Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika a wynagrodzenie za okres wypowiedzenia

• Autor: Marta Handzlik

Pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Planuję zmianę pracy. Czy jeśli złożę wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia oraz zaraz po tym wniosek o porozumienie w sprawie skrócenia okresu wypowiedzenia, to otrzymam wypłatę za obowiązujący 3-miesięczny okres? Czy jest taka możliwość, aby pracodawca wypłacił mi wynagrodzenie za trzy miesiące w momencie, kiedy to ja – pracownik składam wypowiedzenie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jeśli zaraz po złożeniu wypowiedzenia złoży Pan wniosek o skrócenie okresu wypowiedzenia i pracodawca wyrazi zgodę, nie będzie musiał Panu płacić za całe 3 miesiące wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666; dalej „K.p.”) – wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

W sytuacji, gdy pracownik znajduje się w okresie wypowiedzenia (wszystko jedno czy złożonego przez pracodawcę, czy przez pracownika) i wykonuje w tym czasie pracę – otrzymuje za okres wypowiedzenia wynagrodzenie.

Wyjątkiem od tej zasady jest zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia na podstawie art. 36(2) K.p. Zgodnie z tym przepisem w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Słowem, jeśli pracodawca zwolni Pana z obowiązku świadczenia pracy – otrzyma Pan wynagrodzenie za 3 miesiące wypowiedzenia. Jednak jeśli to Pan najpierw złoży wypowiedzenie, a potem złoży wniosek o skrócenie okresu wypowiedzenia, na który to wniosek pracodawca się zgodzi – nie otrzyma Pan wynagrodzenia za cały okres wypowiedzenia, bo umowa skończy się wcześniej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »