• Autor: Adam Dąbrowski
Z tytułu urlopu okolicznościowego (śmierć brata) przysługuje 1 dzień urlopu okolicznościowego, za ten dzień z kolei przysługuje wynagrodzenie ale, jeżeli jest to nauczyciel i w tym dniu ma z przydziału, wynikające z arkusza organizacyjnego godziny ponadwymiarowe, czy w tym przypadku liczymy je wskaźnikiem 3,60 czy średnia godzin z 3 miesięcy, czy wypłacamy tylko wynagrodzenie wynikające z umowy?
Zgodnie z par. 7 ust. 4 rozporządzenia MENiS z dnia 2 lutego 2005 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej, Dz.U. Nr 22, poz. 182 -
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
W konsekwencji, w przypadku zwolnienia okolicznościowego, nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę.
Inaczej rzecz wygląda w przypadku urlopów lub zwolnień okolicznościowych związanych z dokształcaniem.
Zgodnie § 14 rozporządzenia MEN z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania, Dz. U.z 2001 r. Nr 1, poz. 5 -
Za czas urlopu szkoleniowego oraz płatnego zwolnienia od pracy nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia. Godziny ponadwymiarowe, przydzielone nauczycielowi w planie organizacyjnym szkoły i przypadające do realizacji w okresie urlopu szkoleniowego, traktuje się jak godziny faktycznie przepracowane.
Urlop okolicznościowy a godziny ponadwymiarowe w dniu wolnym
Pani Maria, nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej, poprosiła o dzień urlopu okolicznościowego z powodu śmierci brata. Tego dnia miała zaplanowane dwie godziny ponadwymiarowe wynikające z arkusza organizacyjnego. Ponieważ urlop okolicznościowy jest usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, pani Maria nie zrealizowała tych godzin. Zgodnie z rozporządzeniem, wynagrodzenie za te godziny nie przysługuje, ale zachowała pełne wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę.
Godziny ponadwymiarowe a inne dni tygodnia
Pan Krzysztof, nauczyciel matematyki w liceum, otrzymał dzień urlopu okolicznościowego z powodu śmierci bliskiego członka rodziny. W dniu urlopu miał przydzielone godziny ponadwymiarowe. Szkoła zastosowała zasadę, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje tylko za godziny faktycznie przepracowane. W tym przypadku pan Krzysztof otrzymał jedynie podstawowe wynagrodzenie za dzień urlopu.
Urlop okolicznościowy a płatności za godziny wynikające z zastępstw
Pani Joanna, nauczycielka chemii, miała przydzielone w dniu urlopu okolicznościowego nie tylko godziny z arkusza organizacyjnego, ale także doraźne zastępstwo za innego nauczyciela. Mimo że dzień urlopu był usprawiedliwioną nieobecnością, szkoła wyjaśniła, że zarówno za godziny ponadwymiarowe, jak i za zastępstwa nie przysługuje wynagrodzenie, ponieważ nie były one zrealizowane. Pani Joanna otrzymała wynagrodzenie za dzień wolny wyłącznie w ramach podstawowej pensji.
W przypadku urlopu okolicznościowego nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę, ale wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w arkuszu organizacyjnym nie przysługuje, jeśli godziny te nie zostały faktycznie zrealizowane. Jest to zgodne z przepisami określającymi zasady wynagradzania za godziny ponadwymiarowe. Ostateczne rozliczenie zależy od sytuacji, dlatego ważne jest, aby nauczyciele oraz dyrektorzy szkół szczegółowo analizowali każdy przypadek, kierując się odpowiednimi regulacjami prawnymi.
Masz wątpliwości dotyczące wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w trakcie urlopu okolicznościowego? Potrzebujesz szczegółowej interpretacji przepisów prawa oświatowego? Nasza kancelaria oferuje indywidualne konsultacje prawne, analizę przypadków związanych z wynagrodzeniem oraz wyjaśnienia dotyczące urlopów i innych form usprawiedliwionej nieobecności. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną pomoc prawną i rozwiązać swoje wątpliwości.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Adam Dąbrowski
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy