• Autor: Marta Handzlik
Mam pytanie dotyczące oświadczenia o rezygnacji ze stanowiska wicedyrektora naszej szkoły. Sprawa wygląda w ten sposób, że początkiem czerwca wicedyrektor złożył rezygnację ze stanowiska. Został jednak ujęty w organizacji nowego roku szkolnego. Czy teraz, informując radę pedagogiczną, musimy podjąć uchwałę, przychylając się do prośby zainteresowanego?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce:
„1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:
a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli – bez wypowiedzenia,
c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 56 ust. 3;
2) w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 8, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.”
Przyczyny odwołania nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w szkole lub placówce publicznej zostały określone w komentowanym przepisie w sposób wyczerpujący. Tym samym wykluczone jest odwołanie dyrektora z zajmowanej funkcji umotywowane w jakikolwiek inny sposób lub dokonane w innym trybie, niż wynikający z przepisu.
Pierwszą możliwością odwołania ze stanowiska jest złożenie przez wicedyrektora szkoły rezygnacji za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Z tak sformułowanej normy wynika, że konstytutywny skutek odwołania z funkcji związany jest ze złożeniem oświadczenia woli przez wicedyrektora szkoły. Decyzja organu posiada zaś charakter deklaratoryjny, a więc jedynie potwierdzający.
W przypadku, gdy odwołanie odbywa się na podstawie złożenia przez nauczyciela rezygnacji nie potrzeba zasięgania opinii rady pedagogicznej i organu prowadzącego.
Pani Barbara, wieloletnia wicedyrektorka szkoły podstawowej, złożyła pisemną rezygnację w czerwcu, powołując się na względy zdrowotne. Pomimo to została uwzględniona w arkuszu organizacyjnym na nowy rok szkolny. We wrześniu poinformowała radę pedagogiczną, że nie podejmie już obowiązków kierowniczych. Dyrektor szkoły nie musiał zasięgać opinii rady ani organu prowadzącego – wystarczające było samo oświadczenie Barbary.
Pan Tomasz, wicedyrektor technikum, postanowił zrezygnować z funkcji ze względu na nową ofertę pracy. Złożył rezygnację z trzymiesięcznym wypowiedzeniem, licząc od maja. Organ prowadzący szkołę odnotował ten fakt, a formalne odwołanie miało miejsce w sierpniu, tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Rada pedagogiczna została jedynie poinformowana o zmianie.
Wicedyrektorka liceum, pani Anna, złożyła rezygnację w marcu, ale zadeklarowała, że będzie pełnić obowiązki do końca sierpnia. Jej decyzja była autonomiczna, a dyrektor – zgodnie z przepisami – przyjął ją bez konieczności podejmowania uchwały czy konsultowania z radą pedagogiczną. W nowym roku szkolnym funkcję objęła inna nauczycielka.
Rezygnacja nauczyciela ze stanowiska kierowniczego, takiego jak funkcja wicedyrektora, odbywa się na podstawie jednoznacznych przepisów prawa. Kluczowe znaczenie ma tu złożenie przez nauczyciela pisemnego oświadczenia woli – to ono wywołuje skutki prawne, a decyzja organu powołującego ma jedynie charakter potwierdzający. Nie ma potrzeby podejmowania uchwały przez radę pedagogiczną ani zasięgania jej opinii. Należy jednak pamiętać, że rezygnacja wiąże się z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, który umożliwia płynne zakończenie pełnienia funkcji i właściwe przygotowanie organizacji pracy szkoły na kolejny rok.
Jeśli masz wątpliwości związane z przepisami prawa oświatowego, planujesz złożyć rezygnację ze stanowiska kierowniczego lub potrzebujesz wsparcia w interpretacji przepisów, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Doświadczeni prawnicy szybko i rzetelnie odpowiedzą na Twoje pytania, pomagając znaleźć najlepsze rozwiązanie zgodne z obowiązującym prawem – bez wychodzenia z domu, w dogodnym dla Ciebie czasie.
1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, Dz.U. 2017 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy