Rozwiązanie umowy z nauczycielem, wypowiedzenie w czerwcu, a koniec pracy we wrześniu

• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Złożyłam wypowiedzenie 2 czerwca i chciałam, aby stosunek pracy zakończył się 2 września (3 miesiące wypowiedzenia) – nauczyciel kontraktowy, umowa na czas nieokreślony. Zależy mi żeby to był 2 września, ponieważ do 1 września trwa mój awans na mianowanie. Czy dyrektor może mi odmówić rozwiązania umowy 2 czerwca?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Rozwiązanie umowy z nauczycielem, wypowiedzenie w czerwcu, a koniec pracy we wrześniu

Rozwiązanie umowy o pracę

W pierwszej kolejności należy wskazać, że rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Stanowi o tym art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. (Dz.U. z 2023 r., poz. 984). W kontekście powyższego istotne jest to, że rozwiązanie stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczyciela szkoły, w której w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych (art. 23 ust. 3 w zw. z art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela). Zatem wypowiedzenie i rozwiązanie umowy na czas nieokreślony zawartej z nauczycielem nie jest prawnie dopuszczalne w trakcie roku szkolnego. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę ma czas nieokreślony w trakcie roku można rozwiązać tylko za porozumieniem stron. Nauczyciel powinien złożyć wypowiedzenie w maju, aby zachować jednocześnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia i termin rozwiązania umowy na koniec roku szkolnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgoda na ustanie stosunku pracy danego dnia

Nauczyciel może jednak wystąpić do dyrektora szkoły o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy w drodze porozumienia stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela). Ten tryb rozwiązania umowy nie ma narzuconych przepisami terminów. Data ustania zatrudnienia w tym wypadku ustalana jest zgodnymi oświadczeniami woli pracodawcy i pracownika.

W opisanym przez Panią przypadku tak naprawdę wszystko zależy od dyrektora, czy wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Może oczywiście się na to nie zgodzić. Warto, aby wskazała Pani na dobrą dotychczasową współpracę i kwestie dokończenia przez Panią awansu. Być może argumenty te okażą się przekonujące dla dyrektora.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Anna, nauczycielka kontraktowa

Pani Anna, nauczycielka matematyki w liceum, złożyła wypowiedzenie 2 czerwca, planując zakończyć stosunek pracy 2 września, po trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia. Zależało jej na tej dacie, ponieważ do 1 września trwał jej proces awansu na nauczyciela mianowanego. Dyrektor szkoły, doceniając dotychczasową współpracę i mając na uwadze korzyści płynące z zakończenia przez nią awansu, zgodził się na rozwiązanie umowy 2 września w drodze porozumienia stron.

 
Pan Marek, nauczyciel kontraktowy

Pan Marek, nauczyciel języka angielskiego w gimnazjum, chciał zakończyć stosunek pracy 2 września, składając wypowiedzenie 2 czerwca. Zgłosił dyrektorowi swoje plany, argumentując, że jego awans na nauczyciela mianowanego kończy się 1 września i chce zamknąć ten etap kariery zawodowej przed odejściem z pracy. Dyrektor, choć z początku niechętny, ostatecznie zgodził się na propozycję pana Marka po przedstawieniu przez niego przekonujących argumentów dotyczących płynności pracy w szkole i jego przyszłych planów zawodowych.

 
Pani Katarzyna, nauczycielka kontraktowa

Pani Katarzyna, nauczycielka biologii w szkole średniej, złożyła wypowiedzenie 2 czerwca, planując zakończyć pracę 2 września. Zwróciła się do dyrektora z prośbą o zgodę na rozwiązanie umowy w drodze porozumienia stron, motywując swoją prośbę faktem zakończenia awansu zawodowego 1 września. Dyrektor, ceniąc jej wkład w życie szkoły i widząc, że jej odejście nie zaburzy harmonogramu zajęć, wyraził zgodę na rozwiązanie umowy z dniem 2 września, co pozwoliło pani Katarzynie zakończyć pracę zgodnie z jej planem.

Podsumowanie

Rozwiązanie umowy z nauczycielem w trakcie roku szkolnego jest możliwe tylko za porozumieniem stron. Kluczowe jest uzyskanie zgody dyrektora, który może uwzględnić argumenty związane z dobrym dotychczasowym współpracą oraz procesem awansu zawodowego nauczyciela. W opisanych przypadkach decyzja dyrektora była pozytywna, co umożliwiło nauczycielom zakończenie pracy zgodnie z ich planami.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w rozwiązaniu umowy z nauczycielem lub napisaniu profesjonalnego pisma? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online – szybkie i skuteczne wsparcie bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »