Znalezienie nowego pracownika na swoje miejsce po złożeniu wypowiedzenia

• Autor: Marek Gola

Pracuje w sklepie, jestem na pracach interwencyjnych i mam umowę o pracę. Czy jeśli złożyłam wypowiedzenie umowy (która nie została podpisana przez szefową) 20 marca tego roku, to obowiązuje mnie od tego dnia cały miesiąc? W umówię nie mam uwzględnione, że jeśli będę odchodziła, to mam znaleźć kogoś na swoje miejsce, żeby mnie puścili. Czy mam taki obowiązek? Czy kierownik sklepu może zmieniać grafik z dnia na dzień bez porozmawiania z pracownikami? Czy pracownik może się na to nie zgodzić, bo jest 3 raz zmieniany grafik, mimo że było mówione, iż nie mogę przyjść w ten dzień do pracy? Jakie pracownik ponosi konsekwencje, jeśli woli dostać dyscyplinarkę od szefa, nie przychodząc do pracy i mówiąc o tym wprost?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Znalezienie nowego pracownika na swoje miejsce po złożeniu wypowiedzenia

Złożenie wypowiedzenia umowy o pracę

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż o ile jest to umowa o pracę na czas nieokreślony, o tyle wypowiedzenie liczy się na ostatni dzień miesiąca, a zatem złożone w dniu 20 marca 2021 r. zaczyna swój bieg 1 kwietnia. Po drugie jeśli nie ma Pani potwierdzenia, zasadne jest uzyskanie takowego w jakikolwiek sposób, np. poprzez rozpytanie w SMS, e-mail lub na skutek nagrania pracodawcy, czy potwierdzi przyjęcie wypowiedzenia z 20 marca br. O ile ma Pani świadków złożenia takowego, nie ma problemu. Trzeba bowiem zwrócić uwagę na zapis art. 61 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej”.

Innymi słowy zachodzi pytanie, czy będzie Pani w stanie wykazać, że złożyła wypowiedzenie 20 marca br.

Nowy pracownik na swoje miejsce

Nie ma Pani obowiązku znalezienia nikogo na swoje miejsce. Zmiana grafiku jest uzależniona od zapisów umowy oraz tego, czy ma Pani dostosowywać się za każdym razem do tej zmiany, czy też nie. Czy zakres obowiązków, względnie umowa coś na ten temat mówią?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »