Godziny nadliczbowe w systemie równoważnym i 3/4 etatu

• Autor: Adam Dąbrowski

Potrzebuję zawrzeć w umowie o pracę ilość godzin nadliczbowych dla pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu w systemie równoważnym. Pracownicy pracują np. środa, czwartek w godz. od 8–14, w piątek 20–4 rano, sobota 20–6 rano. Do tego dochodzi też praca nocna w dni świąteczne. Oczywiście za dni świąteczne mają udzielony dzień wolny. Jakimi zasadami musze się kierować?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Godziny nadliczbowe w systemie równoważnym i 3/4 etatu

Praca w godzinach nadliczbowych osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu

Pracę w godzinach nadliczbowych osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy reguluje art.151 § 5 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.). Zgodnie z nim strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalna liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar, których przekroczenie uprawnia go, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art.1511 § 1K.p..

Art. 151 § 5 K.p. nakłada na pracodawcę obowiązek określenia w umowie limitu godzin pracy, po których przekroczeniu pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy będzie uprawniony – oprócz normalnego wynagrodzenia – do dodatku jak za nadgodziny. Jednie ustalenie kwestii ilościowych pozostawiono do uznania stronom stosunku pracy. A zatem z literalnej wykładni art. 151 § 5 K.p. wynika, że przepis ten nie kwalifikuje określonej w nim pracy jako pracy w godzinach nadliczbowych, lecz ustala warunki zapłaty i wysokość dodatkowego wynagrodzenia za pracę ponad ustalony w umowie wymiar czasu Wniosek, że praca, o której mówi art. 151 § 5 K.p., nie jest pracą w godzinach nadliczbowych, znajduje także potwierdzenie w określeniu pracy w godzinach nadliczbowych zawartym w art. 151 § 1 K.p., które dotyczy pracy w pełnym wymiarze czasu pracy (por. wyrok SN z 9 lipca 2008 r., sygn. akt I PK 315/07, OSNP 2009/23/24/310).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy zaczynają się godziny nadliczbowe?

Dla każdego więc pracownika, zarówno pełnoetatowego, jak i niepełnoetatowca, godziny nadliczbowe zaczynają się dopiero po przekroczeniu dobowej lub średniotygodniowej (co do zasady odpowiednio 8 i 40 godzin) normy czasu pracy lub po przekroczeniu przedłużonego wymiaru czasu pracy, (np. 12, 16 czy 24 godzin w systemie równoważnym).

 

Należy pamiętać, że liczba godzin pracy przekraczający niepełny wymiar czasu pracy ustalona w umowie o pracę nie może odpowiadać liczbie godzin, których przekroczenie powoduje powstanie pracy w godzinach nadliczbowych – w takim bowiem przypadku dodatek przysługuje na podstawie ustawy i regulacja art. 151 § 5 K.p. byłaby tu zbędna. A zatem pracodawca nie może ustalić liczby godzin uprawniających do dodatku, o którym mowa w art.151 § 1 K.p. na poziomie oznaczającym pracę nadliczbową. Innymi słowy ustalenie to nie może być oparte na poziomie powyżej normy czasu pracy.

Pracodawca i pracownik, ustalając powyższy limit, mogą odnieść się zarówno do dobowej, jak i tygodniowej nomy czasu pracy, w odniesieniu do etatu czy czasu pracy w okresie rozliczeniowym. W związku z tym są możliwe dwa rozwiązania techniczne. Strony stosunku pracy mogą ustalić, że liczba godzin pracy pond określony umową dobowy wymiar czasu pracy, której przekroczenie uprawnia pracownika do dodatku do normalnego wynagrodzenia wynosi np. 6 godzin. Natomiast w przypadku, gdy strony stosunku pracy posłużą się limitem tygodniowym, sprecyzowanie, za ile godzin pracy pracownikowi przysługuje dodatek do normalnego wynagrodzenia, będzie możliwe dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Nie można, więc zapisać: „pracownik zatrudniony na 1/2 etatu otrzyma dodatek jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 8 godzin na dobę” lub „pracownik zatrudniony na 1/2 etatu otrzyma dodatek jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż przeciętnie 40 godzin w tygodniu w obowiązującym go okresie rozliczeniowym”. W takim bowiem przypadku pracownikowi przysługuje dodatek z tytułu pracy nadliczbowej, a limit taki ma służyć określeniu godzin ponadwymiarowych, które nie są jeszcze godzinami nadliczbowymi, lecz mimo to przysługuje za nie dodatek jak za godziny nadliczbowe.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Praca w godzinach nadliczbowych w systemie równoważnym

W systemie równoważnym praca w godzinach nadliczbowych powstaje wtedy, gdy pracownik pracuje ponad planowaną liczbę godzin, czyli po przekroczeniu przeciętnej 40-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Norma ta ma charakter normy podstawowej dla pracowników objętych tym systemem.

Praca w godzinach nadliczbowych powstanie także w razie przekroczenia maksymalnej równoważnej normy dobowej, tj. 12 godzin, oraz w przypadku wykonywania pracy powyżej 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy wynikającego z obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy, niższego jednocześnie od maksymalnej równoważnej normy dobowej, np. 10 lub 11 godzin.

W przypadku Pana pracownika pracą w godzinach nadliczbowych będzie więc praca:

  1. powyżej przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy, gdy według harmonogramu
  2. czasu pracy pracownik w danym dniu miał pracować powyżej 8 godzin,
  3. powyżej 8 godzin, gdy pracownik w danym dniu według grafiku powinien pracować 8 lub mniej godzin,
  4. w przypadku świadczenia pracy w dniu wolnym dla pracownika.

Jeżeli zatem np. Pana pracownik zgodnie z grafikiem będzie miał pracować przez 6 godzin, to praca od 7. do 8. godziny w tej dobie nie będzie jeszcze godzina nadliczbową, a jedynie ponadwymiarową. Praca w godzinach nadliczbowych zacznie się dopiero w 9. godzinie pracy. W sytuacji, gdy ten sam pracownik świadczył pracę w stałym rozkładzie po 12 godzin na dobę i z polecenia pracodawcy miał się stawić do pracy w dniu wolnym harmonogramowo od pracy, za pracę nadliczbową również należy w tym wypadku uznać tę wykonywaną od 9. godziny. A zatem według tego najbardziej dziś rozpowszechnionego poglądu praca w godzinach nadliczbowych jest wykonywana pond „przedłużony dobowy wymiar czasu pracy”, ukształtowany ponad 8 godzin. Czyli dopiero przekroczenie normy czasu pracy kreuje godziny nadliczbowe.

Nieustalenie limitu godzin nadliczbowych, po których przekroczeniu których pracownik jest uprawniony do dodatku, sprawia, że pracownika obowiązywać będą zasady rozliczania dodatku, przewidziane przy pełnym etacie, tak więc dodatek otrzyma on dopiero po przepracowaniu 8 godzin dziennie (tak również Sąd Najwyższy w wyroku z 09 lipca 2008, sygn. akt I PK 315/07). Brak takiego postanowienia nie powoduje wprawdzie nieważności umowy, ale może być uznany za wykroczenie w świetle przepisów K.p. o czasie pracy i podlegać grzywnie w wysokości od 1 do 30 tys. zł.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Ewa – nocna zmiana w święto
Ewa pracuje na 3/4 etatu w sklepie całodobowym, w systemie równoważnym. Jej grafik przewidywał wolne w święto 1 maja, jednak z powodu nagłej absencji koleżanki została poproszona o przyjście do pracy na nocną zmianę z 1 na 2 maja. Przepracowała wtedy 10 godzin. Choć był to jej dzień wolny, pracodawca nie tylko przyznał jej inny dzień wolny w tygodniu, ale również wypłacił dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych – od 9. godziny pracy.

 

Tomek – przedłużony dzień pracy
Tomek, zatrudniony na 3/4 etatu jako ochroniarz, zgodnie z grafikiem miał pełnić dyżur w piątek od 20:00 do 4:00 rano. Pracodawca poprosił go o przedłużenie zmiany o 2 godziny, do 6:00. Oznaczało to 10 godzin pracy ciągiem. Ponieważ jego rozkład przewidywał 8 godzin, a system równoważny pozwalał na pracę do 12 godzin dziennie, dopiero 9. i 10. godzina stanowiły pracę nadliczbową i zostały odpowiednio rozliczone z dodatkiem.

 

Magda – praca ponad harmonogram
Magda zatrudniona na 3/4 etatu w hotelu miała zgodnie z grafikiem pracować w środę i czwartek po 6 godzin. W czwartek została poproszona o pozostanie dwie godziny dłużej z powodu awarii systemu rezerwacji. Łącznie przepracowała tego dnia 8 godzin. Ponieważ w umowie zapisano, że dodatek przysługuje jej po przekroczeniu 6 godzin dziennie, za 7. i 8. godzinę otrzymała dodatkowe wynagrodzenie, mimo że nie przekroczyła normy kodeksowej.

Podsumowanie

Ustalanie i rozliczanie godzin nadliczbowych dla pracowników zatrudnionych na 3/4 etatu w systemie równoważnym wymaga precyzyjnego zapisu w umowie o pracę. Kluczowe jest wskazanie granicy godzin, po której przekroczeniu przysługuje dodatek do wynagrodzenia – inny niż ten wynikający z kodeksowych nadgodzin. Taki zapis chroni zarówno interesy pracownika, jak i pracodawcy, zapewniając jasność w rozliczeniach i unikając potencjalnych sporów. W praktyce oznacza to, że nawet praca poniżej ustawowej normy 8 godzin na dobę może być dodatkowo wynagradzana, jeśli przekracza ustalony w umowie indywidualny limit godzin.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w ustaleniu zasad czasu pracy lub sporządzeniu umowy zgodnej z przepisami? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy pomogą Ci rozwiać wątpliwości, przygotują niezbędne dokumenty i wskażą najlepsze rozwiązania zgodne z aktualnym stanem prawnym. Wystarczy opisać swoją sprawę, a my zajmiemy się resztą.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 lipca 2008 r., sygn. akt I PK 315/07

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info