Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w dwóch różnych miejscach

Dorota Kriger • Opublikowane: 2008-09-05

Czy mogę podjąć zatrudnienie na 1/2 etatu w sklepie i na 1/4 etatu w szkole – jako nauczycielka? Czy jest prawnie możliwe, by być zatrudnionym w dwóch różnych miejscach pracy?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawo nie zabrania podejmowania zatrudnienia w kilku miejscach pracy, na różnych stanowiskach i w różnych wymiarach czasu. To zależy tylko od woli oraz predyspozycji psychicznych i fizycznych danego człowieka.

Zastanawiając się nad przyjęciem kolejnego zatrudnienia, należy jednak rozważyć niedogodności, które mogą się pojawić, np. nieplanowane nadgodziny – gdy zajdzie taka potrzeba u jednego z pracodawców, albo konieczność lepszej organizacji czasu, aby w obu pracach być efektywnym, wreszcie dopasowanie godzin pracy w obu firmach i in.

Jednocześnie praca dla dwóch pracodawców to nie tylko szansa na dwie pensje, czy zdobycie większego doświadczenia zawodowego. To także uprawnienia do korzystania z podwójnych przywilejów. Dotyczy to m.in. urlopu wypoczynkowego – dla każdej z umów o pracę wymiar urlopu wypoczynkowego liczy się bowiem odrębnie. Podobnie jest ze świadczeniami w przypadku choroby czy macierzyństwa – zasiłek przysługuje w obu miejscach pracy. Pamiętajmy jednak, że nie można jednocześnie być na zwolnieniu lekarskim w jednym miejscu i świadczyć pracę w drugim.

Podejmując dodatkowe zatrudnienie trzeba też zapoznać się z przepisem Kodeksu pracy, mówiącym o zakazie konkurencji – art. 1011-1014. To jedyny przepis, który może ograniczyć szanse na podjęcie dodatkowego zatrudnienia.

Jeśli pracownikowi uda się tak zorganizować czas, aby oba zatrudnienia nie kolidowały ze sobą i jednocześnie nie zostanie naruszony art. 101 K.p. – innych przeszkód nie ma.

W Pani przypadku nie ma przeciwwskazań, aby świadczyła Pani pracę, tak jak to zaplanowała: czyli na 1/2 etatu w sklepie i na 1/4 etatu w szkole jako nauczycielka.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Podróż służbowa i wyjazd w niedzielę

Zostałem oddelegowany do pracy w Gdańsku. Moje stałe miejsce zamieszkania to Bełchatów. Mój czas pracy trwa od 7 do 15. Czy pracodawca może mnie zmusić do...

 

Kto – pracownik czy pracodawca – wybiera dzień wolny za pracę w sobotę?

Czy pracodawca ma prawo ingerować w to, kiedy jaki dzień wybiorę jako dzień wolny za dodatkową pracę w sobotę? Pracodawca mówi np.: „W poniedziałek nie,...

 

Ograniczenie godzin pracy

Jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym przez mianowanie. Obecnie pracuję na cały etat, tj. w szkole macierzystej mam 11/18 etatu i w drugiej szkole 7/18....

 

System czasu pracy palacza

Zatrudniam dwóch pracowników na umowę o pracę, którzy pracują w systemie równoważnego czasu pracy z przedłużonym dobowym wymiarem do 12 godzin (obsługują...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »