Oddelegowanie do pracy w innym mieście po urlopie wychowawczym

• Autor: Marta Handzlik

Jestem od 3 lat zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Firma ma siedzibę w Poznaniu, ja natomiast jestem zatrudniona do biura regionalnego w innym mieście, w Gliwicach. W międzyczasie urodziłam dziecko, niebawem kończę urlop wychowawczy, natomiast biuro w Gliwicach zakończyło swą działalność, gdyż zakończył się projekt, do którego było ono powołane. Dzisiaj otrzymałam pismo, polecenie służbowe, by stawić się do pracy w biurze w innym mieście, w Łodzi, które będzie funkcjonować jeszcze przez około 2 miesiące. Miejsce pracy wskazane w umowie to biuro w Gliwicach, jeśli jednak byłoby to uzasadnione interesem pracodawcy, byłabym zobowiązana wykonywać swoje obowiązki pracownicze w innym miejscu na terytorium Unii Europejskiej. W moim odczuciu nie jest to umożliwienie mi powrotu do pracy poprzez takie oddelegowanie, musiałabym przeprowadzić się do innego miasta, lub dojeżdżać kilkaset kilometrów do pracy. Pracodawca wspominał o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, jednak według mnie powinna ona być rozwiązana przez pracodawcę z przyczyn niezależnych ode mnie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Oddelegowanie do pracy w innym mieście po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Zgodnie z art. 1832 ustawy Kodeks pracy „pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu”.

W zakresie przedmiotowym ustawodawca formuje uprawnienie powracających pracowników, uwzględniając dwa jego aspekty: rodzaj stanowiska pracy oraz wysokość wynagrodzenia.

Zobacz też: Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Stanowisko po urlopie macierzyńskim

Gdy chodzi o rodzaj stanowiska, komentowany przepis pozwala na daleko idącą elastyczność: pracodawca w pierwszej kolejności winien umożliwić pracownikowi podjęcie pracy na dotychczasowym stanowisku; jeżeli nie jest to możliwe – zaproponować pracę na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub pracę na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika. Owa elastyczność rozwiązań, które pracodawca może zaproponować pracownikowi wracającemu z urlopu udzielonego w celu wychowywania dziecka, dyktowana jest przede wszystkim stosunkowo długim czasem trwania tych urlopów (może to być nawet kilka miesięcy) oraz zmiennością sytuacji na obecnym rynku pracy.

Przyjmując, że możliwość zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku zależy wyłącznie od jego istnienia (stanowisko nie zostało zlikwidowane), pracodawca nie będzie mógł zaproponować pracownikowi innych alternatyw w przypadku, gdy na jego miejscu pracuje obecnie ktoś inny – taka interpretacja dostatecznie chroni prawo pracownika do dotychczasowego miejsca pracy. Dopiero zatem, gdy to stanowisko uległo w okresie nieobecności pracownika likwidacji, w grę wejść mogą pozostałe możliwości. W ten sposób ustawodawca chroni stabilność zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy – ten ostatni nie będzie mógł bowiem rozwiązać stosunku pracy z tego powodu: musi zaproponować stanowisko równorzędne lub inne odpowiadające kwalifikacjom pracownika. Przyjęte rozwiązanie może spowodować, że status pracownika zostanie ukształtowany mniej korzystnie, lecz celem nadrzędnym jest zachowanie zatrudnienia w ogóle. Obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikowi stanowiska pracy po zakończeniu przedmiotowych urlopów ukształtowany został szeroko.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Oddelegowanie do innego oddziału

Słowem – jeśli Pani dotychczasowe stanowisko nie istnieje, pracodawca dopuszcza Panią do pracy na stanowisku równorzędnym. Dodatkowo Pani umowa o pracę pozwala pracodawcy na takie przeniesienie Pani z Gliwic do Łodzi. Jeśli oczywiście Pani nie chce przyjąć tej propozycji, powinna Pani złożyć wypowiedzenie albo rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Pracodawca nie musi Pani wypowiadać umowy, bo de facto ma dla Pani stanowisko.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

 

Joanna po zakończeniu urlopu wychowawczego otrzymała polecenie służbowe, by stawić się do pracy w biurze oddalonym o 300 km od jej miejsca zamieszkania. Do tej pory pracowała w lokalnym biurze, które w międzyczasie zostało zamknięte. Pracodawca uzasadniał oddelegowanie koniecznością realizacji projektu w nowym mieście. Joanna uznała, że dojazd na taką odległość jest nie do pogodzenia z opieką nad dzieckiem i podjęła negocjacje o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

 

Monika, wracając do pracy po urlopie wychowawczym, dowiedziała się, że jej stanowisko zostało przeniesione do oddziału w innym mieście. Monika miała opcję dojazdu lub przeniesienia się, ale to wiązałoby się z dużymi zmianami w życiu osobistym. Zdecydowała się negocjować z pracodawcą możliwość pracy zdalnej, aby połączyć pracę z opieką nad dzieckiem, co finalnie zostało zaakceptowane.

 

Po powrocie z urlopu wychowawczego, Aneta otrzymała ofertę pracy w oddziale znajdującym się 200 km od jej dotychczasowego miejsca pracy. Jako że w umowie miała wpisaną możliwość przeniesienia, nie mogła odmówić oddelegowania. Jednak uznała, że pracodawca powinien jej wypowiedzieć umowę z powodu likwidacji biura, w którym była zatrudniona. Skorzystała z pomocy prawnika i uzyskała rozwiązanie umowy z odprawą.

Podsumowanie

 

Oddelegowanie pracownika do innego miasta po urlopie wychowawczym może być legalne, o ile jest zgodne z zapisami umowy o pracę i uzasadnione interesem pracodawcy. Niemniej jednak, pracownik ma prawo negocjować warunki, w tym możliwość rozwiązania umowy lub alternatywne formy zatrudnienia, jeśli oddelegowanie znacznie utrudnia życie prywatne i zawodowe. Warto w takich sytuacjach rozważyć pomoc prawną, aby zabezpieczyć swoje interesy.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, dostosowane do Twojej sytuacji zawodowej i osobistej, w tym w sprawach związanych z oddelegowaniem do pracy i prawami pracownika. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i rzetelne wsparcie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »