Zwolnienie z pracy bez uprzedzenia i wypowiedzenia

• Autor: Marta Handzlik

Mój problem dotyczy prawa pracy. Zostałem zwolniony z pracy bez uprzedzenia, szef ani jego współpracownicy nie odpowiadali na próby kontaktu zarówno telefoniczne, SMS-owe, jak i przez komunikatory internetowe. Dopiero, gdy pojechałem osobiście do biura i zaskoczyłem wszystkich swoją obecnością, dowiedziałem się, że jestem zwolniony z pracy. Jestem kierowcą zawodowym, między wyjazdami zagranicznymi zawsze mam kilka dni wolnego w domu. Tym razem okres wolny od pracy rozciągnął się od miesiąca. Pierwsze 10 dni wolnych od pracy było zaplanowane, gdyż zbliżały się święta oraz auto, którym wykonywałem swoje obowiązki, miało trafić do warsztatu. Jednak później zaczęło się zwodzenie mnie, granie na zwłokę, aż w końcu kontakt urwał się całkowicie. Obawiam się, że mój były pracodawca może nadal robić problemy z wydaniem świadectwa pracy oraz problemem może być, to co zostanie w nim zawarte (ma zostać wysłane do mnie pocztą).
Czy w takiej sytuacji przysługuje mi prawo do rekompensaty za czas, który byłem w dyspozycji u pracodawcy, a jednak okazało się, że jestem zwolniony (brak możliwości zarobku, gdyż czekałem na zlecenie, byłem dyspozycyjny)? Nie dostałem wypowiedzenia pisemnego ani informacji o planowanych działaniach wobec mnie. Nie było nawet próby przedyskutowania sytuacji ze strony pracodawcy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zwolnienie z pracy bez uprzedzenia i wypowiedzenia

Wynagrodzenie za okres pozostawania w gotowości do pracy

W mojej ocenie, jeśli Pan nie został poinformowany o tym, że jest Pan zwolniony (do tego, czy było to słuszne, odniosę się za chwilę), to za okres oczekiwania – bycia w gotowości – jak najbardziej przysługuje Panu wynagrodzenie.

Zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy §pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów„.

Jak Pan widzi – za tak zwany przestój wynagrodzenie przysługuje.

Zwolnienie z pracy – wypowiedzenie na piśmie

Co do samego rozwiązania stosunku pracy, zgodnie z art. 30 Kodeksu pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.

Skoro pracodawca nie wręczył Panu wypowiedzenia, tylko zwolnił Pana z dnia na dzień, bez powiadomienia Pana o tym fakcie, to powinien Pan jak najszybciej złożyć do sadu pracy pozew – niekoniecznie o przywrócenie do pracy, ale choćby o odszkodowanie za okres wypowiedzenia. Proszę nie czekać z tym do otrzymania świadectwa pracy, bo terminy na odwołanie się do sądu pracy są krótkie.

Jak otrzyma Pan świadectwo pracy, to będzie trzeba pomyśleć, czy wnosić o jego sprostowanie, czy tez nie – wszystko zależy od tego, co w nim zostanie wpisane.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »