• Autor: Marek Gola
Pracuje w sklepie, jestem na pracach interwencyjnych i mam umowę o pracę. Czy jeśli złożyłam wypowiedzenie umowy (która nie została podpisana przez szefową) 20 marca tego roku, to obowiązuje mnie od tego dnia cały miesiąc? W umówię nie mam uwzględnione, że jeśli będę odchodziła, to mam znaleźć kogoś na swoje miejsce, żeby mnie puścili. Czy mam taki obowiązek? Czy kierownik sklepu może zmieniać grafik z dnia na dzień bez porozmawiania z pracownikami? Czy pracownik może się na to nie zgodzić, bo jest 3 raz zmieniany grafik, mimo że było mówione, iż nie mogę przyjść w ten dzień do pracy? Jakie pracownik ponosi konsekwencje, jeśli woli dostać dyscyplinarkę od szefa, nie przychodząc do pracy i mówiąc o tym wprost?
W pierwszej kolejności wskazać należy, iż o ile jest to umowa o pracę na czas nieokreślony, o tyle wypowiedzenie liczy się na ostatni dzień miesiąca, a zatem złożone w dniu 20 marca 2021 r. zaczyna swój bieg 1 kwietnia. Po drugie jeśli nie ma Pani potwierdzenia, zasadne jest uzyskanie takowego w jakikolwiek sposób, np. poprzez rozpytanie w SMS, e-mail lub na skutek nagrania pracodawcy, czy potwierdzi przyjęcie wypowiedzenia z 20 marca br. O ile ma Pani świadków złożenia takowego, nie ma problemu. Trzeba bowiem zwrócić uwagę na zapis art. 61 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej”.
Innymi słowy zachodzi pytanie, czy będzie Pani w stanie wykazać, że złożyła wypowiedzenie 20 marca br.
Nie ma Pani obowiązku znalezienia nikogo na swoje miejsce. Zmiana grafiku jest uzależniona od zapisów umowy oraz tego, czy ma Pani dostosowywać się za każdym razem do tej zmiany, czy też nie. Czy zakres obowiązków, względnie umowa coś na ten temat mówią?
Pracownik nie ma obowiązku znalezienia zastępcy na swoje miejsce po złożeniu wypowiedzenia, chyba że umowa o pracę zawiera taki zapis. Zmiana grafiku powinna być konsultowana z pracownikiem, a jego prawa muszą być respektowane. Pracownik ma prawo odmówić niekorzystnych zmian, a złożenie wypowiedzenia staje się skuteczne, gdy pracodawca ma możliwość się z nim zapoznać.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz kompleksowe przygotowanie pism prawnych, dostosowanych do Twoich potrzeb – szybko, wygodnie i z pełnym wsparciem ekspertów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy