus.

Obecnie jeszcze nie chodzę, mam zwolnienie L-4, ale niepłatne, bo urząd pracy twierdzi, że mi nie przysługuje. Wypadek był zgłoszony do kierownika w urzędzie miasta i do urzędu pracy. Urząd pracy odprowadzał składkę emerytalną, rentową i wypadkową. Co mam zrobić, jestem bez środków do życia, a leczenie jest bardzo kosztowne?!

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Jak rozumiem w okresie, w którym uległa Pani wypadkowi, przebywała Pani na stażu w urzędzie miasta. Kierując się po wykonanej pracy do domu, uległa Pani wypadkowi, przebywając jeszcze na terenie zakładu pracy czyli urzędu miasta. Wypadek został zgłoszony do kierownika jednostki, której Pani podlegała, niemniej urząd pracy, który skierował Panią na staż do urzędu miasta, odmawia Pani uznania zwolnienia lekarskiego za pełnopłatne. Przyznam, że wobec tak skromnego opisu i bez dokumentacji wiele w tej sprawie pozostaje niejasne. Skupię się więc na ogólnych uregulowaniach prawnych, co powinno naświetlić Pani możliwości prawne, jakimi dysponuje.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W całej tej sprawie trzeba odwołać się do obowiązujących przepisów zawartych w:

  • ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.)
    oraz
  • ustawie z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach (Dz. U. Nr 199, poz. 1674 z późn. zm.).

Należałoby tu na początek wyjaśnić, czy mamy tu do czynienia z wypadkiem przy pracy, czy z wypadkiem w drodze z pracy.

Zgodnie z postanowieniem art. 57b w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej u.e.r.) – za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Za drogę do pracy lub z pracy uważa się, oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu, również drogę do miejsca lub z miejsca:

1) innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,

2) zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych,

3) zwykłego spożywania posiłków,

4) odbywania nauki lub studiów.

Natomiast zgodnie z postanowieniem art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm. – dalej u.w.c.z.), za wypadek przy pracy uważa się również nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu m.in.:

  1. Podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia.
  2. W czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
  3. Podczas uprawiania sportu w trakcie zawodów i treningów przez osobę pobierającą stypendium sportowe.
  4. Podczas wykonywania odpłatnie pracy na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
  5. Podczas pełnienia mandatu posła lub senatora.
  6. Podczas odbywania szkolenia lub stażu przez absolwenta pobierającego stypendium w okresie odbywania tego stażu lub szkolenia na podstawie skierowania wydanego przez powiatowy urząd pracy.
  7. Podczas wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług albo umowy o dzieło (w przypadku umowy o dzieło tylko gdy została ona zawarta z pracodawcą, z którym osoba ma również zawartą umowę o pracę .

Ponieważ uległa Pani wypadkowi na terenie zakładu pracy (urząd miasta), do którego została Pani skierowana, należałoby uznać, że doszło do wypadku przy wykonywaniu pracy, ponieważ to urząd miasta odpowiedzialny jest za teren, na którym doszło do wypadku. Zgodnie z orzecznictwem i doktryną droga z pracy zaczyna się bowiem po przekroczeniu bram zakładu pracy.

Osoby niebędące pracownikami, które w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu uległy wypadkowi, winny zgłosić wypadek odpowiednim podmiotom, które ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy dokonują w karcie wypadku. W Pani przypadku tym odpowiednim podmiotem będzie pracodawca, u którego odbywa Pani staż na podstawie skierowania wydanego przez powiatowy urząd pracy lub przez inny podmiot kierujący.

Całokształt spraw związanych z prowadzeniem postępowania powypadkowego określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzenia (Dz. U. Nr 237, poz. 2015 – dalej r.w.p.).

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem uznanie zdarzenia za wypadek następuje na podstawie:

  1.  oświadczenia poszkodowanego, członka jego rodziny lub świadków – co do czasu, miejsca i okoliczności zdarzenia;
  2. informacji i dowodów pochodzących od podmiotów badających okoliczności i przyczyny zdarzenia lub udzielających poszkodowanemu pierwszej pomocy;
  3. ustaleń sporządzającego kartę.

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia sporządza się kartę wypadku nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Do karty wypadku należy dołączyć oświadczenia poszkodowanego i świadków, dokumenty medyczne oraz materiały z urzędów i instytucji prowadzących dochodzenie w sprawie zdarzenia.

Zgodnie z postanowieniami r.w.p. poszkodowany zgłasza wypadek stosownym podmiotom (jak w Pani przypadku urząd miasta). Podmiot ten, dokonuje kwalifikacji prawnej zdarzenia na podstawie ustalenia jego okoliczności i przyczyn, w szczególności przez:

  1. zabezpieczenie miejsca wypadku w sposób pozwalający odtworzyć jego okoliczności;
  2. dokonanie oględzin miejsca wypadku, stan techniczny maszyn i innych urządzeń technicznych, stanu urządzeń ochronnych oraz zbadanie warunków wykonywania pracy i innych okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku;
  3. przesłuchanie poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala;
  4. przesłuchanie świadków wypadku;
  5. zebranie innych dowodów dotyczących wypadku uznanych za niezbędne.

Stwierdzenie, że zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy, wymaga uzasadnienia i wskazania dowodów stanowiących podstawę takiego stwierdzenia. Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadków – nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku – podmiot, o którym mowa wyżej, sporządza kartę wypadku.

Wzór karty wypadku jest określony w załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia.

Co ważne, ponieważ płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne osób pobierających stypendium w okresie odbywania stażu jest zawsze podmiot kierujący. W związku z tym w karcie wypadku wpisuje się dane płatnika, a nie pracodawcy.

Kartę sporządza się w trzech egzemplarzach. Pierwszy egzemplarz otrzymuje poszkodowany, drugi egzemplarz pozostaje w podmiocie ustalającym okoliczności wypadku, trzeci egzemplarz przekazywany jest do jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Poszkodowany lub członek jego rodziny może zgłosić uwagi i zastrzeżenia do ustaleń zawartych w karcie wypadku, o czym zostają pouczeni przez podmiot sporządzający kartę wypadku.

Po zatwierdzeniu karty wypadku przez pracodawcę dokumentacje wypadku należy przekazać podmiotowi kierującymi na staż, czyli w Pani przypadku do PUP. Po otrzymaniu dokumentacji wypadkowej na wniosek stażysty płatnik (urząd pracy) kieruje wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ustalenie prawa do świadczeń wypadkowych. Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują świadczenia wynikające z zapisów art. 6 u.u.w.

Zatem w świetle powyższego zalecam sprawdzić, czy sporządzono i wydano Pani kartę wypadku albo jakikolwiek inny dokument ze stanowiskiem urzędu pracy. Od tego będą zależeć dalsze kroki w Pani sprawie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ryzyko zawodowe a odszkodowanie

Czy dozwolone jest wprowadzenie oświadczeń dla pracowników, że zakład nie bierze odpowiedzialności za „ryzyko zawodowe”, które jest wliczone w daną...

Zawał serca a rozwiązanie stosunku pracy

Mój tata jest po zawale serca, którego doznał w trakcie wykonywania pracy. Czy po powrocie z pracy pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę? Czy zawał...

Skrócenie okresu otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego

Złamałem nogę i od 6 miesięcy otrzymuję świadczenie rehabilitacyjne. Mój lekarz prowadzący stwierdził, że jestem już zdrowy. Czy mogę zatem skrócić okres...

Wypadek w drodze powrotnej do pracy po świętach

Po spędzeniu świąt u rodziny wracałem samochodem do pracy. Doszło do wypadku drogowego, w którym zostałem poszkodowany. Zgodnie z kartą...

Czy był to wypadek przy pracy?

Jestem nauczycielką, pracuję w przedszkolu. Przedwczoraj w pracy, podczas zabaw z dziećmi jeden z podopiecznych wpadł na mnie, uderzając...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »