Praca w dwóch różnych miejscach

• Autor: Dorota Kriger

Czy mogę podjąć zatrudnienie na 1/2 etatu w sklepie i na 1/4 etatu w szkole – jako nauczycielka? Czy jest prawnie możliwe, by być zatrudnionym w dwóch różnych miejscach pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Praca w dwóch różnych miejscach

Podjęcie pracy zarobkowej w kilku miejscach pracy na różnych stanowiskach i w różnych wymiarach czasu

Prawo nie zabrania podejmowania zatrudnienia w kilku miejscach pracy, na różnych stanowiskach i w różnych wymiarach czasu. To zależy tylko od woli oraz predyspozycji psychicznych i fizycznych danego człowieka.

Zastanawiając się nad przyjęciem kolejnego zatrudnienia, należy jednak rozważyć niedogodności, które mogą się pojawić, np. nieplanowane nadgodziny – gdy zajdzie taka potrzeba u jednego z pracodawców, albo konieczność lepszej organizacji czasu, aby w obu pracach być efektywnym, wreszcie dopasowanie godzin pracy w obu firmach i in.

Jednocześnie praca dla dwóch pracodawców to nie tylko szansa na dwie pensje, czy zdobycie większego doświadczenia zawodowego. To także uprawnienia do korzystania z podwójnych przywilejów. Dotyczy to m.in. urlopu wypoczynkowego – dla każdej z umów o pracę wymiar urlopu wypoczynkowego liczy się bowiem odrębnie. Podobnie jest ze świadczeniami w przypadku choroby czy macierzyństwa – zasiłek przysługuje w obu miejscach pracy. Pamiętajmy jednak, że nie można jednocześnie być na zwolnieniu lekarskim w jednym miejscu i świadczyć pracę w drugim.

Podejmując dodatkowe zatrudnienie trzeba też zapoznać się z przepisem Kodeksu pracy, mówiącym o zakazie konkurencji – art. 1011-1014. To jedyny przepis, który może ograniczyć szanse na podjęcie dodatkowego zatrudnienia.

Jeśli pracownikowi uda się tak zorganizować czas, aby oba zatrudnienia nie kolidowały ze sobą i jednocześnie nie zostanie naruszony art. 101 K.p. – innych przeszkód nie ma.

W Pani przypadku nie ma przeciwwskazań, aby świadczyła Pani pracę, tak jak to zaplanowała: czyli na 1/2 etatu w sklepie i na 1/4 etatu w szkole jako nauczycielka.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »