• Autor: Monika Cieszyńska
Dwa dni temu złożyłem swojemu pracodawcy wypowiedzenie umowy pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia i jednocześnie dałem mu L4 na czas wypowiedzenia umowy. Szef wpadł w szał, nie przyjął wypowiedzenia i zaczął straszyć mnie zwolnieniem dyscyplinarnym, oczywiście nie podpisując mojego rozwiązania umowy o pracę. Wszystko mam nagrane na telefonie. Co mam zrobić, jakie oświadczenie muszę teraz napisać?
Wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli i dla swej ważności czy skuteczności nie wymaga przyjęcia przez drugą stronę.
Każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz czas nieokreślony. Umowę zawartą na czas określony można wypowiedzieć pod warunkiem, że została ona zawarta na czas dłuższy niż 6 miesięcy, a strony przewidziały możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Z upływem okresu wypowiedzenia następuje rozwiązanie umowy o pracę.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
Zobacz też: Niezachowanie okresu wypowiedzenia przez pracownika
Pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę w każdym czasie (także w czasie usprawiedliwionej nieobecności) i nie ma obowiązku wskazywania przyczyny, z powodu której dokonuje wypowiedzenia. Tym samym nie ma znaczenia, czy wypowiedzenie dokonane przez pracownika jest zasadne.
Krzysztof Kolasiński w publikacji „Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych” (Toruń 1997, s. 147) stwierdził: „Ograniczeniom swobody wypowiadania umów o pracę przez pracownika sprzeciwia się zasada wolności pracy. Wyraża ona nie tylko wolność pracownika w podjęciu decyzji o przystąpieniu do pracy, ale także o zaprzestaniu świadczenia pracy. [...] Najogólniej można stwierdzić, że przepisy o wypowiadaniu umów o pracę krępują swobodę pracodawcy w ich wypowiadaniu. Im bardziej są one rozbudowane, tym na ogół swoboda ta jest bardziej ograniczona. Nadmierne ich rozbudowanie może podważyć jednak umowny charakter obowiązku pracodawcy zatrudnienia pracownika”.
Zgodnie z Kodeksem pracy oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem powinno zostać złożone na piśmie (art. 30 § 3 K.p.). Niemniej forma pisemna nie została zastrzeżona pod rygorem nieważności. Stąd niezachowanie formy pisemnej samo przez się nie powoduje nieważności wypowiedzenia.
Oświadczenie o wypowiedzeniu powinno być wyraźne i jednoznaczne.
Nadto pracownik musi złożyć to oświadczenie w taki sposób, aby pracodawca mógł zapoznać się z jego treścią (wystarczy więc stworzenie pracodawcy samej możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, nie ma natomiast znaczenia, czy pracodawca rzeczywiście zapoznał się z jego treścią).
Tym samym należy uznać, iż złożone przez Pana wypowiedzenie spowoduje rozwiązanie umowy o pracę niezależnie od akceptacji (podpisu) pracodawcy, jeśli było jednoznaczne i zostało złożone pracodawcy w taki sposób, aby pracodawca mógł zapoznać się z jego treścią.
Podsumowując, jeżeli jest Pan w stanie udowodnić, iż pracodawca miał możliwość zapoznania się z Pana oświadczeniem o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzenie za pomocą wspomnianych dowodów w postaci nagrań, to aktualnie nie musi Pan już składać żadnych dodatkowych pism. Umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia. Po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca jest obowiązany wystawić Panu świadectwo pracy. Świadectwo pracy powinno zostać wydane pracownikowi niezwłocznie i nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.
Kamil z magazynu
Kamil pracował jako magazynier przez prawie rok. Pewnego dnia, zmęczony nadgodzinami i nieustannym krzykiem kierownika, złożył wypowiedzenie na piśmie i zostawił je na biurku szefa, nagrywając całą sytuację na telefonie. Szef wyrwał kartkę, podarł ją i powiedział, że „niczego nie przyjmuje”. Tydzień później Kamil dostał maila z groźbą zwolnienia dyscyplinarnego. Z pomocą prawnika wysłał oświadczenie, że wypowiedzenie zostało złożone skutecznie, a dowodem jest nagranie. Po okresie wypowiedzenia spokojnie zakończył pracę.
Marta z recepcji
Marta, zatrudniona na czas nieokreślony, złożyła wypowiedzenie podczas rozmowy z szefową i jednocześnie poinformowała o zwolnieniu lekarskim na najbliższe tygodnie. Szefowa próbowała wmówić jej, że nie można składać wypowiedzenia na L4 i nie podpisała niczego. Marta jednak miała ze sobą drugą kopię wypowiedzenia, którą wysłała do firmy listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu formalnie udowodniła datę złożenia wypowiedzenia i zakończyła pracę zgodnie z prawem.
Piotr – informatyk w korporacji
Piotr, sfrustrowany nową polityką firmy, napisał wypowiedzenie i przesłał je mailem z potwierdzeniem przeczytania. Dzień później jego przełożony stwierdził, że „to nie jest żadne oficjalne wypowiedzenie, bo nikt go nie zatwierdził”. Piotr nie odpisał, ale na spokojnie przeczekał okres wypowiedzenia. Po jego zakończeniu otrzymał świadectwo pracy od działu HR, który uznał ważność mailowego oświadczenia.
Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronnym oświadczeniem woli i nie wymaga zgody ani podpisu pracodawcy, by było skuteczne. Istotne jest, by zostało złożone w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią – ustnie, na piśmie, mailem lub nawet przez nagraną rozmowę. Próby zastraszania pracownika czy odmowa „przyjęcia” wypowiedzenia nie mają żadnej mocy prawnej. Po upływie okresu wypowiedzenia umowa rozwiązuje się automatycznie, a pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy. W takich sytuacjach warto zachować spokój, zabezpieczyć dowody i – jeśli trzeba – skonsultować się z prawnikiem.
Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i potrzebujesz pewności, że działasz zgodnie z prawem, skorzystaj z naszej pomocy. Oferujemy szybkie i rzetelne porady prawne online – bez wychodzenia z domu, w dogodnym dla Ciebie czasie. Nasi prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą przygotować pisma i wskażą, jakie kroki podjąć, by skutecznie bronić swoich praw.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Monika Cieszyńska
Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy