Kiedy pracownik przychodzi do pracy według własnego uznania

• Autor: Marta Handzlik

Pracownik (główny księgowy) przychodzi do pracy według własnego uznania i twierdzi, że wystarczy, iż pracuje 8 godzin. Ponadto odbiera za godziny przepracowane dodatkowe dni wolne bez uprzedniego zawiadomienia pracodawcy. Czy za takie postępowanie można zwolnić dyscyplinarnie takiego pracownika?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rozkład czasu pracy

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 128 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Czym innym jest jednak system czasu pracy od rozkładu czasu pracy. Rozkład czasu pracy to określenie bieżących godzin, w których pracownik ma wykonywać swoje obowiązki, a który to rozkład wynika z przepisów wewnątrzzakładowych obowiązujących u pracodawcy. Rozkład czasu pracy wskazuje więc dni i godziny pracy – poprzez wskazanie godzin jej rozpoczęcia i zakończenia.

O rozkładzie czasu pracy decyduje jednostronnie pracodawca i pracownik nie może dowolnie rozkładać dnia swojej pracy, zachowując jedynie 8-godzinny dzień pracy, chyba że wynika to wprost z jego umowy o pracę (bo ma na przykład zadaniowy czas pracy albo indywidualny system czasu pracy).

Jeśli więc główny księgowy zatrudniony jest w podstawowym systemie czasu pracy – musi się dostosować do godzin wynikających z rozkładu czasu pracy ustalonego przez pracodawcę.

Zobacz też: Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać za granicę

Podstawa do zwolnienia dyscyplinarnego

Zgodnie z art. 52 K.p. pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie między innymi ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.

Co prawda w doktrynie przyjmuje się, że jednorazowe spóźnienie się do pracy albo opuszczenie jej przed końcem jest podstawą raczej wypowiedzenia niż zwolnienia dyscyplinarnego, jednak w przypadku opisanym w pytaniu pracownik dezorganizuje pracę świadomie i notorycznie, nie przestrzegając rozkładu pracy. Dlatego moim zdaniem istnieje tutaj podstawa do zwolnienia dyscyplinarnego.

Jeśli chodzi o samodzielne odbieranie nadgodzin w postaci dnia wolnego, to z przepisów wynika, że pracodawca dokonuje tego na pisemny wniosek pracownika. Skoro więc pracownik wniosku nie złożył – należy uznać, że opuszcza on pracę bez usprawiedliwienia, a to już zdecydowanie jest podstawą zwolnienia dyscyplinarnego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »