Odprawa dla nauczyciela dyplomowanego

• Autor: Marta Handzlik

Zostałam zwolniona z pracy w szkole. Wczoraj otrzymałam odprawę 6-miesięczną, gdyż zatrudniona byłam przez mianowanie, ale byłam nauczycielem dyplomowanym. Wysokość mojej odprawy jest identyczna jak osób nie posiadających dyplomowania (zatrudnionych i zwolnionych w takim samym trybie). Proszę określić zasady liczenia takiej odprawy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Odprawa dla nauczyciela dyplomowanego

Wysokość odprawy dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia.

Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych wyżej, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Rozwiązanie stosunku pracy w takim przypadku następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu.

Z przepisu wynika, że podstawą ustalenia 6-miesięcznej odprawy jest wynagrodzenie zasadnicze, które wynika ze stawki zaszeregowania nauczyciela odpowiednio do jego aktualnego stopnia awansu zawodowego i posiadanych kwalifikacji, z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela.

Przepis ten jednakże nie odsyła do zasad obowiązujących przy obliczaniu np. ekwiwalentu pieniężnego. W związku z tym odprawa ta będzie się odwoływała do stawki wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z tabeli – z uwzględnieniem stopnia awansu zawodowego nauczyciela, kwalifikacji i poziomu wykształcenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Pani Anna pracowała jako nauczycielka biologii przez 18 lat, w tym ostatnie 7 jako nauczyciel dyplomowany. Gdy w wyniku zmian w siatce godzin zlikwidowano jej etat, otrzymała sześciomiesięczną odprawę. Ku swojemu zdziwieniu, jej kolega – nauczyciel mianowany, ale bez dyplomowania – w takiej samej sytuacji, dostał identyczną odprawę, mimo niższego stażu.

 

Pan Marek, nauczyciel historii zatrudniony na podstawie mianowania, został zwolniony z końcem roku szkolnego z powodu zmniejszenia liczby oddziałów. Otrzymał odprawę w wysokości sześciu pensji zasadniczych. Gdy zapytał o różnicę między odprawą dla nauczyciela dyplomowanego a kontraktowego, usłyszał, że decyduje wyłącznie forma zatrudnienia – nie stopień awansu.

 

Pani Elżbieta, nauczycielka matematyki z trzydziestoletnim stażem i stopniem nauczyciela dyplomowanego, została zwolniona z końcem sierpnia. Liczyła na wyższą odprawę, biorąc pod uwagę swoje kwalifikacje. Okazało się jednak, że obowiązujące przepisy nie różnicują wysokości odprawy ze względu na awans zawodowy – liczy się tylko status mianowania.

Podsumowanie

Odprawa dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, niezależnie od stopnia awansu zawodowego – w tym także dla nauczyciela dyplomowanego – wynosi sześciomiesięczne wynagrodzenie zasadnicze. Przepisy Karty Nauczyciela nie przewidują wyższej odprawy z tytułu posiadania wyższego stopnia awansu zawodowego, dlatego wszyscy nauczyciele mianowani, którzy zostali zwolnieni z przyczyn organizacyjnych, otrzymują odprawę w tej samej wysokości, obliczaną na podstawie tabeli wynagrodzeń odpowiadającej ich kwalifikacjom i wymiarowi zatrudnienia.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawie odprawy, zwolnienia z pracy lub innych kwestii związanych z zatrudnieniem nauczyciela? Skorzystaj z naszych porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy specjalizują się w prawie oświatowym i pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa oraz przygotować odpowiednie pisma.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info