Dokument dotyczący zakresu obowiązków pracownika

• Autor: Dorota Kriger

Od pół roku nie otrzymałam zakresu obowiązków. Pracodawca kazał napisać mi, czym zajmuję się w pracy, i oddać to jemu, ale ja nic nie dostałam. Czy i kiedy powinien dać mi taki zakres?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Dokument dotyczący zakresu obowiązków pracownika

Poinformowanie pracowników podejmujących pracę o zakresie ich obowiązków

Zgodnie z art. 94 pkt 1 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany „zaznajomić pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami”.

Zakres obowiązków powinien być ściśle powiązany z rodzajem pracy, który został uzgodniony przez pracownika i pracodawcę i określony w treści umowy o pracę (art. 29 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Powyższe oznacza, że pracodawca, zatrudniając pracownika, powinien poinformować go o tym, jakie zadania pracownik ten będzie wykonywał w ramach zawartej umowy o pracę. Taki obowiązek występuje też, gdy pracodawca tymczasowo powierza pracownikowi dodatkowe, nowe obowiązki zgodnie z art. 42 § 4 Kodeksu pracy, czyli na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy pracodawca ma obowiązek sporządzenia zakresu obowiązków pracowników w formie pisemnej?

Żaden z przepisów prawa pracy nie nakłada jednak na pracodawcę obowiązku sporządzenia zakresu obowiązków w formie pisemnej – zakres obowiązków może więc być przekazany pracownikowi także w formie ustnej.

Wynika to z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 stycznia 1998 r. (sygn. akt I PKN 457/97, Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 1998/22/653), zgodnie z którym „powinność zaznajomienia pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków oraz ze sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach (art. 94 pkt 1 KP) może być zrealizowana również w formie informacji ustnej, której treść uwzględnia charakter pracy i skalę jej złożoności, a także wykształcenie i zawodowe doświadczenie pracownika”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Rozliczanie pracownika z wyznaczonych mu obowiązków

Jedynie ze względów dowodowych forma pisemna jest bardziej zalecaną formą, m.in. dlatego że pracodawca ma prawo „rozliczać” pracownika tylko z tych obowiązków, które na niego nałożył i z którymi pracownika zaznajomił.

Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 1998 r. (sygn. akt I PKN 428/98, Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 1999/24/791), w którym Sąd stwierdził, iż „pracownik, któremu powierza się określone stanowisko i stawia określone wymagania, powinien być oceniany z punktu widzenia wyznaczonych mu obowiązków i wymagań. Nie mogą natomiast stanowić kryterium oceny jego pracy oczekiwania pracodawcy, o których pracownik nie wie zawierając umowę o pracę i o których pracodawca nie informuje go w czasie trwania stosunku pracy”.

Jeśli więc pracodawca, zatrudniając Panią, przekazał ustnie, jakie czynności i uprawnienia Pani dotyczą, to należy przyjąć, że wywiązał się ze swojego obowiązku.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Ustalenie na prośbę pracodawcy zakresu obowiązków i przekazanie dokumentu do podpisu

Jeśli jednak w drodze dalszych ustaleń na prośbę pracodawcy zakres obowiązków został sporządzony przez Panią i pracodawca go zaakceptował, to powinien na sporządzonym dokumencie pozyskać Pani podpis o zapoznaniu się i akceptacji, a dokument powinien umieścić w Pani aktach osobowych. Pracodawca nie musi wydawać Pani kopii tego dokumentu – w standardowych przypadkach pracownik po zapoznaniu się z treścią dokumentu potwierdza jedynie ten fakt własnoręcznym podpisem oraz zobowiązuje się do wykonywania obowiązków zgodnie z przedstawionym mu zakresem. W tym przypadku zakres obowiązków sporządziła Pani samodzielnie, więc podpisanie oświadczenia o zapoznaniu się z jego treścią to tylko formalność, szczególnie że Pani już od ponad połowy roku te obowiązki wykonuje.

Przykłady

Nowa pracownica bez zakresu obowiązków
Karolina rozpoczęła pracę jako asystentka biurowa. Pracodawca nie przekazał jej pisemnego zakresu obowiązków, informując jedynie ustnie, czym ma się zajmować. Po kilku miesiącach zaczęła otrzymywać zadania spoza początkowych ustaleń, co prowadziło do nieporozumień. Dopiero po rozmowie z przełożonym udało się określić jej faktyczny zakres pracy.

 

Spór o dodatkowe obowiązki
Marek pracował jako specjalista IT. Jego obowiązki nie były formalnie zapisane, a po kilku miesiącach szef zaczął wymagać od niego dodatkowych zadań, takich jak obsługa klientów czy szkolenie nowych pracowników. Gdy Marek odmówił, usłyszał, że to część jego pracy. Dopiero po interwencji działu HR udało się uregulować zakres jego obowiązków.

 

Samodzielne przygotowanie zakresu obowiązków
Anna pracowała jako koordynatorka projektów. Po kilku miesiącach przełożony poprosił ją, aby sama opisała swoje obowiązki. Zrobiła to, ale po oddaniu dokumentu zauważyła, że jej szef dołożył kilka dodatkowych zadań, których wcześniej nie wykonywała. Po negocjacjach udało się ustalić ostateczną wersję zakresu obowiązków, który został podpisany i dołączony do jej akt osobowych.

Podsumowanie

Zakres obowiązków pracownika powinien być jasno określony już na początku zatrudnienia, aby uniknąć nieporozumień i sporów. Pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o jego zadaniach, jednak prawo nie wymaga, aby robił to w formie pisemnej – wystarczy ustna informacja. Mimo to, dokumentowanie zakresu obowiązków jest korzystne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy, gdyż pozwala precyzyjnie określić oczekiwania i uniknąć niejasności w przyszłości. Jeśli pracownik sam sporządza taki dokument na prośbę pracodawcy, warto zadbać o jego akceptację i podpis, aby był on wiążący dla obu stron.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące zakresu obowiązków, warunków zatrudnienia lub innych kwestii związanych z prawem pracy, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi eksperci pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa, ocenić sytuację i wskazać najlepsze rozwiązania. Szybki kontakt, wygodna forma konsultacji i rzetelne informacje pozwolą Ci podjąć świadome decyzje i skutecznie zadbać o swoje interesy zawodowe.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 stycznia 1998 r. sygn. akt I PKN 457/97
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 1998 r. sygn. akt I PKN 428/98

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info