Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracownika

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6 7


Wypowiedzenie umowy-zlecenia

Niedługo mam zacząć pracę w sklepie (praca wakacyjna) na umowę-zlecenie. Jak wygląda kwestia wypowiedzenia umowy? Chciałabym pracować do końca czerwca i 1 tydzień lipca, bo później wyjeżdżam. Pracodawca nie wie o moich planach, pewnie nikt by mnie nie zatrudnił w takiej sytuacji. Czy będę mogła bez problemu wypowiedzieć umowę? Czy muszę zachować jakiś termin?

więcej ››

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika

Ile czasu ma pracodawca na odwołanie się do sądu pracy od rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia? Powodem było niezapłacenie poborów za kwiecień. Pismo zostało doręczone 16.05. Pracodawca skontaktował się ze mną i powiedział, że jeśli się z nim dogadam, to nie skieruje sprawy do sądu i wystawi mi referencje. Co powinnam zrobić?

więcej ››

Program Dobrowolnych Odejść

Czy Program Dobrowolnych Odejść podlega jakimś przepisom Kodeksu pracy? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody pracownikowi po złożeniu przez niego wniosku na skorzystanie z pierwszej, korzystniejszej finansowo możliwości odejścia? Po miesiącu, w drugiej turze, wniosek został przyjęty (na zasadach o wiele mniej korzystnych dla pracownika). Pracodawca nie poinformował o przyczynach takiej decyzji.

więcej ››

Umowa-zlecenie a wypowiedzenie

Moja dziewczyna pracuje na umowę-zlecenie. Za kilka dni kończy się jej termin umowy, a ona nie chce przedłużać współpracy. Kierownik chce, aby złożyła wypowiedzenie 2 dni przed wygaśnięciem umowy. Czy jest to konieczne? Czy kierownik może tego żądać?

więcej ››

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Poprosiłam o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy w okresie wypowiedzenia mogę skorzystać ze zwolnienia lekarskiego?

więcej ››

Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn zdrowotnych

Pracownik chce rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn zdrowotnych. Czy przy takim rozwiązaniu umowy o pracę pracownik powinien dostarczyć odpowiednie orzeczenie lekarskie?

więcej ››

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron podczas zwolnienia lekarskiego

Chorowałam przez 182 dni i nadal nie czuję się dobrze. Zapewne po powrocie do pracy zostanę zwolniona z powodu długotrwałej nieobecności (art. 53). Nie chcę jednak takiego zwolnienia. Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, mogę wystąpić do pracodawcy o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron? Czy otrzymam odprawę?

więcej ››

Okoliczność uzasadniająca rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Moje pytanie dotyczy rozwiązania umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia. Art. 55 § 2 Kodeksu pracy mówi, że oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Natomiast według art. 52 § 2 rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Rozumiem przez to, że osoba, która dowiedziała się o podstawie do rozwiązania umowy o pracę, może wypowiedzieć umowę tylko do miesiąca czasu. Później takie wypowiedzenie będzie nieskuteczne. Czy dobrze interpretuję te przepisy?

więcej ››

Rozwiązanie umowy przed rozpoczęciem świadczenia pracy

Jak wygląda strona prawna rozwiązania umowy o pracę na okres próbny 3–miesięczny, jeżeli umowa została podpisana wcześniej niż data rozpoczęcia pracy? Dokładnie umowę podpisałem 24.02, a pracę mam rozpocząć 01.04. Jak mam do tego się zabrać? Aktualna firma chce mnie zatrzymać oferując bardzo dobre warunki. Czy okres wypowiedzenia umowy na okresie próbnym też liczy się od nowego miesiąca, czy mogę wypowiedzieć umowę dwa tygodnie przed rozpoczęciem pracy?

więcej ››

Data na wypowiedzeniu

Czy na składanym pracodawcy wypowiedzeniu powinna być data złożenia wypowiedzenia (planuję je dać przełożonemu 29 lutego) czy data zakończenia stosunku pracy?

więcej ››

Rozwiązanie umowy po powrocie z urlopu wychowawczego

Niedługo kończę urlop wychowawczy, który wykorzystałam w pełni. Mam umowę na czas nieokreślony, przepracowałam 10 lat. Co powinnam zrobić, jeśli nie planuję powrotu do pracy, jak poinformować pracodawcę? A jeśli jednak wrócę do firmy, to jakie są możliwości zwolnienia mnie przez pracodawcę?

więcej ››

Wypowiedzenie umowy-zlecenia na czas nieokreślony

Pracuję obecnie na umowę-zlecenie na czas nieokreślony. Mam zamiar zmienić tę pracę. W umowie nie ma określonego konkretnego okresu wypowiedzenia, ale szef powiedział mi, że obowiązuje mnie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. W umowie nie ma takiego zapisu, jest jedynie stwierdzenie, że: „W sprawach nieunormowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o umowie-zleceniu”. Czy obowiązuje mnie jakikolwiek okres wypowiedzenia, czy mogę rzucić tę pracę i szef mi nic nie może zrobić?

więcej ››

Jakie informacje powinno zawierać świadectwo pracy?

Mam zamiar złożyć wypowiedzenie tuż po skończeniu urlopu wychowawczego, na którym obecnie przebywam. Czy w świadectwie pracy będzie wpisana informacja o tym, że byłam na urlopie macierzyńskim? Czy zawarta będzie informacja, że zarówno w tym roku (2011), jak i w roku ubiegłym (2010) przebywałam na zwolnieniu lekarskim? Czy będzie wpisana informacja o tym, że wykorzystałam cały urlop wypoczynkowy za 2011 rok (26 dni)?

więcej ››

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę w przypadku zmiany stanowiska w firmie

Rozważam rozwiązanie umowy z obecnym pracodawcą i chciałbym wiedzieć, czy obowiązuje mnie 1- czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Od maja 2008 pracuję nieprzerwanie w tej samej firmie. Maj – sierpień 2008 – okres próbny 3-miesięczny; sierpień 2008 – umowa na czas nieokreślony; grudzień 2008 – zmiana stanowiska, nowa umowa zastępująca poprzednią; od stycznia 2009 – umowa na czas nieokreślony. Czy 3 lata w firmie liczą się więc od maja 2008 r., czy od stycznia 2009?

więcej ››

Jak napisać wypowiedzenie umowy na czas określony i co powinno zawierać wypowiedzenie?

Mam zamiar złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, zawartej na czas określony, z klauzulą o możliwości wypowiedzenia. Jak długo będzie trwał okres wypowiedzenia? Czy muszę w wypowiedzeniu podawać datę zakończenia wypowiedzenia, czy wystarczy wpisać „za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia”? Jakie ponadto informacje muszą się znaleźć na wypowiedzeniu umowy?

więcej ››

Przyczyna rozwiązania umowy za porozumieniem stron – czy pracownik musi ją podawać?

Zastanawiam się nad rozwiązaniem umowy o pracę na mocy porozumienia stron, ponieważ 3-miesięczne wypowiedzenie to dla mnie zbyt długi okres. Czy na propozycji rozwiązania umowy za porozumieniem, którą mam zamiar złożyć niebawem, musi być podana przyczyna rozwiązania umowy? Głównym powodem jest zmiana stanu cywilnego i w związku z tym zmiana miejsca zamieszkania, która uniemożliwi mi dojazd do obecnego miejsca pracy. Czy to prawda, że w takim wypadku mam prawo do zasiłku dla bezrobotnych z urzędu pracy? Czy aby zachować tę możliwość, rozwiązanie umowy musi być odpowiednio skonstruowane? Dodam, że pracuję u tego pracodawcy już 3 lata.

więcej ››

Spóźnienie z wypłatą wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Czy mogę rozwiązać umowę o pracę z winy pracodawczy art. 55 K.p., jeżeli pracodawca spóźnił się z wypłatą wynagrodzenia za luty? Wcześniej też były takie sytuacje. Czy należy podać powód w rozwiązaniu umowy i wykazać, kiedy takie sytuacje miały miejsce?

więcej ››

Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem kontraktowym za porozumieniem stron

Jestem nauczycielem kontraktowym, podpisałem umowę o pracę we wrześniu na okres jednego roku szkolnego (do końca sierpnia). W umowie nie ma nic o okresie wypowiedzenia. Chciałbym rozwiązać umowę z końcem pierwszego semestru na mocy porozumienia stron, ale obawiam się, że dyrektor się nie zgodzi. Czy może on odmówić podpisania porozumienia stron? Jak najlepiej rozwiązać tę sytuację?

więcej ››

Dłuższy okres wypowiedzenia niż okres gwarantowany przez Kodeks pracy – 3 miesiące zamiast 2 tygodni

Mam podpisaną umowę na czas określony (5 lat) i zapisaną klauzulę o wypowiedzeniu (3 miesiące). Na co można się powołać, żeby skorzystać z kodeksowego 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia?

więcej ››

Odejście ze służby wojskowej przez żołnierza przed końcem kontraktu i bez podania przyczyny

Jestem żołnierzem zawodowym w stopniu szeregowego. Chciałbym odejść ze służby (najlepiej jak najszybciej), ponieważ chcę się przenieść do policji. Czy mogę złożyć wypowiedzenie z zawodowej służby wojskowej przed końcem kontraktu bez podania przyczyny? Ile trwa wypowiedzenie? Czy ewentualnie można je skrócić? Czy mogę pobrać pieniądze za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

więcej ››

Strona: 1 2 3 4 5 6 7


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »