Umowa na czas określony ? zwolnienie lekarskie z powodu ciąży

• Autor: Dorota Kriger

Jestem w 7 tygodniu ciąży, a 6 grudnia podjęłam nową pracę. Dostałam umowę na czas określony (3-miesięczny). Zaczynając pracę, nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Lekarz kazał iść na zwolnienie, bo mam ciążę zagrożoną. Co mam robić? Czy mogę iść na zwolnienie i czy pracodawca może mnie zwolnić albo nie przedłużyć umowy, jeśli będę musiała być na zwolnieniu dłużej niż 2 miesiące?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przedłużenie umowy o pracę aż do dnia porodu

W Pani sytuacji zastosowanie będzie miał art. 177 § 3 Kodeksu pracy. Zapewnia on kobiecie w ciąży, zatrudnionej m.in. na czas określony lub na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, przedłużenie zawartej umowy o pracę aż do dnia porodu. Gwarancja ta dotyczy jednak tylko kobiet, których umowa rozwiązałaby się po upływie 3 miesiąca ciąży (czyli po 12 tygodniu ciąży).

Umowa o pracę, przedłużona na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, rozwiąże się dopiero z dniem porodu. Od dnia porodu będzie Pani miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, jednak bez prawa do urlopu macierzyńskiego (art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267, Dz. U z 2008 r. Nr 93, poz. 582, Nr 119, poz. 771).

Pracodawca – w związku z Pani ciążą oraz obowiązującym stanem prawnym – nie będzie mógł Pani zwolnić w terminie wcześniejszym niż dzień po porodzie.

Tylko w określonych prawem przypadkach pracodawca może wcześniej rozwiązać umowę o pracę z ciężarną pracownicą. Są to następujące sytuacje:

  • ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy (art. 177 § 4 Kodeksu pracy) – rozwiązanie umowy w drodze wypowiedzenia,
  • jeśli pracodawca będzie musiał rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika – art. 52 § 1 Kodeksu pracy.

Jeżeli stan Pani ciąży wymaga skorzystania ze zwolnienia lekarskiego, należy zastosować się do zaleceń lekarza.

Proszę pamiętać o tym, jaki jest cel zwolnienia lekarskiego i jakie konsekwencje grożą w razie korzystania ze zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem. Jedną z nich jest utrata prawa do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia (art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267, Dz. U. z 2008 r. Nr 93, poz. 582, Nr 119, poz. 771).

Zobacz też: L4 a przedłużenie umowy

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »