Niedostarczenie świadectwa pracy przez pracodawcę

• Autor: Dorota Kriger

Mąż rozwiązał umowę i wyjechał za granicę. Były pracodawca miał mu wysłać listem świadectwo pracy, a do dziś tego nie zrobił, choć minęły 3 tygodnie. Za tydzień ja także wyjeżdżam. Szef męża nie reaguje na przypomnienia mailowe. Co robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wystawienie świadectwa pracy po rozwiązaniu umowa o pracę

Pracodawca powinien był wystawić świadectwo pracy w dniu rozwiązania umowy o pracę i przekazać je bezpośrednio pracownikowi albo osobie upoważnionej przez pracownika na piśmie lub, jeżeli wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym dniu nie było możliwe, to pracodawca, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu, miał obowiązek przesłać świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem poczty albo doręczyć je w inny sposób. Wynika tak z art. 97 Kodeksu pracy oraz treści rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (j.t. Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 282 z późn. zm.).

Pracodawca, który nie wywiąże się z powyższego obowiązku, naraża się na różnego rodzaju konsekwencje. Jedną z nich jest prawo żądania odszkodowania, przysługujące pracownikowi. Pracownik ma bowiem prawo, zgodnie z art. 99 § 1 Kodeksu pracy, wystąpić na drogę sądową z roszczeniem przeciwko pracodawcy o naprawienie szkody powstałej wskutek niewydania świadectwa pracy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy

W takim przypadku pracownikowi może przysługiwać odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni (art. 99 § 2). Jednocześnie, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 października 2004 r. (sygn. akt II PK 36/04), „pracownik może na podstawie art. 471 k.c. w związku z art. 300 k.p. dochodzić od pracodawcy naprawienia szkody wyrządzonej niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy (art. 99 § 1 i 2 k.p.) innej niż utrata zarobków w związku z pozostawaniem bez pracy”.

Pracodawca, który wbrew obowiązkowi nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy, zgodnie z art. 282 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy, naraża się także na karę grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł, gdyż dopuszcza się wykroczenia przeciwko prawom pracownika poprzez naruszenie treści art. 97 Kodeksu pracy.

W zaistniałej sytuacji zalecam wysłanie do pracodawcy pisemnego (nie mailowego) wezwania do wydania świadectwa pracy z wyszczególnieniem powyższych przepisów prawa pracy, oraz kopii tego pisma, skierowanego do wiadomości Państwowej Inspekcji Pracy z prośbą i podjęcie interwencji. Jeśli i to pismo nie poskutkuje, to należy sprawę skierować do sądu pracy, który może zastosować skuteczniejsze środki w celu wyegzekwowania prawa przysługującego Pani mężowi.

Przykłady

Marta i niespodziewana odmowa zatrudnienia

Marta miała już wstępnie dogadaną nową pracę w firmie logistycznej. Wymagano od niej świadectwa pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Problem w tym, że mimo upływu dwóch tygodni od zakończenia umowy, pracodawca wciąż nie przysłał dokumentu. Marta dzwoniła, pisała maile – bezskutecznie. Ostatecznie nowy pracodawca uznał, że nie może dłużej czekać i zatrudnił inną osobę.

 

Adam i problemy z zasiłkiem

Adam, po rozwiązaniu umowy, zgłosił się do urzędu pracy z zamiarem rejestracji jako bezrobotny. Urzędnik poprosił o świadectwo pracy – bez tego nie mógł zarejestrować go jako osoby uprawnionej do zasiłku. Adam, mimo że minęło już 10 dni od ustania stosunku pracy, nadal nie otrzymał dokumentu. Spóźniona wysyłka przez pracodawcę sprawiła, że Adam stracił prawo do zasiłku na pierwsze tygodnie po rejestracji.

 

Ewelina i utracona szansa na kredyt

Ewelina ubiegała się o kredyt hipoteczny. Bank zażądał zaświadczeń o dochodach i ostatniego świadectwa pracy. Niestety jej poprzedni pracodawca ignorował zarówno telefony, jak i maile. Mimo że Ewelina zakończyła współpracę prawie miesiąc wcześniej, dokumentu nadal nie było. Bank zawiesił wniosek kredytowy, a mieszkanie, które Ewelina miała na oku, zostało sprzedane innemu kupcowi.

Podsumowanie

Niewydanie świadectwa pracy przez pracodawcę w terminie to poważne naruszenie prawa, które może mieć realne i dotkliwe konsekwencje dla pracownika – od utraty nowej pracy, przez opóźnienia w uzyskaniu zasiłku, po stracone szanse życiowe, jak choćby kredyt. Choć obowiązek ten wynika wprost z przepisów kodeksu pracy, w praktyce wielu pracodawców go lekceważy. W takich sytuacjach pracownik nie jest bezradny – może domagać się wydania świadectwa, żądać odszkodowania, zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy lub skierować ją na drogę sądową. Skuteczna i zdecydowana reakcja często okazuje się konieczna, by wyegzekwować swoje prawa.

Oferta porad prawnych

Jeśli znajdujesz się w podobnej sytuacji i potrzebujesz pomocy, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu uzyskasz wsparcie doświadczonych prawników, którzy pomogą Ci napisać skuteczne pismo, wskażą najlepsze kroki prawne i odpowiedzą na wszystkie pytania. Niezależnie od tego, gdzie jesteś – jesteśmy po to, by Ci pomóc.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 października 2004 r. sygn. akt II PK 36/04

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info