Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika a wynagrodzenie za okres wypowiedzenia

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-08-24

Pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Planuję zmianę pracy. Czy jeśli złożę wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia oraz zaraz po tym wniosek o porozumienie w sprawie skrócenia okresu wypowiedzenia, to otrzymam wypłatę za obowiązujący 3-miesięczny okres? Czy jest taka możliwość, aby pracodawca wypłacił mi wynagrodzenie za trzy miesiące w momencie, kiedy to ja – pracownik składam wypowiedzenie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli zaraz po złożeniu wypowiedzenia złoży Pan wniosek o skrócenie okresu wypowiedzenia i pracodawca wyrazi zgodę, nie będzie musiał Panu płacić za całe 3 miesiące wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666; dalej „K.p.”) – wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

W sytuacji, gdy pracownik znajduje się w okresie wypowiedzenia (wszystko jedno czy złożonego przez pracodawcę, czy przez pracownika) i wykonuje w tym czasie pracę – otrzymuje za okres wypowiedzenia wynagrodzenie.

Wyjątkiem od tej zasady jest zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia na podstawie art. 36(2) K.p. Zgodnie z tym przepisem w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Słowem, jeśli pracodawca zwolni Pana z obowiązku świadczenia pracy – otrzyma Pan wynagrodzenie za 3 miesiące wypowiedzenia. Jednak jeśli to Pan najpierw złoży wypowiedzenie, a potem złoży wniosek o skrócenie okresu wypowiedzenia, na który to wniosek pracodawca się zgodzi – nie otrzyma Pan wynagrodzenia za cały okres wypowiedzenia, bo umowa skończy się wcześniej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Dodatek do zasiłku rodzinnego

Mam umowę na czas nieokreślony na 1/8 etatu i w przyszłym roku planuję udać się na urlop wychowawczy. Czy przysługuje mi zasiłek wychowawczy ze względu na...

 

Odpowiedź na zmianę warunków pracy

Jestem zatrudniona na czas nieokreślony na stanowisku kierowniczym. Właśnie się dowiedziałam, iż po powrocie z urlopu wypoczynkowego zostanie mi...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »