Urlop i skierowanie do sanatorium

• Autor: Marta Handzlik

Dostałem skierowanie do sanatorium z ZUS-u w dniach 20 sierpnia – 12 września. Jednocześnie w planie w planie urlopowym mam przewidziany urlop kończący się tydzień. W firmie jest zasada, żeby urlopy pracowników nie nakładały się na siebie. Rzeczywiście mój urlop nie nakłada się na urlop innego pracownika. Przełożony robi problemy z udzieleniem urlopów, mimo że na czas sanatorium dostanę L4. Czy pracodawca ma prawo do podjęcia decyzji zmuszającej mnie do wyboru: albo urlop, albo sanatorium?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Urlop i skierowanie do sanatorium

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wyboru między urlopem a zwolnieniem lekarskim na czas pobytu w sanatorium?

Pracodawca nie ma możliwości zmusić Pana do tego, żeby Pan wybrał urlop albo zwolnienie lekarskie.

Zgodnie z art. 163 ustawy Kodeks pracy „urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.

Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.

Jeśli Pan ma zaplanowany urlop w danym terminie i nie wnioskuje Pan o jego przesunięcie, to ewentualne późniejsze zwolnienie lekarskie nie powinno wpływać na Pana urlop.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Maria miała zaplanowany urlop od 10 do 17 sierpnia. Pod koniec lipca otrzymała skierowanie do sanatorium z ZUS-u na okres 9–30 sierpnia. Przekazała pracodawcy zwolnienie lekarskie związane z leczeniem uzdrowiskowym. Urlop został automatycznie przesunięty, a pani Maria nie musiała wybierać między leczeniem a wypoczynkiem.

 

Pan Krzysztof zaplanował urlop na koniec sierpnia. W międzyczasie dostał L4 związane z pobytem w sanatorium. Pracodawca próbował go przekonać, by zrezygnował z urlopu. Krzysztof nie zgodził się, powołując się na przepisy Kodeksu pracy. W rezultacie jego urlop został przesunięty na inny termin.

 

Pani Elżbieta, zatrudniona w małej firmie, miała uzgodniony urlop na wrzesień. Dostała skierowanie do sanatorium i poinformowała przełożonego, że przebywać będzie na L4. Pracodawca chciał, by wykorzystała na ten czas urlop. Elżbieta skonsultowała się z PIP, która potwierdziła, że nie musi wybierać – i zgodnie z przepisami przebywała w sanatorium na zwolnieniu lekarskim.

Podsumowanie

Pracodawca nie ma prawa zmuszać pracownika do wyboru między zaplanowanym urlopem a zwolnieniem lekarskim związanym z pobytem w sanatorium. Zwolnienie lekarskie przerywa urlop i nie powoduje jego utraty – może on zostać przesunięty na inny termin. Pracownik powinien poinformować pracodawcę o otrzymanym L4, a ten ma obowiązek uwzględnić to w planowaniu nieobecności. Przepisy chronią prawo pracownika zarówno do leczenia, jak i do wypoczynku.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sporze z pracodawcą lub masz pytania dotyczące urlopu i zwolnienia lekarskiego? Skorzystaj z naszej porady prawnej online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info