Indywidualne porady prawne
Autor: Dorota Kriger
Czy pracodawca, który chce mnie zatrudnić na umowę na okres próby, może wymagać ode mnie podpisania oświadczenia, że w chwili rozwiązania umowy o pracę będę musiał zapłacić za niezamortyzowaną część odzieży ochronnej? Nadmieniam, że niepodpisanie takiego oświadczenia grozi nieprzyjęciem do pracy.
Obowiązki pracodawcy w zakresie dostarczenia środków ochrony indywidualnej, odzieży roboczej i obuwia roboczego reguluje Kodeks pracy.
Zgodnie z art. 2377 § 1 K.p. pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki odzież i obuwie robocze. Obowiązek taki dotyczy pracowników wykonujących prace, przy których:
Pracodawca ma prawo zobowiązać zatrudnianego pracownika do rozliczenia się z otrzymanej odzieży roboczej w przypadku rozwiązania umowy o pracę przed końcem przewidywanego okresu użytkowania tej odzieży. Oświadczenie takie podpisuje się w dniu zatrudnienia, przy potwierdzeniu odbioru odzieży roboczej przez pracownika.
Zobacz też: Zatajenie ciąży przy zatrudnieniu
Pracodawca ma prawo także domagać się zwrotu wartości nierozliczonej odzieży, jeśli odzież nie zostanie oddana. W tym przypadku pracodawca nie ma prawa domagać się zwrotu równowartości pieniężnej nowej odzieży roboczej, a jedynie zwrotu kwoty równej „niezamortyzowanej” części wartości wydanej odzieży i obuwia. Kwota musi uwzględniać zużycie odzieży nawet wtedy, kiedy była ona używana przez krótki czas.
W przypadku rozwiązania umowy o pracę sposób rozliczania się pracowników z odzieży i obuwia roboczego powinien być określony w regulaminie pracy lub w innym dokumencie regulującym zasady gospodarowania odzieżą i obuwiem roboczym oraz środkami ochrony indywidualnej. W dokumencie tym powinny być też określone przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego. Na podstawie wartości wydanej odzieży i okresów jej użytkowania ustala się kwotę należną pracodawcy, jeśli pracownik nie rozliczy się z pobranych odzieży i obuwia.
Powyższe oznacza, że pracodawca może domagać się podpisania oświadczenia o konieczności rozliczenia się z pobranej odzieży roboczej, tzn. jej zwrotu (wtedy pracownik nie ponosi innych kosztów) lub zwrotu „niezamortyzowanej” części wartości odzieży i obuwia, jeśli nie zwraca odzieży (która stanowi własność pracodawcy).
Przeczytaj też: Ewidencja odzieży roboczej
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy