Podjęcie nowej pracy będąc na wypowiedzeniu

• Autor: Marta Handzlik

Wiele osób zastanawia się, czy w okresie wypowiedzenia można podpisać umowę-zlecenie i czy nie wpłynie to negatywnie na dotychczasowe wynagrodzenie. W niniejszym artykule wyjaśniamy tę kwestię. Jako przykład posłuży nam sprawa pani Magdaleny.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Podjęcie nowej pracy będąc na wypowiedzeniu

 Pani Magdalena pracowała kilka lat w markecie jako kasjerka na umowę o pracę, która miała trwać jeszcze przez 10 miesięcy. Niestety z powodu problemów finansowych właściciel sklepu musi zamknąć firmę. Pani Magdalena dostała 3-miesięczne wypowiedzenie. Będzie pracować jeszcze przez 2 tygodnie, potem pracy już raczej nie będzie, właściciel zapłaci pani Magdalenie za cały okres wypowiedzenia, chociaż nic więcej nie będzie robić. Pani Magdalena dostała propozycję innej pracy i żeby ją podjąć, musi podpisać umowę-zlecenie i podjąć szkolenie. Pani Magdalena nie wie, czy sprawdzi się w nowej firmie, dlatego przydałyby się jej pieniądze, które ma otrzymać od obecnego pracodawcy. W związku z tym pani Magdalena zapytała nas, czy może podjąć pracę na umowę-zlecenie, będąc na wypowiedzeniu i korzystać z wynagrodzenia przez 3 miesiące.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy w okresie wypowiedzenia pracownik może podpisać umowę - zlecenie?

 

Jeśli zadania wykonywane na podstawie nowo podpisanej umowy nie będą kolidować z pracą wykonywaną na podstawie obecnie wypowiedzianej umowy – nie ma przeszkód, aby w okresie wypowiedzenia pani Magdalena podpisała umowę-zlecenie.

Zgodnie z art. 362 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) – „w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia”.

Jeśli pracodawca w okresie wypowiedzenia zwolnił panią Magdalenę z obowiązku świadczenia pracy, to wynagrodzenie za okres wypowiedzenia będzie pani Magdalenie wypłacane niezależnie od tego, czy podejmie inną pracę. Słowem – pani Magdalena może podpisać umowę-zlecenie w czasie, gdy jest na wypowiedzeniu i nie utraci z tego tytułu wynagrodzenia.

Przykłady

 

Ania, grafik komputerowy

Ania otrzymała wypowiedzenie z agencji reklamowej, w której pracowała od 5 lat. W czasie wypowiedzenia, dzięki zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy przez pracodawcę, zdecydowała się podjąć dodatkowe zlecenie – miała zaprojektować logo dla nowego klienta. Mogła więc rozpocząć budowanie swojego portfolio i zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodu, nie tracąc praw do wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

 

Tomek, programista

W czasie trzymiesięcznego wypowiedzenia Tomek otrzymał propozycję pracy od start-upu. Pomimo obowiązującej go umowy o pracę mógł legalnie podjąć współpracę na podstawie umowy-zlecenia, co pozwoliło mu nie tylko na zdobycie cennego doświadczenia w innej branży, ale również na utrzymanie stabilności finansowej dzięki wynagrodzeniu z obu źródeł.

 

Ewa, specjalistka ds. marketingu

Ewa postanowiła wykorzystać okres wypowiedzenia na rozwój osobisty i zawodowy. Zajęła się prowadzeniem kampanii reklamowej dla lokalnej firmy, co umożliwiło jej nie tylko praktyczne zastosowanie dotychczasowych umiejętności, ale również eksplorację nowych narzędzi i strategii marketingowych. Realizacja zlecenia nie kolidowała z jej bieżącymi obowiązkami zawodowymi, co pozwoliło jej na płynne przejście do nowego etapu kariery bez obaw o utratę wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. 

Podsumowanie

 

Podpisanie umowy-zlecenia w okresie wypowiedzenia jest jak najbardziej możliwe i nie powinno negatywnie wpływać na warunki dotychczasowego zatrudnienia, o ile nie koliduje to z obowiązkami wynikającymi z głównej umowy o pracę. Polskie prawo pracy zapewnia pracownikom elastyczność i ochronę, umożliwiając im podjęcie dodatkowego zatrudnienia, co może stanowić wartościowy krok w kierunku ich rozwoju osobistego i zawodowego.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia prawego w kwestii umów-zlecenie podczas okresu wypowiedzenia? Skontaktuj się z naszymi ekspertami i skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych oraz pomocy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów – wszystko online, szybko i wygodnie. Już dziś napisz do nas – opisz nam swój problem w formularzu znajdującym się pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »