Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Likwidacja stanowiska podczas L4 pracownika

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-07-05

Od kilku dni jestem na zwolnieniu lekarskim i akurat dzisiaj dowiedziałam się, że zarząd podjął decyzję o likwidacji mojego stanowiska i departamentu. Od jednego z wiceprezesów dowiedziałam się też telefonicznie, że mu przykro. Czy jeżeli podczas mojego zwolnienia lekarskiego zapadła decyzja o likwidacji mojego stanowiska (dyrektor) i departamentu, z terminem ostatni dzień miesiąca października, to pracodawca może mi podczas mojego zwolenianie lekarskiego wręczyć wypowiedzenie z tego tytułu likwidacji mojego stanowiska, czy też musi poczekać, jak wrócę do pracy na początku listopada? Czy pracodawco może mnie „zmusić”, abym została teraz jako naczelnik w innym departamencie, czy też musi mi jednak wręczyć wypowiedzenie i np. odprawę? Pani dyrektor z kadr też mi mówiła dzisiaj o porozumieniu stron, ale ponieważ jestem chora i mam gorączkę, poprosiłam, aby dzisiaj telefonicznie jednak nie prowadziła ze mną takiej rozmowy.

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat
Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel

Zgodnie z art. 41 ustawy Kodeks pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Uzasadniająca rozwiązanie umowy o pracę jest likwidacja zakładu pracy, przy czym musi ona dotyczyć całkowitego zaprzestania działalności pracodawcy, a nie zlikwidowania jednego stanowiska. Oznacza to, że tak długo jak Pani przebywa na zwolnieniu lekarskim (okres zasiłkowy wynosi co do zasady 182 dni), tak długo pracodawca nie może Pani wręczyć wypowiedzenia. I ewentualna decyzja, że stanowisko zostanie zlikwidowane z końcem miesiąca, nie ma tu nic do rzeczy.

Oczywiście gdy Pani wróci – pracodawca powinien Pani wręczyć albo wypowiedzenie definitywne związane z likwidacją stanowiska, albo wypowiedzenie zmieniające (którego nieprzyjęcie także skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy). Może tez Pani powierzyć inne stanowisko na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w danym roku kalendarzowym (o ile nie spowoduje to obniżenia Pani wynagrodzenia i odpowiada Pani kwalifikacjom). Wtedy nie musi wręczać wypowiedzenia zmieniającego.

Oczywiście zawsze pozostaje kwestia porozumienia stron, ale tutaj na zaproponowane warunki musi Pani wyrazić zgodę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zmiana miejsca siedziby firmy a wypowiedzenie

Otrzymałam telefon z firmy (ponad 1000 zatrudnionych), w której pracuję od 15 lat. Ponoć w moim dziale planują reorganizację...

Podpisanie umowy o pracę w czasie ciąży - czy umowa jest ważna?

W dniu 30 lipca 2015 r. otrzymałam wypowiedzenie ze skutkiem na 30.10.2015 r. W okresie wypowiedzenia dowiedziałam się, że jestem w ciąży...

Zwolnienie przed nagrodą jubileuszową

Mój tata po dwutygodniowym zwolnieniu lekarskim wrócił do pracy i po 39 latach pracy w tym zakładzie tuż przed nagrodą jubileuszową został zwolniony. Po...

Podpisanie wypowiedzenia przed informacją o ciąży

Dostałam wypowiedzenie w pracy z powodu likwidacji stanowiska po 3 latach pracy – miałam umowę na czas nieokreślony, dlatego przysługuje mi...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »