Indywidualne porady prawne
• Autor: Marta Handzlik
Pracownik (główny księgowy) przychodzi do pracy według własnego uznania i twierdzi, że wystarczy, iż pracuje 8 godzin. Ponadto odbiera za godziny przepracowane dodatkowe dni wolne bez uprzedniego zawiadomienia pracodawcy. Czy za takie postępowanie można zwolnić dyscyplinarnie takiego pracownika?
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 128 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Czym innym jest jednak system czasu pracy od rozkładu czasu pracy. Rozkład czasu pracy to określenie bieżących godzin, w których pracownik ma wykonywać swoje obowiązki, a który to rozkład wynika z przepisów wewnątrzzakładowych obowiązujących u pracodawcy. Rozkład czasu pracy wskazuje więc dni i godziny pracy – poprzez wskazanie godzin jej rozpoczęcia i zakończenia.
O rozkładzie czasu pracy decyduje jednostronnie pracodawca i pracownik nie może dowolnie rozkładać dnia swojej pracy, zachowując jedynie 8-godzinny dzień pracy, chyba że wynika to wprost z jego umowy o pracę (bo ma na przykład zadaniowy czas pracy albo indywidualny system czasu pracy).
Jeśli więc główny księgowy zatrudniony jest w podstawowym systemie czasu pracy – musi się dostosować do godzin wynikających z rozkładu czasu pracy ustalonego przez pracodawcę.
Zobacz też: Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać za granicę
Zgodnie z art. 52 K.p. pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie między innymi ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.
Co prawda w doktrynie przyjmuje się, że jednorazowe spóźnienie się do pracy albo opuszczenie jej przed końcem jest podstawą raczej wypowiedzenia niż zwolnienia dyscyplinarnego, jednak w przypadku opisanym w pytaniu pracownik dezorganizuje pracę świadomie i notorycznie, nie przestrzegając rozkładu pracy. Dlatego moim zdaniem istnieje tutaj podstawa do zwolnienia dyscyplinarnego.
Jeśli chodzi o samodzielne odbieranie nadgodzin w postaci dnia wolnego, to z przepisów wynika, że pracodawca dokonuje tego na pisemny wniosek pracownika. Skoro więc pracownik wniosku nie złożył – należy uznać, że opuszcza on pracę bez usprawiedliwienia, a to już zdecydowanie jest podstawą zwolnienia dyscyplinarnego.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy