Indywidualne porady prawne
Autor: Marta Handzlik
Mam pół etatu w domu dziecka. Oznacza to 20 godzin tygodniowo według okresu rozliczeniowego. Jaki minimalny dzienny wymiar czasu pracy mi przysługuje? Mój pracodawca często narzuca mi w harmonogramie 2 godziny pracy dziennie. Taka sytuacja generuje mi duże koszty dojazdu do pracy. Czy muszę się zgadzać na tylko 2 godziny dziennie?
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że pracownicy zatrudnieni jedynie na część etatu są traktowani jak pozostali
pracownicy – ich czas pracy nie powinien przekraczać określonych przepisami norm, ale rozkład czasu pracy takich pracowników może przewidywać nierównomierne rozłożenie godzin pracy w poszczególnych dniach.
Rozkład czasu pracy to nic innego, jak rozłożenie czasu pracy pracownika na poszczególne dni okresu rozliczeniowego, ze wskazaniem godzin rozpoczynania i kończenia pracy.
Zgodnie z art. 129 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony (w formie pisemnej lub elektronicznej) na czas krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca jest obowiązany przekazać pracownikowi ten rozkład co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został on sporządzony.
Podsumowując – jeśli jest Pan niepełnoetatowcem, to pracodawca może, zgodnie z prawem, wyznaczać Panu czas pracy w danym dniu wynoszący 2 godziny i nie może Pan odmówić pracy w tym właśnie czasie. Może Pan oczywiście wystąpić do pracodawcy z prośbą o zmianę godzin pracy, ale pracodawca nie musi tej prośby uwzględnić.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne