Czy premia uznaniowa może stanowić stały składnik wynagrodzenia?

• Autor: Dorota Kriger

Kilka lat temu otrzymałem aneks do umowy o pracę zmieniający mi wynagrodzenie zasadnicze na proporcje: 80% wynagrodzenia zasadniczego oraz 20% premii uznaniowej: 2000 zł wynagrodzenia zasadniczego i 400 zł premii uznaniowej. Za wykonywaną pracę otrzymywałem dotychczas zawsze 2400 zł miesięcznie, ani mniej, ani więcej. Czy w takim przypadku te 400 zł można traktować jako stały składnik wynagrodzenia mimo zapisu w aneksie, że jest to premia uznaniowa? W tym miesiącu pracodawca nie wypłacił mi premii.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy premia uznaniowa może stanowić stały składnik wynagrodzenia?

Czy premia uznaniowa jest stałym składnikiem wynagrodzenia?

Premia uznaniowa, która mimo tego, że w praktyce jest wypłacana regularnie, nie jest stałym składnikiem wynagrodzenia ze względu na jej uznaniowy charakter. Szczególnie premia taka nie będzie traktowana jako stały składnik, jeśli umowa o pracę lub regulamin wynagradzania lub inne przepisy wewnątrzzakładowe nie przewidują konkretnych przesłanek nabycia prawa do tej premii lub przesłanek prowadzących do jej pozbawienia albo obniżenia.

Prawo do premii uznaniowej i jej wysokość 

Prawo do premii uznaniowej oraz jej wysokość zależą bowiem nie od przepisów prawnych w zakładzie pracy, lecz od swobodnego uznania pracodawcy. Premia taka nie posiada też charakteru roszczeniowego, gdyż w istocie jest nagrodą – zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 20 lipca 2000 r. (sygn. akt I PKN 17/00, OSNP 2002/3/77), w którym SN wyjaśnił, że premia uznaniowa ma charakter nagrody i nie jest obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia, wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego.

Nie ma znaczenia fakt, że pracownik od pewnego czasu taką premię otrzymywał regularnie i na dodatek w stałej wysokości. Każdorazowo co miesiąc to pracodawca decyduje, czy premię przyzna, czy nie, oraz jakiej będzie ona wysokości.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »