Polecenia służbowe podczas L4

• Autor: Marta Handzlik

Od dwóch tygodni przebywam na zwolnieniu lekarskim, które potrwa jeszcze jakiś czas. Pracodawca wezwał mnie do zwrotu telefonu służbowego (SMS-em). Poinformował mnie, że zna plotki o moich planach zmiany pracy – co nie jest prawdą. Zaprzeczyłam tym plotkom. Czy muszę oddać ten telefon? Czy polecenia służbowe podczas L4 są wiążące?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Polecenia służbowe podczas L4

Obowiązek zwrotu mienia na żądanie pracodawcy

Pracodawca ma prawo żądać od pracownika zwrotu powierzonego mu mienia niezależnie od tego, czy dochodzi do zakończenia stosunku pracy, czy stosunek ten nadal trwa. Pracownik jedynie dysponuje tym mieniem, ale nie staje się jego właścicielem i dlatego, gdy pracodawca żąda jego zwrotu pracownik nie może odmówić uzasadniając to tym, ze nie rozwiązuje przecież stosunku pracy.

Obowiązek zwrotu mienia na żądanie pracodawcy wynika z art. 124 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Pracownikowi powierza się mienie z obowiązkiem zwrotu. Ten obowiązek powstaje w okolicznościach określonych przez pracodawcę.

W sytuacji gdy pracodawca żąda zwrotu mienia od pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, zalecane jest, aby poinformował on o tym żądaniu pracownika odpowiednio wcześnie. Jednocześnie pracodawca powinien wskazać, w jakim miejscu i terminie pracownik ma mienie zwrócić.

Forma pisemna wezwania pracownika do zwrotu powierzonego mienia nie jest wymagana, choć ze względów dowodowych warto, aby wezwanie dokonane zostało na piśmie. Jednak wystarczy wezwanie ustne, dokonane e-mailem albo telefoniczne.

Jeżeli pracownik nie zwróci w określonym czasie mienia, wówczas pracodawca będzie miał możliwość skorzystania z innych środków dyscyplinujących, takich jak powództwo o wydanie rzeczy czy też zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przywłaszczenia mienia przez pracownika.

Podsumowując – skoro pracodawca życzy sobie, aby zwróciła Pani telefon służbowy, przebywając na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, ma Pani obowiązek jego zwrotu, nawet jeśli Pani się z tym żądaniem nie zgadza.

Zobacz też: Pracownik nie chce oddać kluczy

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »