Nauczyciele przedmiotowi na dyżurach w przedszkolu, czy to zgodne z prawem?

• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Dzień dobry jestem nauczycielem w szkole podstawowej prowadzonej przez stowarzyszenie. Jestem zatrudniona na umowę o pracę z KP. Nie pracuję w oparciu o Kartę. Pytanie będzie dotyczyło zastępstw. W naszej szkole mamy dwa oddziały przedszkolne. Przedszkole pracuje przez całe wakacje, w godzinach od 7 do 17. Kiedy jest jeden nauczyciel w przedszkolu (drugi ma urlop), to grupy są połączone, a nauczyciele zatrudnieni w szkole tylko ci, którzy posiadają kwalifikacje – przez 2 godziny dziennie (jedna osoba przez 7 dni pracuje w przedszkolu). Skoro w przedszkolu są tylko zajęcia opiekuńcze podczas wakacji, to czy inni nauczyciele zatrudnieni w szkole (przedmiotowcy) mogą również zostać zobowiązani przez dyrektora do pełnienia takich dyżurów? Podkreślam, że chodzi tylko o opiekę przez 2 godziny dziennie. Wiem, że w innych szkołach również nauczyciele przedmiotowcy (matematycy, poloniści itd.) są wyznaczani nawet w trakcie roku szkolnego na doraźne zastępstwa. Natomiast w mojej szkole nie dość, że w czasie roku szkolnego wszyscy nauczyciele z nauczania zintegrowanego chodzą na zastępstwa (dyrektor tłumaczy to kwalifikacjami), to jeszcze podczas wakacji tylko nauczyciele z nauczania mają dyżury zastępstw w grupie przedszkolnej. Czy to zgodne z prawem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Nauczyciele przedmiotowi na dyżurach w przedszkolu, czy to zgodne z prawem?

Organizacja zastępstw w szkole

Kwestię zastępstw ustala dyrektor. Dyrektor jest bowiem odpowiedzialny za prawidłową organizację pracy placówki. W przypadku nieobecności danego pracownika, dyrektor jest odpowiedzialny za to, aby tak ustanowić pracę innych pracowników, aby nieobecność jednego pracownika nie spowodowała negatywnych następstw dla danej organizacji. Realizacja zastępstw za nieobecnych pracowników w przypadku pracy w oparciu o regulacje z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510) odbywa się w ramach polecenia pracodawcy. Zgodnie z art. 100 § 1 Kodeksu pracy „pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę”. Zatem niezastosowanie się do polecenia pracodawcy może spowodować ujemne konsekwencje dla pracownika. W przypadku nauczyciela, podstawą odmowy realizacji zastępstwa mogłoby być jedynie przekroczenie 40-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy, chyba że byłoby to zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych.

Uchylanie się od obowiązku realizacji godzin zastępstw stanowi naruszenie ustalonego porządku pracy, którego skutkiem może być wymierzenie kary porządkowej przez pracodawcę. Karą za naruszenie tych przepisów jest upomnienie i nagana (art. 108 § 1 Kodeksu pracy). Nagminne uchylanie się przez nauczyciela od realizacji poleceń wydawanych przez dyrektora może stanowić również podstawę do rozwiązania stosunku pracy z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

W przypadku opisanym w stanie faktycznym radziłabym przede wszystkim, aby nauczyciele, którzy wykonują te zastępstwa, sprawdzili, czy w swoim zakresie obowiązków mają informacje wprost wskazaną, że są obowiązani do realizacji zastępstw, a jeżeli tak, to których pracowników, czy też tylko znajduje się tam ogólnie wpis o wykonywaniu obowiązków na polecenie pracodawcy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Równe traktowanie pracowników

W przypadku nierównomiernego rozkładania zastępstw wskazałabym również pracodawcy na stosowanie dyskryminacji w zatrudnieniu. Zgodnie z art. 183a Kodeksu pracy „pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy” (§ 1). Dodatkowo Kodeks precyzuje, że „równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn określonych w § 1”.

W Kodeksie znajduje się również wyjaśnienie, co należy rozumieć pod pojęciem dyskryminacji zarówno bezpośredniej, jak i pośredniej. Dyskryminowanie bezpośrednie istnieje wtedy, gdy pracownik z jednej lub z kilku przyczyn określonych w § 1 był, jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy. Natomiast dyskryminowanie pośrednie istnieje wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują lub mogłyby wystąpić niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych wobec wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn określonych w § 1, chyba że postanowienie, kryterium lub działanie jest obiektywnie uzasadnione ze względu na zgodny z prawem cel, który ma być osiągnięty, a środki służące osiągnięciu tego celu są właściwe i konieczne.

Co ważne osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów (art. 183d).

Warto byłoby zwrócić uwagę dyrekcji na wyżej wskazane przepisy, zwłaszcza w przypadku, gdy do pracowników stosuje się przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przedszkolna codzienność

Podczas wakacji w przedszkolu, nauczycielka Anna, odpowiedzialna za prowadzenie zajęć w grupie maluchów, musiała udać się na zaplanowany urlop. Dyrektor, chcąc zapewnić ciągłość opieki nad dziećmi, zdecydował o połączeniu grup przedszkolnych. Nauczycielka Maria, która na co dzień prowadzi zajęcia z języka polskiego w starszych klasach szkoły podstawowej, została poproszona o pełnienie dyżuru w przedszkolu przez dwie godziny dziennie przez cały tydzień. Mimo że Maria nie była zaznajomiona z codziennymi zajęciami przedszkolaków, szybko adaptowała się do nowego środowiska, angażując dzieci w czytanie bajek i zabawy edukacyjne.

 

Niespodziewane zastępstwo

Pewnego dnia w szkole podstawowej, w której pracuje nauczyciel matematyki, pan Jacek, zachorowała nauczycielka prowadząca grupę przedszkolną. Dyrektor, nie mając innej możliwości, poprosił Jacka o zastępstwo na ten dzień. Chociaż Jacek nie miał doświadczenia w pracy z tak małymi dziećmi, zgodził się pomóc. Przygotował kilka prostych zadań matematycznych dostosowanych do wieku dzieci oraz spędził czas na grach i zabawach na świeżym powietrzu. Dzieci były zadowolone, a Jacek zyskał nowe doświadczenie.

 

Planowane wakacyjne dyżury

W wakacje, gdy jeden z nauczycieli przedszkola miał urlop, dyrektor zorganizował dyżury, angażując nauczycieli przedmiotowców z podstawówki. Nauczycielka biologii, pani Katarzyna, przez dwa tygodnie codziennie rano pełniła dyżur w przedszkolu. Mimo że jej codzienne obowiązki związane były z nauczaniem starszych uczniów, doskonale radziła sobie z młodszymi dziećmi. Organizowała ciekawe zajęcia przyrodnicze, zabierając dzieci na krótkie wycieczki po ogrodzie szkolnym i ucząc je o roślinach i owadach. Dzięki jej zaangażowaniu, dzieci miały interesująco spędzony czas, a Katarzyna mogła zastosować swoje umiejętności w nowym kontekście.

Podsumowanie

Organizacja zastępstw w przedszkolach i szkołach podstawowych, zwłaszcza podczas wakacji, może być wyzwaniem, wymagającym elastyczności zarówno od dyrekcji, jak i nauczycieli. Warto jednak pamiętać, że prawidłowe rozdzielenie obowiązków oraz respektowanie zasad równego traktowania pracowników jest kluczowe dla utrzymania harmonii i efektywności w placówce edukacyjnej. Wspólne zaangażowanie wszystkich nauczycieli w zapewnienie opieki dzieciom sprzyja tworzeniu zgranego zespołu i wzbogaca doświadczenia zawodowe pedagogów.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej lub wsparcia przy sporządzaniu pism, skorzystaj z naszych usług porad prawnych online, dostępnych szybko i wygodnie z każdego miejsca. Zapewniamy rzetelne i fachowe doradztwo dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »