Czy udział w komisji konkursowej to obowiązek służbowy, co mówi o tym Karta Nauczyciela?

• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Pracuję w szkole publicznej. W kontekście art. 63 Karty Nauczyciela proszę o wyjaśnienie, jak należy rozumieć zapis „podczas pełnienia obowiązków służbowych lub w związku z nimi”. Czy udział w pracach komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły jest spełnianiem obowiązku służbowego lub pozostaje w związku z nim? Do udziału w pracach komisji zostałem wybrany przez radę pedagogiczną w tajnym głosowaniu, na co jest dowód w postaci zapisu w protokole.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy udział w komisji konkursowej to obowiązek służbowy, co mówi o tym Karta Nauczyciela?

Pełnienie obowiązków służbowych przez nauczyciela

W pierwszej kolejności wskazać należy, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na zapytanie stanowi ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karty Nauczyciela. Zgodnie z art. 63 ust. 1 Karty Nauczyciela „nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny”. Nadto „organ prowadzący szkołę i dyrektor szkoły są obowiązani z urzędu występować w obronie nauczyciela, gdy ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone” (ust. 2). Jak wynika ponadto z zacytowanych przepisów, ochrona prawna przyznana nauczycielowi nie ma charakteru abstrakcyjnego i bezwzględnego.

Zapis zawarty w art. 63 ust. 1 jednoznacznie stanowi, że ochrona ta przyznana została nauczycielowi jedynie „podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych” – i to na zasadach określonych w Kodeksie karnym. Zakresu znaczeniowego pojęcia „podczas” nie ogranicza się przy tym do „godzin urzędowania, lecz do istoty samych czynności, do tego czy wchodzą one w zakres działania urzędnika, który w charakterze władzy te czynności wykonuje”, tak więc przyjąć należy co do zasady, że „funkcjonariusz przebywając w instytucji, której jest funkcjonariuszem, pełni tam swoje obowiązki służbowe”. Sformułowanie to nie będzie dotyczyć jednak tego rodzaju sytuacji, w których funkcjonariusz publiczny, przebywając w oficjalnym miejscu i w czasie pracy, nie zajmuje się sprawami służbowymi, lecz prywatnymi. Reasumując, stwierdzić należy, że znamię „podczas” spełnione zostanie jedynie wówczas, gdy objęty ochroną prawną nauczyciel wykonywał będzie czynności wchodzące w zakres ciążących na nim obowiązków służbowych (prowadzenie zajęć lekcyjnych, konsultacje z uczniami, spotkania z rodzicami uczniów, pełnienie funkcji porządkowych na terenie szkoły etc.). We wszystkich tych przypadkach mamy do czynienia z podejmowaniem działań podczas pełnienia obowiązków służbowych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pojęcie „w związku z pełnieniem”

Następnie należy przeanalizować pojęcie „w związku z pełnieniem”. Pojęcie to może być rozumiane w dwojaki sposób. Przede wszystkim jako bezpośrednie powiązanie przestępnego działania sprawcy z konkretną czynnością służbową funkcjonariusza (i to zarówno czynnością uprzednią, współczesną, jak i spodziewaną w przyszłości). Sytuacja taka nastręcza najmniej wątpliwości dowodowych, zaś jej zaistnienie nie rodzi istotniejszych komplikacji w zakresie oceny motywu, jakim kierował się sprawca przestępstwa. Przestępne działanie sprawcy może być jednak związane również z „samym faktem, że dana osoba jest funkcjonariuszem publicznym, że posiada bardziej czy mniej dokładnie znany sprawcy zakres obowiązków służbowych”. Jak wskazują przedstawiciele doktryny, „w praktyce nie należą do wyjątków stany faktyczne, gdy sprawca dopuszcza się agresji wobec danej osoby dlatego właśnie, że jest ona funkcjonariuszem publicznym, że posiada pewien zakres uprawnień i obowiązków należących do jego funkcji. Motywacja taka może powstać pod wpływem pobudek wynikających z przykrych doświadczeń, jakich sprawca doznał w przeszłości do funkcjonariuszy danej kategorii”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Ochrona nauczyciela

Reasumując, stwierdzić należy, że ochrona prawnokarna przewidziana przepisami prawa karnego przysługuje nauczycielowi zarówno w trakcie wykonywania czynności służbowych – w stosunku do uczniów, rodziców uczniów oraz innych osób, jak i poza czasem pracy, o ile przestępne działanie wywodzi swe źródło z pełnionych przez nauczyciela obowiązków służbowych. Innymi słowy, nauczyciel podlega ochronie prawnej zarówno wtedy, gdy podjęte zostaną wobec niego działania przestępne na terenie szkoły i w godzinach pracy, ale również wtedy, gdy działania takie zostaną wobec niego podjęte poza czasem pracy, ale w związku z wykonywanym przez niego zawodem (np. w wyniku urazu osobistego o podłożu szkolnym) . Zaistnienie powyższego związku jest przy tym elementem koniecznym, niezbędnym dla przyjęcia szczególnej ochrony, zarezerwowanej dla funkcjonariusza publicznego.

Biorąc pod uwagę powyższe, udział w pracach w ramach komisji konkursowej również jest wykonywaniem czynności służbowych. Nie wykonuje ich Pan prywatnie, ale w związku z zajmowanym przez Pana stanowiskiem. Gdyby nie był Pan nauczycielem danej szkoły, to nie zostałby Pan powołany do pełnienia tej funkcji.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Udział w komisji maturalnej

Pani Maria jest nauczycielem matematyki w szkole publicznej. Została wyznaczona do pełnienia funkcji przewodniczącej komisji maturalnej. Podczas egzaminów, Maria nadzoruje przebieg egzaminu, odpowiada na pytania uczniów dotyczące procedur i zapewnia przestrzeganie regulaminu. Jej udział w komisji maturalnej jest bezpośrednio związany z jej obowiązkami służbowymi, ponieważ jej rola jako nauczyciela wymaga nadzoru nad procesem oceniania uczniów.

 
Członkostwo w komisji ds. awansu zawodowego

Pan Jan, nauczyciel historii, został wybrany przez radę pedagogiczną do komisji ds. awansu zawodowego nauczycieli. Zadaniem komisji jest ocena dorobku zawodowego nauczycieli ubiegających się o awans. Praca w tej komisji wymaga od Jana analizowania dokumentów, przeprowadzania rozmów i oceniania kwalifikacji swoich kolegów. To działanie jest związane z jego obowiązkami służbowymi, gdyż ma na celu zapewnienie wysokiej jakości kadry pedagogicznej w szkole.

 
Organizacja konkursu na dyrektora szkoły

Pani Katarzyna, nauczycielka biologii, została wybrana do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły. Jej zadania obejmują przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, ocenę kandydatów i przygotowanie rekomendacji dla organu prowadzącego szkołę. Katarzyna wykonuje te obowiązki w ramach swoich funkcji służbowych, gdyż są one bezpośrednio powiązane z zapewnieniem odpowiedniego zarządzania szkołą i dbaniem o jej przyszłość.

Podsumowanie

Udział nauczyciela w pracach komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły jest związany z pełnieniem obowiązków służbowych, wynikających z jego roli w instytucji edukacyjnej. Zgodnie z art. 63 Karty Nauczyciela, nauczyciel podczas takich działań korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Jest to istotne, ponieważ takie zadania są integralną częścią obowiązków nauczyciela, mających na celu zapewnienie sprawnego funkcjonowania szkoły.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej? Skorzystaj z naszych usług online, gdzie szybko i sprawnie przygotujemy dla Ciebie wszelkie pisma oraz udzielimy porad prawnych, dostosowanych do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »