Minimalny dzienny wymiar czasu pracy

• Autor: Marta Handzlik

Mam pół etatu w domu dziecka. Oznacza to 20 godzin tygodniowo według okresu rozliczeniowego. Jaki minimalny dzienny wymiar czasu pracy mi przysługuje? Mój pracodawca często narzuca mi w harmonogramie 2 godziny pracy dziennie. Taka sytuacja generuje mi duże koszty dojazdu do pracy. Czy muszę się zgadzać na tylko 2 godziny dziennie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Minimalny dzienny wymiar czasu pracy

Minimalny dzienny wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego na pół etatu

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że pracownicy zatrudnieni jedynie na część etatu są traktowani jak pozostali

pracownicy – ich czas pracy nie powinien przekraczać określonych przepisami norm, ale rozkład czasu pracy takich pracowników może przewidywać nierównomierne rozłożenie godzin pracy w poszczególnych dniach.

Rozkład czasu pracy to nic innego, jak rozłożenie czasu pracy pracownika na poszczególne dni okresu rozliczeniowego, ze wskazaniem godzin rozpoczynania i kończenia pracy.

Zgodnie z art. 129 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony (w formie pisemnej lub elektronicznej) na czas krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca jest obowiązany przekazać pracownikowi ten rozkład co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został on sporządzony.

Podsumowując – jeśli jest Pan niepełnoetatowcem, to pracodawca może, zgodnie z prawem, wyznaczać Panu czas pracy w danym dniu wynoszący 2 godziny i nie może Pan odmówić pracy w tym właśnie czasie. Może Pan oczywiście wystąpić do pracodawcy z prośbą o zmianę godzin pracy, ale pracodawca nie musi tej prośby uwzględnić.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »