Indywidualne porady prawne
Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-11-03 • Aktualizacja: 2021-03-23
Mam taką sytuację – pracownik podbija kartę na wejściu o 6:00 i wychodząc o 14:00. Na stanowisko pracy (spawacz) dociera o 6:15, a z niego odchodzi do szatni o 13:45. Czy temu pracownikowi mam zaliczyć 8 godzin pracy (przecież tak naprawdę pracownik nie pracuje 8 godzin)?
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 128 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, gdy jest gotowy i zdolny do świadczenia pracy, a więc gdy stawi się do pracy o oznaczonej porze w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym mu miejscu, w którym ma wykonywać pracę.
Okres pozostawania w dyspozycji pracodawcy rozpoczyna się z chwilą stawienia się pracownika w zakładzie lub innym miejscu wyznaczonym do świadczenia pracy, a kończy z upływem dniówki roboczej lub wyjątkowo później – w momencie zaprzestania wykonywania dodatkowych czynności zleconych przez pracodawcę (w razie polecenia pracy w godzinach nadliczbowych).
Zazwyczaj praca rozpoczyna się od chwili podpisania listy obecności lub np. odbicia karty zegarowej. Jeśli pracodawca zatrudnia pracowników, którzy przed przystąpieniem do pracy muszą pobrać i przetransportować sprzęt oraz materiały niezbędne do wykonywania pracy, to czas pracy tych pracowników rozpoczyna się nie później niż w chwili pobrania sprzętu i materiałów.
Państwowa Inspekcja Pracy uznała z kolei, że czas potrzebny pracownikowi na przebranie się w odzież roboczą, a po zakończeniu pracy na wzięcie kąpieli i ubranie własnej odzieży, jest zaliczany do czasu pracy. Pracodawca nie powinien zatem uzależniać momentu, od którego liczy czas pracy pracowników od chwili pojawienia się na stanowisku pracy.
Słowem – jeśli pracownik opisany w pytaniu potrzebuje przed rozpoczęciem pracy i po jej zakończeniu czasu na przebranie się (i ewentualnie wzięcie kąpieli) to należy mu zaliczyć 8 godzin dziennie pracy, mimo że na swoim stanowisku stawia się później niż w zakładzie pracy.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy
[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.
[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.