Oddelegowanie do pracy w innym mieście po urlopie wychowawczym

• Autor: Marta Handzlik

Jestem od 3 lat zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Firma ma siedzibę w Poznaniu, ja natomiast jestem zatrudniona do biura regionalnego w innym mieście, w Gliwicach. W międzyczasie urodziłam dziecko, niebawem kończę urlop wychowawczy, natomiast biuro w Gliwicach zakończyło swą działalność, gdyż zakończył się projekt, do którego było ono powołane. Dzisiaj otrzymałam pismo, polecenie służbowe, by stawić się do pracy w biurze w innym mieście, w Łodzi, które będzie funkcjonować jeszcze przez około 2 miesiące. Miejsce pracy wskazane w umowie to biuro w Gliwicach, jeśli jednak byłoby to uzasadnione interesem pracodawcy, byłabym zobowiązana wykonywać swoje obowiązki pracownicze w innym miejscu na terytorium Unii Europejskiej. W moim odczuciu nie jest to umożliwienie mi powrotu do pracy poprzez takie oddelegowanie, musiałabym przeprowadzić się do innego miasta, lub dojeżdżać kilkaset kilometrów do pracy. Pracodawca wspominał o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, jednak według mnie powinna ona być rozwiązana przez pracodawcę z przyczyn niezależnych ode mnie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Oddelegowanie do pracy w innym mieście po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Zgodnie z art. 1832 ustawy Kodeks pracy „pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu”.

W zakresie przedmiotowym ustawodawca formuje uprawnienie powracających pracowników, uwzględniając dwa jego aspekty: rodzaj stanowiska pracy oraz wysokość wynagrodzenia.

Zobacz też: Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Stanowisko po urlopie macierzyńskim

Gdy chodzi o rodzaj stanowiska, komentowany przepis pozwala na daleko idącą elastyczność: pracodawca w pierwszej kolejności winien umożliwić pracownikowi podjęcie pracy na dotychczasowym stanowisku; jeżeli nie jest to możliwe – zaproponować pracę na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub pracę na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika. Owa elastyczność rozwiązań, które pracodawca może zaproponować pracownikowi wracającemu z urlopu udzielonego w celu wychowywania dziecka, dyktowana jest przede wszystkim stosunkowo długim czasem trwania tych urlopów (może to być nawet kilka miesięcy) oraz zmiennością sytuacji na obecnym rynku pracy.

Przyjmując, że możliwość zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku zależy wyłącznie od jego istnienia (stanowisko nie zostało zlikwidowane), pracodawca nie będzie mógł zaproponować pracownikowi innych alternatyw w przypadku, gdy na jego miejscu pracuje obecnie ktoś inny – taka interpretacja dostatecznie chroni prawo pracownika do dotychczasowego miejsca pracy. Dopiero zatem, gdy to stanowisko uległo w okresie nieobecności pracownika likwidacji, w grę wejść mogą pozostałe możliwości. W ten sposób ustawodawca chroni stabilność zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy – ten ostatni nie będzie mógł bowiem rozwiązać stosunku pracy z tego powodu: musi zaproponować stanowisko równorzędne lub inne odpowiadające kwalifikacjom pracownika. Przyjęte rozwiązanie może spowodować, że status pracownika zostanie ukształtowany mniej korzystnie, lecz celem nadrzędnym jest zachowanie zatrudnienia w ogóle. Obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikowi stanowiska pracy po zakończeniu przedmiotowych urlopów ukształtowany został szeroko.

Oddelegowanie do innego oddziału

Słowem – jeśli Pani dotychczasowe stanowisko nie istnieje, pracodawca dopuszcza Panią do pracy na stanowisku równorzędnym. Dodatkowo Pani umowa o pracę pozwala pracodawcy na takie przeniesienie Pani z Gliwic do Łodzi. Jeśli oczywiście Pani nie chce przyjąć tej propozycji, powinna Pani złożyć wypowiedzenie albo rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Pracodawca nie musi Pani wypowiadać umowy, bo de facto ma dla Pani stanowisko.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »