Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Badania lekarskie do prowadzenia wózka widłowego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-05-22

Mam skończone 64 lata, jestem pracownikiem umysłowym, posiadam uprawnienia do prowadzenia wózka widłowego (nikt mi za to nie płacił dotychczas). Czy pracodawca może mnie wysłać na badania lekarskie, abym prowadził wózek widłowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli pracodawca planuje zmianę Pana stanowiska albo zakresu zadań na takie, na którym będzie Pan musiał prowadzić wózek widłowy, to słuszne jest skierowanie Pana na stosowne badania lekarskie.

Zgodnie z art. 229 § 4 ustawy Kodeks pracy „pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie”.

Obowiązek wykonania badania profilaktycznego w przypadku zmiany stanowiska pracy powstaje, jeżeli na nowym stanowisku istnieją inne zagrożenia lub zmieni się poziom ekspozycji na te zagrożenia lub sposób wykonywania pracy na taki, że nastąpi zwiększenie zagrożeń zawodowych (np. obsługa nowego urządzenia, samochodu, dłuższa praca, narażenie na stres).

Dla oceny, czy warunki pracy pracownika odpowiadają warunkom na poprzednim stanowisku, podstawowe znaczenie ma określenie czynników groźnych dla zdrowia i życia pracownik. Ponadto ważny jest charakter wykonywanej pracy. Źródłem informacji o występujących na określonych stanowiskach pracy czynnikach zagrażających zdrowiu i życiu pracowników jest również ocena ryzyka zawodowego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »