Zmiana wymiaru etatu a zaległy urlop

• Autor: Dorota Kriger

W marcu 2012 r. wróciłam z urlopu macierzyńskiego. Mój wymiar czasu pracy został obniżony z 3/4 na 1/2. Wykorzystałam 16 z 26 dni urlopu. Od stycznia znowu mam 3/4 etatu. Zaległy urlop z 2012 r. przekształcono mi z 10 na 6 dni. Czy takie przekształcenie jest prawidłowe? Czemu tracę 4 dni urlopu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wymiar Pani urlopu w ubiegłym roku nie powinien być liczony w dniach, tylko powinien być przeliczony proporcjonalnie w związku z faktem, iż wymiar urlopu za miesiące styczeń i luty 2012 r. należało ustalić dla wymiaru 3/4 etatu, a za miesiące od marca do końca 2012 r. dla wymiaru 1/2 etatu. Ustalając wymiar urlopu, należało też pamiętać, iż zgodnie z Kodeksem pracy jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Wymiar urlopu za dwa pierwsze miesiące wynosił:
Przy 3/4 etatu: 3/4 x 26 dni = 19,5 (po zaokrągleniu 20 dni)
2/12 x 20 dni = 3,33 (po zaokrągleniu 4 dni)

Wymiar urlopu za pozostałe miesiące wynosił:
Przy 1/2 etatu: 1/2 x 26 dni = 13 dni
10/12 x 13 dni = 10,83 (po zaokrągleniu 11 dni)

Łącznie w 2012 r.: 4 + 11 = 15 dni po 8 h, czyli 120 h.

W efekcie ilość dni, składających się na powyższe 120 h, uzależniona była od ilości godzin Pani pracy dziennie w ubiegłym roku.

Jeśli z ubiegłego roku pozostało Pani 40 h, oznacza to, że wykorzystała Pani 80 h. Urlop niewykorzystany w liczbie 40 h w 2013 r. stał się urlopem zaległym i powinien być wykorzystany w takiej samej liczbie godzin w roku obecnym do końca września. Nie ma znaczenia to, że obecnie wymiar Pani etatu jest wyższy – do tych 40 godzin nabyła Pani prawo w roku ubiegłym podczas świadczenia pracy w niższym wymiarze etatu.

Ponieważ urlopu należy udzielać w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, kiedy będzie Pani wykorzystywać urlop zaległy, pracodawca za każdy dzień odpisze z tych 40 godzin tyle godzin, ile danego dnia miała Pani przepracować.

Jeśli np. obecnie pracuje Pani po 6 godzin dziennie, to pracodawca udzieli urlopu zaległego na 6 dni i 4 godziny.

Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

Nowy urlop (za 2013 r.) powinien być już ustalony w aktualnym wymiarze czasu pracy i będzie wynosić 20 dni, czyli 160 h.

Podstawa prawna: art. 154 § 1 i § 2, art. 1542 § 1, § 2 i § 4, art. 168 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »