Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6


Likwidacja stanowiska pracy w czasie choroby

W ubiegłym roku zakład pracy podczas mojej nieobecności w pracy (chorobowe nieprzerwanie 180 dni) zlikwidował moją komórkę a tym samym moje stanowisko pracy ( kierownik działu).Chorobowe trwało od lipca do stycznia. Dział zlikwidowano z dniem 1 listopada. Czy osobie przebywającej na zwolnieniu lekarskim pracodawca nie musi proponować nowych warunków pracy, gdy likwiduje jej stanowisko pracy? Czy pracodawca popełnił wykroczenie? Po powrocie z chorobowego otrzymałam propozycję pracy na stanowisku sprzątaczki bo jak usłyszałam: pani stanowiska już nie ma.

Zwolnienie po badaniach kontrolnych oraz odprawa

Po badaniach kontrolnych lekarz stwierdził brak zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Pracodawca zaproponował nowe bardzo niekorzystne warunki pracy i płacy. Odmówiłem przyjęcia. Po 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia otrzymałem świadectwo pracy z zapisem: Stosunek pracy ustał w wyniku Art.30 paragraf 1 pkt. 2 za wypowiedzeniem przez pracodawcę. Jak to rozumieć? Czy na skutek takiego rozwiązania umowy o pracę przysługuje mi odprawa. Zakład zatrudnia powyżej 20 osób. Umowa na czas nieokreślony, 10 lat pracy. Czy utrata zdolności na skutek pracy w warunkach szkodliwych, może być uznana za moją winę. Przy propozycji nowej pracy nie wzięto pod uwagę orzeczenia lekarza. Nie skierowano mnie również na badania wstępne.

Roszczenia z tytułu nierównego traktowania w zatrudnieniu

Byłem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony z klauzulą 2-tygodniowego wypowiedzenia. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę za wypowiedzeniem nie podając powodu (wiem, że nie jest to wymagane), jednak podano go ustnie. Widząc przesłanki dyskryminacji przy zwalnianiu (inni pracownicy w analogicznej sytuacji nie zostali zwolnieni) składam pozew o odszkodowanie. [art.18 K.p.]. Czy klauzula 2-tygodniowego wypowiedzenia bez podania przyczyny może w takim przypadku być „zasłoną" dla dyskryminacji?

Zasiłek macierzyński w przypadku likwidacji firmy

Od grudnia pracuję w brytyjskiej firmie, a od 1 stycznia mam umowę o pracę na czas nieokreślony. To moja pierwsza umowa o pracę w życiu. Jestem jednym z dwóch kierowników i oficjalnych reprezentantów tej firmy w Polsce. Wedle nieoficjalnych informacji moja firma zamierza istnieć na rynku polskim jeszcze tylko kilka miesięcy. Podkreślam, iż nie są to informacje oficjalnie potwierdzone, ale dla mnie bardzo istotne, bo jestem w 4 tygodniu ciąży. Co się stanie, jeśli firma faktycznie zostanie zamknięta? Nie przysługuje mi jeszcze zasiłek dla bezrobotnych. Czy mam szansę na jakieś odszkodowanie od firmy, albo czy mogę liczyć na zasiłek lub macierzyńskie z ZUS-u? Najgorsze jest to, że po ewentualnym zamknięciu polskiego oddziału, „ściganie” firmy za granicą jest chyba z góry skazane na niepowodzenie... Dobrze zarabiam i decyzja o odejściu byłaby dla mnie bardzo trudna, ale może powinnam jak najszybciej szukać nowej pracy, dopóki ciąża nie jest jeszcze widoczna?

Rozwiązanie umowy czasowej przed emeryturą

Mam w zakładzie pracownicę, która w tym roku skończyła 56 lat. Za miesiąc kończy jej się umowa. Czy pracodawca jest zobowiązany przedłużyć jej umowę, aż do osiągnięcia przez nią wieku emerytalnego, czyli na kolejne 4 lata?

Nieobecność – ciężkie naruszenie obowiązków?

Pracownik nie stawił się do pracy. Po 3 tygodniach dział kadr wysłał do niego pismo z informacją o konieczności stawienia się w firmie, w celu wyjaśnienia nieusprawiedliwionej nieobecności. Pismo nie zostało odebrane (dwukrotne awizo na poczcie – wróciła ostemplowana koperta), a pracownik nadal nie wrócił do pracy. W związku z tym po 29 dniach nieusprawiedliwionej nieobecności wysłano do pracownika wypowiedzenie umowy o pracę z art. 52 K.p. wraz z wpisanym powodem takiego rozwiązania umowy. Pracownik odebrał je po kolejnych 10 dniach. Czy zatem nie został przekroczony miesięczny termin z art. 52 par. 2 K.p.?

Rozwiązania stosunku pracy z datą wsteczną

Mam umowę na czas określony, na pełen etat. Na umowie mam 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Moje miejsce pracy zostało zlikwidowane 1 lipca. Od tego czasu nie pracowałam, jednak nie dostałam wypowiedzenia, kazano mi jedynie czekać. Teraz dowiedziałam się, że dostanę wypowiedzenie, które mam podpisać z datą 1 lipca i wtedy dostanę 2-tygodniową odprawę. Czy pracodawca może tego ode mnie wymagać? Co, jeżeli nie zgodzę się na podpisanie z taką datą? Czy należą mi się pieniądze za lipiec i sierpień?

Rozwiązanie umowy - odprawa

Po wykonaniu badań kontrolnych lekarz stwierdził u mnie brak zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Pracodawca zaproponował nowe bardzo niekorzystne warunki pracy i płacy. Odmówiłem. Po trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia otrzymałem świadectwo pracy z zapisem: „Stosunek pracy ustał w wyniku Art. 30 paragraf 1 pkt 2 za wypowiedzeniem przez pracodawcę”. Jak to rozumieć? Czy na skutek takiego rozwiązania umowy o pracę przysługuje mi odprawa? Zakład zatrudnia ponad 20 osób, umowa na czas nieokreślony, 10 lat pracy. Czy utrata zdolności na skutek pracy w warunkach szkodliwych, może być uznana za moją winę? Przy propozycji nowej pracy nie wzięto pod uwagę orzeczenia lekarza i nie skierowano mnie na badania wstępne.

Zwolniony emeryt a odprawa

Czy emeryt, który dodatkowo pracuje x lat w zakładzie (na czas nieokreślony) ma prawo do odprawy po zwolnieniu?

Likwidacja zakładu - porozumienie stron

Jestem pracownikiem Lasów Państwowych. Z dniem 30.06.2004 r. mój zakład ulega likwidacji. Od 01.07.2004 r. mam zapewnioną pracę w nadleśnictwie (również Lasy Państwowe). Do wyboru mam dwie formy rozwiązania umowy o pracę: za wypowiedzeniem i na zasadzie porozumienia stron. (Nie dotyczy art. 23 [1]). 1. Czy porozumienie stron dotyczy obecnego zakładu oraz zakładu w którym podejmę pracę, czyli czy nadleśnictwo będzie zobowiązane przyjąć mnie do pracy również na zasadzie porozumienia stron a jeśli tak to co na tym zyskam jako pracownik? (Czy Kodeks pracy jeszcze przewiduje zatrudnianie na zasadzie porozumienia stron?) 2. Czy przechodząc do pracy na zasadzie porozumienia stron otrzymam również (jak za wypowiedzeniem) 3 miesięczną odprawę oraz 2 miesięczne odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?

Zawieszenie działalności gospodarczej

Jeśli pracownik jest zatrudniony na 1/4 etatu do końca 2004 r., a pracodawca z końcem miesiąca kwietnia chce zawiesić działalność; w jaki sposób powinien uregulować stosunki z pracownikiem?

Strona: 1 2 3 4 5 6


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

0.045392990112305 sek.