Badania lekarskie do prowadzenia wózka widłowego

• Autor: Marta Handzlik

Mam skończone 64 lata, jestem pracownikiem umysłowym, posiadam uprawnienia do prowadzenia wózka widłowego (nikt mi za to nie płacił dotychczas). Czy pracodawca może mnie wysłać na badania lekarskie, abym prowadził wózek widłowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Badania lekarskie do prowadzenia wózka widłowego

Skierowanie pracownika na badania lekarskie przed zmianą stanowiska bądź zakresu pracy

Jeśli pracodawca planuje zmianę Pana stanowiska albo zakresu zadań na takie, na którym będzie Pan musiał prowadzić wózek widłowy, to słuszne jest skierowanie Pana na stosowne badania lekarskie.

Zgodnie z art. 229 § 4 ustawy Kodeks pracy „pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie”.

Obowiązek wykonania badania profilaktycznego w przypadku zmiany stanowiska pracy

Obowiązek wykonania badania profilaktycznego w przypadku zmiany stanowiska pracy powstaje, jeżeli na nowym stanowisku istnieją inne zagrożenia lub zmieni się poziom ekspozycji na te zagrożenia lub sposób wykonywania pracy na taki, że nastąpi zwiększenie zagrożeń zawodowych (np. obsługa nowego urządzenia, samochodu, dłuższa praca, narażenie na stres).

Dla oceny, czy warunki pracy pracownika odpowiadają warunkom na poprzednim stanowisku, podstawowe znaczenie ma określenie czynników groźnych dla zdrowia i życia pracownik. Ponadto ważny jest charakter wykonywanej pracy. Źródłem informacji o występujących na określonych stanowiskach pracy czynnikach zagrażających zdrowiu i życiu pracowników jest również ocena ryzyka zawodowego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »