Pracodawca chce zmienić mi stanowisko pracy ze względu na stan zdrowia ? czy może mnie zwolnić, jeśli odmówię?

• Autor: Dorota Kriger

Jestem pracownikiem fizycznym i mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Od pewnego czasu podupadłem na zdrowiu, mam za sobą dwie operacje, co za tym idzie przebywałem często na zwolnieniu lekarskim, a to znów odbiło się na moim pracodawcy z powodu braku personelu. Pracodawca uważa, że moje problemy zdrowotne spowodowane są ciężką pracą fizyczną i chce przenieś mnie na inne stanowisko, na które ja nie wyrażam zgody. Uważam, tak jak i lekarze, że nie ma związku pomiędzy moimi schorzeniami a wykonywaną pracą fizyczną. Jakie mogę ponieść konsekwencje, jeśli odmówię zmiany stanowiska pracy? Czy pracodawca może rozwiązać ze mną umowę o pracę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Pracodawca chce zmienić mi stanowisko pracy ze względu na stan zdrowia ? czy może mnie zwolnić, jeśli odmówię?

Przeniesienie pracownika na inne stanowisko

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy oraz jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki (art. 207 K.p.).

Jeśli realizując powyższe obowiązki pracodawca stwierdzi, iż wykonywana praca może wpływać na stan zdrowia pracownika, ma obowiązek skierować go na badania lekarskie. Wynika tak z orzeczenia Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2002 r., w którym sąd uznał, że pracodawca może skierować pracownika na wcześniejsze badania, jeżeli nastąpiło jakieś zdarzenie, które by je uzasadniało (I PKN 44/02 OSNP wkł. 2003/6/5).

Pracodawca w takim przypadku będzie związany treścią orzeczenia – jeśli lekarz stwierdzi, iż pracownik może nadal świadczyć pracę na dotychczasowym stanowisku, pracodawca nie będzie mógł bez zgody pracownika go przenieść na inne stanowisko. Pracodawca sam nie może bowiem zadecydować o konieczności przeniesienia pracownika. Nie będzie też miał podstaw do rozwiązania umowy. Jednakże jeśli lekarz stwierdzi związek pomiędzy gorszym stanem zdrowia pracownika i wykonywaną pracą, i wyda orzeczenie wskazujące przeciwwskazania do dalszego świadczenia pracy – i pracodawca i pracownik powinni zastosować się do zaleceń lekarza. Pracodawca nie może bowiem dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 K.p.).

Pracodawca może (ale nie musi) zaproponować inne stanowisko pracy, jednak musi pozyskać zgodę pracownika na taką zmianę i dokonać stosownych zmian w umowie o pracę, np. w formie porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego. Również lekarz medycyny pracy musi wydać orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na nowym stanowisku. W przypadku braku możliwości powierzenia pracownikowi innej pracy czy też braku zgody pracownika na przeniesienie – pracodawca ma prawo umowę o pracę wypowiedzieć. W okresie wypowiedzenia należy zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Choroba zawodowa i przeniesienie pracownika do innej pracy

Nieco inaczej jest, jeśli pracodawca podejrzewa u pracownika chorobę zawodową. Wtedy zastosowanie ma art. 230 § 1 K.p., zgodnie z którym w razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca jest obowiązany, na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść pracownika do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy. Jeśli pracownik już stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, pracodawca bezterminowo przenosi go na inne stanowisko pracy (art. 231 K.p.).

Jeśli pracownik nie wyrazi zgody na przeniesienie na inne stanowisko, pracodawca może nawet dyscyplinarnie rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę, gdyż „przeniesienie pracownika do innej pracy w trybie art. 230 K.p. należy traktować jako polecenie, którego odmowa wykonania może być uznana za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 K.p.)” – tak stwierdzono w wyroku Sądu Najwyższego z 1 grudnia 1999 r. (sygn. akt: I PKN 425/99, OSNAPiUS 2001/8 poz. 263).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »