Przeniesienie z pracy biurowej w teren

Pracuje w nadleśnictwie na stanowisku biurowym. Szef chce mnie przenieść do pracy terenowej na 3 miesiące i twierdzi, że to tylko na ten czas, ale wiem, że chce, abym tam została. Nie wyobrażam sobie pracy terenowej, zwłaszcza że mam problemy z kręgosłupem i lekarz stwierdził, że nie mogę dużo chodzić. Wypisał mi zaświadczenie, że przeciwskazaniem dla mnie jest praca związana z wysiłkiem fizycznym. Planowałam również zajść w ciążę. Co mam zrobić, aby mnie tam nie przeniesiono? Co się stanie, jeżeli w ciągu tych 3 miesięcy zajadę w ciążę? Czy będę mogła wtedy wrócić na swoje stanowisko pracy? 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Przeniesienie z pracy biurowej w teren

Powierzenie innej pracy na 3 miesiące

Na wstępie wskazuję, że zgodnie z art. 42 § 4 Kodeksu pracy wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Zatem przeniesienie pracownika do innej pracy – zgodnie z art. 42 § 4 – jest możliwe jedynie w przypadku spełnienia łącznie trzech przesłanek, tj. wystąpienia uzasadnionych potrzeb pracodawcy, zachowania minimum dotychczasowej wysokości wynagrodzenia pracownika, zgodności kwalifikacji pracownika z wymaganymi na proponowanym stanowisku.

Badania lekarskie

Nadto wskazuję, że przy powierzeniu pracownikowi dodatkowo obowiązków kierowniczych konieczne będzie skierowanie go na profilaktyczne badania lekarskie przed dopuszczeniem go do wykonywania tych nowych obowiązków. 

Jeżeli lekarz orzecznik widzi przeciwwskazania do pracy w terenie, pracodawca nie powinien dokonać takiego przeniesienia nawet na ww. okres 3 miesięcy, który nie wymaga zgody pracownika i jest obowiązkiem pracownika, gdyż nie będzie Pani posiadała orzeczenia lekarskiego dopuszczającego Panią do pracy na tym nowym stanowisku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Praca kobiety w ciąży

Zaznaczam także, że bezwzględny obowiązek przeniesienia pracownika do innej pracy (niezależnie od woli pracownika) istnieje w odniesieniu do pracownic w ciąży. Wskazuję, że pracodawca ma obowiązek – zgodnie art. 179 § 1 – powierzenia innej pracy pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią, jeżeli jest zatrudniona przy pracy wzbronionej kobietom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią. Gdy lekarz wyda stosowane zaświadczenie stwierdzające przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania przez taką pracownicę dotychczasowej pracy, a dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca także jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy lub zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Jeżeli przeniesienie pracownicy do innej pracy spowodowałoby obniżenie jej dotychczasowego wynagrodzenia, wówczas pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie do innej pracy, a wynagrodzeniem przysługującym na nowym stanowisku. Pracownica (w ciąży/karmiąca) zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia także w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w wyżej opisanej sytuacji. 

Podsumowując, pracodawca może tylko na okres do 3 miesięcy przenieść pracownika na inne stanowisko bez jego zgody, ale pod warunkiem spełnienia stosownych przesłanek opisanych wyżej wynikających z Kodeksu pracy. Jeżeli lekarz medycyny pracy nie zezwoli Pani na pracę na nowym stanowisku, pracodawca nie może Pani na nie przenieść. Jeżeli w trakcie przeniesienia zaszłaby Pani w ciążę, a praca należałaby do wzbronionych prac kobietom w ciąży, to również pracodawca ma obowiązek przenieść Panią do innej pracy lub też zwolnić z obowiązku świadczenia pracy przy zachowaniu wynagrodzenia (ale tylko jeśli taka praca jest wzbroniona kobietom w ciąży). Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. wskazuje na wykaz prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »